Bambu Bakımı Nasıl Yapılır

Bambu Bakımı

Bambu her ortama uyum sağlayabilen yeşil yaprakları sevimli yapısı ile şık ve dekoratif ev bitkisidir.

Bambu bitkisi direk güneş ışığına maruz kalmayacak yerlerde olabilir. Direk güneş ışığı bitkinin yapraklarına zararlıdır.

Oda sıcaklığında gönül rahatlığı ile bakabilirsiniz.

Sık sık bakım istemez uzun biçimsiz yapraklarını budamak yeterlidir.

Bambular ülkemizde iki çeşit olarak ele alınmaktadır.

 • Dal vazoda yetişen bambular
 • Piramit şeklinde toprak yada seramik saksı içerisinde yetişen bambular.
Piramit Bambu
Vazoda Yetişen Bambu

Vazoda Bambu Bakımı

Vazoda gelen bambu bakımı için yapmanız gereken  15-35 derece arasında bir oda sıcaklığı ve 15 günde 1 defa suyunu klorsuz bir su ile değiştirmeniz gerekmektedir. Unutmayın her su değişiminde vazo içerisini temiz bir şekilde yıkamalısınız.

Bambu Nasıl Çoğaltılır

Bambu bitkisi genel olarak gövde üzerinden açan yaprak kırılarak çoğaltılır. Filiz veren yaprak 7cm den sonra kırılarak bir suya batırılması ile kolay bir şekilde çoğaltabilirsiniz.

Çoğlattığınız dal bambunun ana gövdesinin üst kısmını mutlaka bir mum ile hava almayacak şekilde kapatmanız lazımdır. Aksi takdirde üst taraftan sararmaya başlayacaktır.

Bambu Nasıl Kıvrılır

Bambu bitkisini kıvırmanız için öncelikle istediğiniz kıvrımı sağlayan bir tüp yada hortum ile kolay bir şekilde kıvırtabilirsiniz. Burgulu şekli alması için bambu sapını tüp yada kıvrımın ağzına gelecek şekilde yerleştirip büyümesini beklemeniz yeterlidir. Bitki büyüdükçe içine girdiği tüp yada hortumun şeklini aldığını göreceksiniz. Kullanacağınız aparatın şeffaf olması kesinlikle şarttır.

Bambu Fiyatları

Bambu fiyatları boyutlarına bağlı olmak kaydı ile dal bambular tanesi 10 tl den, piramit şeklinde toplu bambular 70 tl fiyatından başlamaktadır.

Bambu Çiçeği Toprakta Yetişir mi

Bambu bataklıklarda yetişen bir bitki olduğundan. Yüksek nem tutma özelliğine sahip toprak içerisine yetişebilir. Kullanılan saksı da mutlaka saksı altı delik olması şarttır.

Bambu Çiçeği Şans Getirir mi

Bambu çiçeğinin ana vatanı uzak doğudur. Uzak doğu kültüründe şans getirdiğine inanılan bir bitkidir.

 • Hindistan’da dostluk
 • Malezya’da bol para
 • Çin’de uzun ömür
 • Japonya’da şans
 • Kore’de mutluluk ve bolluk getirdiğine inanılır.

Sayılara göre bakacak olursak;

 • 10 Adet ölümsüzlük
 • 5 Adet Sağlık
 • 8 Adet başarı ile simgeleşmiştir.

Bambu Neden Sararır

 • Bambu bitkisi genel olarak soğuk bir ortamda maruz kalırsa sararır.
 • Bambu cereyanda kalırsa sararır.
 • Yaz aylarında direk klima etkisine çarpılırsa sararır.
 • Aşırı klorlu suda kalırsa sararır.
 • Yaz aylarında direk güneş ışığı alırsa sararır.

Kauçuk Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalıdır.

Kauçuk Çiçek Bakımı

Kauçuk çiçeği hemen hemen her evde bulunan iri parlak yapraklı tavana kadar uzaması ile bilinen salon bitkisidir.

İki Çeşit kauçuk bitkisi vardır.

 • Yeşil yapraklı kauçuk
 • Alacalı beyaz mor yapraklı kauçuk

Kauçuk bitkisine sağlıklı bakıldığı sürece yaprakları alttan yukarı gür ve sağlıklı bir şekilde gelişir. Bitki toprağı iyi değilse, suyu düzenli olarak verilmez bulunduğu ortamda çok fazla cereyanda kalırsa bitki sık sık alt yapraklarını döker kel bir halde sadece üst yaprakları kalır. Bitkiniz alt yapraklarını döküyorsa bakımında bir eksik yapıyorsunuz demektir.

Kauçuk çiçeği yapraklarını ayda bir defa hafif nemli bir sünger ile silerek parlatabilirsiniz.

Sağlıklı bir kauçuk bitkisi resimde mevcuttur.

Kauçuk Çiçeği

Kauçuk Sulama

Kauçuk bitkisi özellikle yaz aylarında su ve nem ihtiyacı yüksek olan bir bitkidir. Kauçuk bitkisi yaz aylarında haftada 1 defa bol su ve yaprakları da fıs fıs yaparak yağmurlama yapılmalıdır. Yağmurlama bitkinin yapraklarının tozdan arınmasını daha sağlıklı görünmesini ve yaprak gözeneklerinin açılmasını sağlar.

Kış aylarında bitkiye 10 günde 1 defa az su verilmesi yeterlidir. Su verirken kesinlikle ortam sıcaklığı göz önünde bulundurulmalıdır. Verdiğimiz bilgiler ortalama mevsim sıcaklıklarına göre verilmiştir.

Kauçuk bitkisine verilecek su mutlaka dinlendirilmiş su yada içme suyu olmalıdır. Musluk suların da bulunan yüksek klor bitkinin kök gözeneklerinin kapanması ve sağlığının bozulmasına neden olur.

