Bahçeli evlerde çim bahçenin olmazsa olmazıdır.  Çim bakımı kolay gibi görünse de aslında detay isteyen bir işlemdir. Çim genel anlamda güneş seven ve gölge istemeyen bir bitki olduğu için, daha çok güneş alan yerlerde ekilmesi daha doğru olacaktır. Bahçesi güneş almayan yerlerde daha çok Osmanlı çimi ekilebilir Osmanlı çimi daha çok güneş istemeyen bir bitkidir. Osmanlı çimi bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar ise şunlardır.

  • Osmanlı çimi için daha çok kumlu topraklar tercih edilmelidir.
  • Çimin daha uzun ömürlü olabilmesi için, yaz aylarında sürekli yağmurlama sistemi ile sulanmalıdır.
  • Çim biçme işlemi diğer çimlere nazaran daha az ve daha dikkatli yapılmalıdır.
  • Osmanlı çimini, çim biçme makinesinin en uzun boylu ölçüsüne göre ayarlanmalıdır.
  • Toprağı sürekli nemli olmalıdır.
  • Yabani otların temizlenmesi de Osmanlı çiminin bakımında önemli yer alır.
  • Toprak kurtlarına karşı mutlaka ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlama işlemi için daha çok organik ilaçlama yapılmalıdır.
  • Gübreleme için ise çimin ilk ekildiği anlar ve Osmanlı çiminin büyüdüğü zaman içinde de mutlaka gübreleme yapılmalıdır.
Görsel Kaynak: monrovia.com

Osmanlı Çimi Ekimi

Birçok farklı türde çimler mevcuttur. Bu nedenle öncelikle çim seçimi yapılır. Eğer kişiler çim seçimini Osmanlı çiminden yana kullanmak isterlerse ilk etapta ekilişine dikkat edilmesi gerekir. Çim ekmek için ekim ve mart ayları tercih edilmelidir. Osmanlı çimi ekecek kişilerin, toprağın ne çok ıslak olması gerekir ne de çok kuru olması gerekir.  Osmanlı çimi için toprağın nemli olması son derece önemlidir. Toprağın yapısı kumlu olmalıdır. Kumlu toprakta daha çabuk çimlenecek olan osmanlı çimi çok farklı şekilde de ekilebilir. Bir peyzaj bitkisi olduğu için şekilli ve desenli bir şekilde de ekilir. Evlerinde bahçesi olmayan kişiler balkon ve saksıları içinde Osmanlı çimini ekebilir ve evleri için de oldukça güzel bir süs bitkisi olacaktır. Genelde ağaç altlarına ve merdiven altlarına ekimi yapılan Osmanlı çimi  gölge ya da yarı gölgelerde bakımı ve yetiştirilmesi kolay yapılacağı için Osmanlı çimi çok tercih edilir.

Görsel Kaynak: pinimg.com

Osmanlı Çimi Nasıl Biçilir?

Çim biçme makinesi ile çim biçilir Osmanlı çimi çok dipten değil üstten ve az olarak biçilmelidir. Biçiminden hemen sonra ise yağmurlama makineleri ile de sulanmalıdır. Biçilme saati olarak ta ya sabahın ilk saatlerinde ya da akşam vakitlerinde biçilmelidir.  Saksıda yetiştirilen Osmanlı çimini makas yardımı ile biçme işlemi yapılmalıdır. Osmanlı çimi gür yapraklı ve diğer çimlere nazaran daha büyük ölçülere sahiptir. Yetiştirilmesi ise diğer çimlere nazaran daha kolaydır. Bu nedenle daha çok gölgeyi seven çimlerdir. Gölgede  yetişebilen ve yaz aylarında meyveleri olan bir süs bitkisidir. Osmanlı çimi biçimi diğer çimlere nazaran daha zor ve dikkat isteyen bir bitkidir.