Hebe Bitkisi Bakımı

Hebe bitkisi halk arasında bilinen adı ise veronica çalısı olarak karşımıza çıkan bir bitki türüdür. Ana vatanı Yeni Zelanda olan bu bitkiyi Türkiye’de de yetiştirmek oldukça rahat ve kolaydır. Hebe veronica bitkisi iyi bir bakım ile oldukça güzel bir şekilde büyütülebilir. Bu bakım için bazı şartlar gereklidir. Hebe bitkisi özellikleri bakım ile oldukça ilgilidir. Bu bakım için gerekli bazı şartlar şu şekildedir;

 • Hebe bitkisi kireç içeren ve su, mineral bakımından zengin toprakları sever. Bu şartlar ne kadar sağlanırsa bitkiden de o kadar fazla verim alınır.
 • Soğuk havalar ile arası pek iyi olmayan bitki, eğer soğuk ve kurak bir yerde büyütülmeye kalkılırsa ciddi tahribat yaşıyor ve bitkinin ölümü bile söz konusu olabiliyor.
 • Hebe veronica bitkisinin iyi bir gelişme göstermesi ve büyümesi için mümkün olduğu kadar güney ve güneşli cephelerde büyütülmesi gerekmektedir.
 • Deniz kenarı alanları seven hebe bitkisi deniz suyunun tuzlu olmasından bir zarar görmemekle beraber oldukça sağlıklı bir gelişim gösterebiliyor.
 • Kış soğuklarından dolayı kuruyup bozulan kısımları ise yaz ve bahar aylarının getirdiği sıcaklar ile tekrardan canlanarak eski haline kavuşabiliyor.
Görsel Kaynak: rackcdn.com

Çiçekli kısımlarını tüm yaz koruyarak oldukça hoş bir görüntü sağlayan hebe, çok aşırı bir büyüme göstermeyip ortalama bir buçuk metre kadar bir boya sahip oluyor. Dilendiği durumda çitlere de sarılabilen bu hebe veronica bitkisi bahçe süslemede oldukça iyi bi seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bununla beraber hebe bitkisi için en doğru budama mevsimi eğer oturduğunuz yer ve hebenin bulunduğu alan sıcak bir alan ise bu işlemi yaz mevsiminin sonunda, eğer soğuk ve kurak bölgede oturuyorsanız ilkbaharda bu işlemi yapmanız daha doğru olacaktır.

Hebe Bitkisi Özellikleri

Hebe veronica bitkisi genellikle küçük boyutlu ve bolca çiçeğe sahiptir. Bu çiçekler mavili ve mor renklere sahiptirler. Bazı hebe veronica cinsleri ise büyük yapraklı çiçekler de açarlar. Bu çiçekler ise kelebeğe benzer şekilde karşımıza çıkarlar, genellikle de beyaz tonları ve mavi tonlarında çiçekler verirler. Çiçek yaşlandıkça rengi sahip olduğu renk beyaza doğru açılır. Çiçekler baharın gelmesi ile açmaya başlamasına karşın çok uzun süre kendilerini koruyarak kış başına kadar solmazlar. Çiçekler açmaya başlamadan önce adeta görsel bri gösteriş yaparcasına parlak ve turuncu bir tohumların bulunduğu keseler kendilerini gösterir. Daha sonrasında ise tohumlar içlerinde oldukları tohum keselerini patlatarak yavaşça açmaya ve tüm ihtişamıyla oldukça uzun sürecek çiçeklenme dönemine başlarlar.