Özellikle toprak üstünden bir kaç ay sonra aşırı beyaz kireç oluşumu oluyorsa bitkinin suyunu muhakkak değiştiriniz.

Kauçuk Bakımı

Kauçuk Bitkisi Saksı ve Toprak Değişimi

Kauçuk bitkisi saksı değişimi ilk bahar aylarında yapılmalıdır. Havaların ısınıp cemre düştükten sonra bitki saksısı 1 numara büyük saksı ile değişimi uygundur.

Saksı değişiminde kullanılacak toprak yumuşak, torf ve perlit taşı bol olan iç mekan bitki toprağı seçilmelidir. Saksı değişiminde kesinlikle köklere zarar verilmemelidir.

Kauçuk Yaprağı

Kauçuk Çiçeği Ortam Seçimi

Kauçuk bitkisi çabuk gelişen bir bitki olduğundan yeri geniş direk güneş ışığı almayan bir yer olmasına özen gösterilmelidir. Kauçuk bitkisi yarı aydınlık ortamda, kalorifere uzak bölgelerde 8-36 derece arasında sağlıklı yetişebilecek bitkilerdir.

Yapraklarının duvara sürtmesi yada yaya olarak geçerken sürtünmeden zedelenmeye müsaittir.  Bitki yapraklarına çarpılmayacak bir yer seçilmesi bitki sağlığı için uygun olacaktır.

Bitki devamlı ışığa doğru eğileceğinden ayda bir defa yönünün değiştirilmesi bitkinin düzgün olarak boy vermesini sağlayacaktır.

Aşağıda yaprağı duvara sürtmüş bir kauçuk çiçeği görüyorsunuz.

Kauçuk Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

Kauçuk bitkisinin en kolay çoğaltma yöntemi çelikleme tekniğidir. En üstten süren yaprak nisan – mayıs aylarında 15 cm den kesilerek toprağa daldırılır. Bitki sapı kısa sürede toprağa adapte olarak gelişimine devam edecektir.

Yapraktan çoğaltma tekniğinde sağlıklı yaprak kesilerek bir bardak su içerisine sapı gelecek şekilde bekletilir. Yaprak sapı kök filiz verdiğinde saksıya dikilerek sulama başlar. Bu şekilde yapraktan da çoğaltım yapabilirsiniz.

Kauçuk Çiçeği Zehirli mi?

Kauçuk bitkisinin yaprağı kırılınca akan süt zehirli değildir.  Yalnız göz yada açık yara ile teması durumunda alerji yapabilir. Alerji yapması durumunda en yakın doktora başvurmanızda fayda vardır.

Arap Saçı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır ?

Arap Saçı Çiçeği Bakımı

Arap saçı çiçeği halk dilinde aşkın gözyaşı, mercan boncuğu ve bebek gözyaşı adları ile de bilinen sarkıcı ve örtücü dayanıklı bitki türüdür.

Hem ev ofis ortamında yetiştirebilmesi hemde dış mekan bitki olarak yetişebilmesi açısında iç ve dış mekanları süsleyen bitkilerin başında gelmektedirler.

Arap saçı bitkisi nemli, rutubetli ortamları çok sevmesidir.  Kesinlikle toprağı susuz kalmamalıdır. Susuz kaldığı anda bir kaç gün içerisinde bitki yaprakları sararmaya başlayacaktır.

Arap saçı bitkisi çiçek açmaz, turuncu olacak açan değişik bitkileri çiçek açıyor diye hurafeler ile satılması gayet yanlıştırç

Arap Saçı Çiçeği

Arap Saçı Çiçeği Sulama

Arap saçı çiçeği bol suyu seven bir bitkidir. Özellikle yaz aylarında haftada 3 gün bol su isterler. Arap saçı çiçeği toprağı devamlı olarak nemli kalması gerekmektedir.

Arap saçı çiçeği kış aylarında haftada 1 defa bol su yeterlidir.

Aşkın Gözyaşı Çiçeği

Arap Saçı Saksı Ve Toprak Değişimi

Arap saçı bitkileri toprak seçimi yapmayan bitkiler olmasına rağmen torflu kaliteli bir toprak kullanılması durumunda çok çabuk form tutan bitkidir.

Bitki toprak içerisinde perliti bol olması narin olan köklerinin rahat hava almasını kökleri sağlıklı hareket etmesini sağlayacaktır.

Saksı değişiminde arap saçı bitkisi yayılıcı bir bitki olduğundan ağzı geniş bir saksı kullanılması faydalı olacaktır. Arap saçı bitkisinin alt yapraklarının da yere değmemesine özen göstermeniz gerekir.

Bitki askısı ile asılması en sağlıklı bakım yöntemlerinin başında gelir.

Saksı değişiminde mevcut kök hassas bir şekilde çıkartılmalı kesinlikle zedelenmemelidir.

Bebek Gözyaşı Çiçeği

Arap Seçi Ortam Seçimi

Arap saçı çiçeği direk güneş almayan her türlü ortamda yetişebilecek bir bitki türüdür. Özellikle yaz aylarında iç mekan bir yerde bakacaksanız kesinlikle cam arkasından güneş almaması gerekmektedir.

Bulunduğu ortamın nemli bir ortam olması tercih edilir.

Bitki Kesinlikle yaz aylarında susuz bırakılmamalıdır.

Arap Saçı Kökü

Arap Saçı Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

Arap saçı çiçeği kökten toprak ile ayırma yöntemi ile kolay bir şekilde çoğaltılır. Yapraklarının ve köklerinin nemden dolayı çok hassas olduğu kesinlikle unutulmamalı bitki kökü çok dikkatli ve aceleye gelmeden topraktan ayrılmalıdır.