Görsel Kaynak: rackcdn.com

Hebe Veronica Bitkisi

Tıp ki manolya bitkisinde olduğu gibi yeni bir bitki üretmek istediğiniz durumda bu tohumları alarak yeni bir saksıda yeni bir hebe bitkisi yetiştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken alacağınız tohumu, küçük bir saksı içerine koymuş olduğunuz toprağın ortalama 1-2 santimetre içerisine olacak şekilde gömmeniz olacaktır. Çok derinlere gömmeniz hebenin gelişimine zarar vereceği gibi belki de canlanmadan ölmesine neden olabilir. Bu gömdüğünüz hebe tohumunu sulamanız ve sıcak, güneş alan yerde tutmanızın faydası olacaktır. Bu sayede toprak içerisinden canlanan ve yüzeye çıkmaya başlayan hebe sıcak hava ve güneş etkisi ile oldukça sağlıklı bir şekilde büyüyecek ve gelişimini tamamlayacaktır.
Sulama yaparken fazlaca su vermek hebenin hastalanmasına ve ölmesine neden olabilir. Yeteri kadar su vermeye özen gösterdiğiniz sürece hebeniz sağlıklı bir şekilde büyüyecektir. Yaz mevsimi içerisinde ek besin olarak potasyum içerikli gübreyi hebenin bulunduğu saksıya ilave etmenizin faydasını göreceksiniz.

Görsel Kaynak: dobbies.com

Hebe Çiçeği Fiyatı

Kış aylarının gelmesi ile birlikte ise tüm yaz boyunca canlı renkleri ile bahçelerinizi süsleyen hebe veronica bu sefer renk değişikli yaşayarak renklerini kahverengi tonlarına döndürecektir. Bu da bahçenize kış bahçesi havası katarak mevsime ayak uydurmanızı sağlayacaktır. Bitkiyi yetiştirirken bir tane olarak değil de grup olarak ekmeniz bitkinin canlılığını korumasına yardımcı olacaktır. Hem de görüntü olarak da daha hoş bir görsel efekt sağlayacaktır. Hebe çiçeği fiyatı konusuna gelecek olursak, bu güzel ve oldukça uzun süre canlılığını koruyan bitkiyi her yerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Buna karşın ise fiyat olarak oldukça uygun fiyatlara satışları yapılmaktadır. Her çiçekçi birbirinden farklı fiyatlandırmalara sahip olsa da hebe veronica bitkisi ortalama olarak 20-30 lira civarında satılmaktadır.

Görsel Kaynak: plant-pictures.net

Vapur Dumanı Çiçeği Bakımı

Vapur dumanı çiçeğinin anayurdu, Güney Amerika ve Orta Amerika’dır. Mavi ve mor tonlarında iki renge sahip bir çiçektir. Çiçeğin genel görünümüne bakıldığında, birçok dala sahip top şeklinde başa sahiptir. Tohumlama şekli diğer bitkilerde olduğu gibi farklı seçeneklerde değildir. Sadece tohumla yetişebilen bir bitkidir.

 • Vapur dumanı çiçeğini yetiştirmek için toprağının gevşek olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Gevşek toprakta yetişmeyi seven Vapur dumanı çiçeği, mart ayında saksıya yerleştirildikten sonra, bolca sulanmalıdır.
 • Haziran ayında filizlenmeye başladığında, haftada 3 ile 4 kez sulanması gerekmektedir.
 • Vapur dumanı çiçeğinin toprağının biraz kireçli olmasında sakınca bulunmamaktadır.
 • Vapur dumanı çiçeği, bol ışık alan ve güneşli bölgeleri sevmektedir.
 • Toprağının gevşek olmasına dikkat ederseniz, vapur dumanı rahatlıkla büyüme gösterecektir.
Görsel Kaynak: cloudfront.net
 • Şubat aylarına doğru havaların soğuması çiçeğe zarar verebilmektedir. Böyle soğuk aylarda çiçeğinizi evde yetiştirebilirsiniz. Çünkü soğuğa karşı dayanıklı değillerdir.
 • Gelişme ve büyüme göstermeleri beklenmemeli. Her çiçek gibi yaz aylarının sıcaklığına dayanamayan çiçekleri susuz bırakmamak gerekmektedir.
  Vapur dumanı çiçeği iki günde bir sulama isteyen bir bitki olmasından dolayı, yaz sıcaklığında düzenli kontrol ederek, toprağının kurumamasına dikkat etmek gerekmektedir. Güneşi çok sevmesinden dolayı, güneşli ve sıcak yerlere koyarsanız, hemen büyüme gösterecektir. Genellikle, çoğu çiçek direk güneşe maruz kaldığında zarar görürken, Vapur dumanı çiçeği, hızlı şekilde büyümektedir.
 • Kuraklık Vapur dumanı çiçeğine zarar vermezken, tam tersine gelişme gösterebilir. Bütün çiçekler suyu sever. Vapur dumanı çiçeği de suyu sevse de su olmasa da yaşayabilir.
 • Çiçeğin toprağına bakılarak, kuru kalmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
  Sulama şekli, sabah erken saatlerde ve akşam vakitlerde yapılması doğru olacaktır.
 • Sıcakta yapılan sulamanın pek faydası olmayacaktır. Toprağın kurumasına ve suyun çoğunun buharlaşmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden sabah ve akşam saatlerinde sulama yapılırsa, toprak suyu yavaş alacağı için, daha verimli sulama gerçekleşmektedir.
 • Çiçeklerin çoğaltılması farklı yollarla yapılabilmektedir. Fakat Vapur dumanı çiçeği, sadece tohum ile yetiştirilebilmektedir. Bunun için, yaz aylarının sonlarına doğru tohumlar toplanır ve sonbaharda dikilmek üzere saklanır. Tohumlar toprağa düşerse, kendiliğinden tekrar çoğalabilmektedir. Evlerde pencere önlerine yakışan bir süs bitkisidir. Vapur dumanı çiçeği toprak seçmez, fakat toprağının gevşek olması önemlidir. Eğer budama yaparken, köklere yakın yerden budama yaparsanız, hemen çiçek açacaktır. Düzenli budama yapılması, çiçeğin daha sağlıklı yetişmesine neden olmaktadır.
Görsel Kaynak: hortipedia.com

Ayrıca, vapur dumanı çiçeğinin büyüme döneminde gübre kullanılması, çiçeğin daha verimli ve hızlı büyümesine neden olmaktadır. Mevsimlik ve saksıda yetişmeye uygun bir çiçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu özelliğinden dolayı, çiçeği çoğaltmak için yaz ayının sonlarına doğru tohumları toplayıp, sonbahar aylarında tohumlayarak, kolayca çoğaltabilirsiniz. Her çiçek koku yaymaz. Vapur dumanı çiçeği de kokusuz çiçek özelliğine sahiptir. İlk büyüme zamanlarında küçük toplar şeklinde görünse de, büyümesi tamamlandığında, gelin buketi büyüklüğüne ulaşır. Evlerde ve bahçelerde, bordür amaçlı kullanılarak, dekor oluştururlar. Genellikle bazı sıcaklarda çiçekler soldu diye çiçeklere daha fazla su vererek canlandırmak isteriz. Fakat bu durum yanlıştır. Vapur dumanı çiçeği soldu ise, budama yaparak, bir daha ki çiçeklenme zamanında daha canlı olarak çıkmaktadır.

Görsel Kaynak: benary.com

Vapur Dumanı Çiçeği Latincesi

Vapurdumanı çiçeği, bahçe ve evlerde yetiştirilebilen bir çiçektir. Bu özelliğinden dolayı, her mevsim yetiştirilme imkânına sahiptir. Latincede, Ageratum Houstonianum olarak adlandırılan Vapur dumanı çiçeği, güneş alan bahçe ve evlerde saksıda, kolaylıkla büyüme göstermektedirler. Papatyagillerden olan Vapurdumanı çiçeğinin 50 den fazla türü bulunmaktadır. Tür olarak, Ageratum Houstonianum bilinmektedir. Süs bitkisi olarak kullanılan bu çiçek fazla büyüme gösteremez. Büyüdüklerinde gelin buketi şeklinde bir görünüme ve büyüklüğe sahip olurlar.

Vapur dumanı çiçeği iki renge sahiptir. Mor ve mavi tonlarda bir çiçek olması, dekor amaçlı güzel ortamlar oluşturmanıza neden olmaktadır. Ilıman iklimi seven bir çiçektir. Türkiye ılıman bir bölge olmasından dolayı, Türkiye’de görebilmek mümkündür. Tüysüz ve kokusuz olması, bu özelliğinden dolayı, dekor amaçlı kullanılmasına neden olmaktadır. Özellikle park ve bahçelerde, bordür oluşturmak için kullanılmaktadır. Peyzaj bitkisi olarak kullanılan çiçek, güneşe ve sıcağa dayanıklı olmasından dolayı, tercih edilen çiçeklerdendir.

Görsel Kaynak: plants.ces.ncsu.edu

Vapur Dumanı Çiçeği Faydaları

Vapur dumanı çiçeği görünümü gereği, çiçek buketi havasında, süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Bahçeleri süslediği gibi evlerde de pencere önlerinde sıralandığında, evinize çok güzel bir görünüm vermektedir. Vapur dumanı çiçeği, diğer bitki ve çiçekler gibi şifalı bitki olarak kullanılmamaktadır. Sadece dekor amaçlı kullanılan bir süs bitkisidir.

Gelincik Çiçeği Bakımı

Gelincik çiçeği olukça hassas bir kır çiçeğidir.  Evde bakımı da diğer çiçeklerin bakımına göre daha zordur. Eğer gelincik çiçeği yetiştirmek isteyenler varsa evlerinde birçok noktaya dikkat etmesi gerekir. Gelincik çiçeğinin bakımı için öncelikle şu noktalara dikkat edilmelidir;

 • Gelincik çiçeği özgür bir çiçek olduğu için balkon ya da ev bahçesinde yetiştirilmesi ev içinde yetiştirilmesine oranla daha iyi olacaktır.
 • Gelincik çiçeğinin yaprakları çok hassas olduğu için, gelincik çiçeğinin yapraklarına ve gövdesine kesinlikle el sürülmemeli.
 • Gelincik çiçeğinin toprağı için herhangi bir gübre kullanımı yapılmamalıdır.
 • Doğal toprak yeterli olacağı için, gübreli toprak çiçeğe zarar verebilir.
 • Gelincik çiçeği kesinlikle yapraklarından ve üst kısmından değil toprağa yakın bölgesinden sulanmalıdır. Aksi halde yapraklarını kolayca dökebilir.
 • Çok sıcakta ya da hafif soğukta çiçek zarar göreceği için uygun hava koşulları sağlanmalıdır.
Görsel Kaynak: wallpapersdepo.net

Gelincik Çiçeği Faydaları

Gelincik çiçeğinin birçok faydası vardır. Gelincik çiçeği genelde, şurup halinde tüketilir. Gelincik çiçeğinin en bilinen faydaları ise; sakinleştirici, uyku düzenleyici, dinlendirici ve bunların yanında kronik olan bazı rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Astım, bronşit, boğaz ve göğüs yumuşatıcı, sürekli olan öksürükleri kesmede de oldukça iyidir. Gelincik çiçeği sağlık problemlerinin yanında cilt güzelliği içinde kullanılabilir. Saç dökülmeleri için gelincik çiçeği kullanılırken yine kırışıklık önleyici olarak ta kullanılabilir. Tüm bunların yanında ishal sorunları için ve ağrı kesici olarak ta kullanılır. Gelincik çiçeği mide rahatsızlığı için kaynatılıp içilirse midede ki rahatsızlık hafifleyecektir. Gelincik çiçeğinin yaprağı dövülüp ezilerek kanayan bölgeye koyulursa kanama kısa sürede geçecektir.

Görsel Kaynak: liverpoolexpress.co.uk

Gelincik Çiçeği Hakkında Bilgi

Gelincik çiçeği yol kenarlarında, ekin tarlalarında, haşhaş bahçelerinde ve yabani otların içinde nisan ve mayıs aylarında açan hassas bir çiçektir. Gelincik çiçeği görselliği ile görenlerin içini açan rengi ile de görenleri kendine büyüleyen bir yabani kır çiçeğidir. Gelincik çiçeğinin rengi sadece kırmızı değildir. Rengi kırmızı, turuncu ve mor da olabilir. Fakat en yaygın olanı kırmızı olan gelincik çiçeğidir. Gelinciğin yaprakları hassas olduğu için özel günler hediyeleri için uygun değildir. Toprağından koptuğu anda yaprakları dağılacaktır. Gelincik çiçeğinin ticareti yapılmaz, ticareti yapılmaya uygun değildir.

Görsel Kaynak: naturewallpaperfree.com

Gelincik Çiçeği Anlamı

Gelincik çiçeği ilkbahar mevsiminde açsa da hüznü temsil eder. Kavuşamayan aşıkların çiçeğidir. Duygusal kişilerin sevdiği bir çiçek türüdür. Oldukça nadir ve narin olan çiçeğin aranjmanı da dar olduğu için kolaylıkla çiçekçilerden bulunmaz.  Gelincik çiçeği çok zarif olduğu için zarifliği ne naifliği temsil eder. Naif insanların sevebileceği bir çiçek türüdür.  Kibar ve ince düşünceli insanları simgeler. Eğer kişi sevdiğine gelincik çiçeği hediye etmek isterlerse, bunun anlamı sevdiğini gelincik çiçeği gibi narin görmesidir. Fakat gelincik çiçeği hediye için uygun bir çiçek değildir. Yaprakları narin ve hassas olduğu için.

Görsel Kaynak: pixabay.com

Gelincik Çiçeği Hikayesi

Gelincik çiçeği hem benzerlik hem de rengi nedeni ile gelinlere benzetildiği için adını gelinlerden almıştır. Roma kazılarında ise lahitlerin üzerinde gelincik figürleri de bulunur. Buda çiçeğin oldukça köklü bir geçmişe sahip olduğunu gösterir. Roma döneminde kara sevdaya ve çaresiz aşka düşen kişilere gelincik çiçeği kaynatılıp içirilirdi. Böylece aşk açısına iyi geleceği düşünülürdü. Gelincik çiçeği insan ömrüne benzer, bir geçmişleri vardır ve bu günleri ama yarınları belli değildir. Birçok imkansız aşkın sembolü olan gelincik çiçeği yaprakları nedeni ile ülkemizde yeni gelinlere benzetilir.  Bir çok kişi için ise gelincik çiçeğinin hikayesi ve anlamı sevdiği kişi tarafından üzüldüğü anda kendilerini gelincik çiçeğine benzetirler ve bu yönde gelincik çiçeği kişilerin sadece hüzünlü oldukları anda akıllarına gelir.

Görsel Kaynak: pixabay.com

Gelincik Çiçeği Ne Zaman Açar

Gelincik çiçeği baharın müjdeleyicisi olarak bilinir. Gelincik çiçeği nisan mayıs aylarında tomurcuklanır ve açar.  Gelinciğin ince dalı ve ince yeşil yaprakları olduğu için çok sıcaklarda ve yine çok soğuklarda hemen zarar görür. Bazı bölgelerde temmuz ve ağustos aylarında da açabilir.  Gelincik çiçeğinin açtığı yerler genelde buğday tarlalarıdır. Birçok hastalığa da iyi geldiği bilinen gelincik çiçeği, görselliği ile de birçok ruh rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Hüznü temsil etse de her hüznün arkasında bir umut olduğunu yansıttığı birçok kişi tarafından söylenmektedir.