Pachira aquatica yaygın olarak bulunan bir ağaç türüdür ve para ağacı olarak adlandırılır. Bitki Malabar kestane veya Saba fıstığı olarak da bilinir. Para ağaç bitkileri sıklıkla ince gövdelerini birbirine yapıştırır ve suni olarak aydınlatılmış alanlar için düşük bir bakım seçeneğidir.

Pachira çiçeğinin bir diğer adı da para ağacı olarak geçmektedir. Diğer yaygın para ağacı çeşidi olan crassula dan farkı daha ağacımsı ve örgülü gövdesidir.

Para ağaçlarının bitki bakımı kolaydır ve sadece birkaç özel koşullara dayanır. Para ağacı ev bakımı hakkında daha fazla bilgi verelim.

Pachira çiçeği ayrıca bonsai için yaygın olarak kullanılır ve sadece öğrenen biri için mükemmel bir seçimdir. Doğru para bitki bakımı verildiğinde, uzun yıllardır evinizde büyür ve gelişirler.

  • Suyun zamanı gelince, para ağaç bitkisine iyi bir içecek verin ve fazla suyun saksının altındaki deliklerden boşaltılmasına izin verin.
  • Sonra, bitki suda asla oturmayacak şekilde önbellek torbasını veya bitki tepsisini boşaltmayı unutmayın.
  • Pachira çiçeğinin kışın yaz aylarında olduğu gibi çok fazla suya ihtiyacı yoktur, bu nedenle kışın sulamalar arasında toprağın biraz kurumasına izin verin.
  • Bitkilerinize doğru miktarda su veriyorsanız, nem seviyesini izlemenize yardımcı olması için bir toprak nemi ölçeri almayı öneririm.
  • Kış aylarında evlerimizin ısıtılması nemi havadan emer ve bu hassas ev bitkilerinde oldukça zor olabilir.
  • Çok fazla güneş alanlar, gerçekten de acı çekeceklerdir. Çok fazla doğrudan güneş ışığı yapraklarını yakabilir, bu yüzden güneşli penceresinden uzak tutun.
  • Kalorifer klima gibi direk ısıya maruz bırakmamaya özen gösteriniz.

Pachira Çiçeğinin Zararları

Pachira para ağacı, en sık rastlanılan yerler Meksika’dan Kuzey Amerika’ya kadar uzanıyor. Ağaçlar kendi doğal ortamlarında  18 metreye  kadar yükselebilir ancak daha küçük, saksı süs örnekleri daha sık görülür. Bilinen bir zararı yoktur, ancak uzmanlar bu konuda araştırmalarına devam etmektedirler. Bitki palmiye yaprakları ile tepesinde ince yeşil gövdeleri vardır. Kendi bölgede, para ağaç bitkileri içinde beş oda bölünmüş oval yeşil meyve üretirler. Meyve içindeki tohumlar, patlayana kadar şişer. Kestane gibi tadı vardır. Unu haline getirilerek kullanıldığı biliniyor.

Görsel Kaynak: bakker.com

Pachira Çiçeği Anlamı

Feng Shui uygulaması, bu eğlenceli küçük bitkinin sahibine şans ve bereket getireceğine inandığından, bu bitki ismini Feng Shui’den  alıyor. Soğuk bölgelerde, bu bitkiyi sadece soğuk kış şartlarını sevmediği için içeride yetiştirmelisiniz. Pachira para ağacı, iç peyzaja mükemmel bir ektir ve tropik bir his verir. Biraz eğlenmek isterseniz, kendi Pachira para ağacınızı tohumdan veya kesimlerden filizlendirerek  başlatmayı deneyin.

Pachira çiçeği; para, refah ve huzur getirdiğine inanılan bir bitkidir.

Görsel Kaynak: dhresource.com

Pachira Çiçeği Özellikleri

Bu bitkiler kısmi gölge gerekir. Yetişmesinde en iyi sıcaklıklar 16-18 C arasındadır. Ağacı, turba yosununa bazı cesur kumlarla yerleştirin. Para Ağacına Nasıl Bakılır? Bu bitkiler orta derecede nemli bir oda ve derin fakat nadir sulanma gibi. Bitkiler suyun drenaj deliklerinden geçene kadar sulayın ve sonra sulama yapmak için kurumalarını bekleyin. Eviniz kuru tarafta ise, çanak çömlekle dolu bir tabağa pot yerleştirerek nemi artırabilirsiniz. Tencereyi suyla dolu tutun ve buharlaşma bölgenin nem oranını artıracaktır. İyi para ağaç bitki bakımı kapsamında her iki haftada bir gübrelemeyi unutmayın. Yarı ile seyreltilmiş sıvı bitki yiyecekleri kullanın. Kışın gübrelemeyi askıya al. Pachira bitkisinin nadiren budaması gerekiyor ancak yıllık para ağaç bitki bakımı kapsamında hasar görmüş ya da ölü bitki materyallerini çıkarın. Bitki her iki yılda bir temiz turba karışımında yeniden numaralandırılmalıdır. Bitkiyi çok fazla hareket ettirmemeye çalışın. Para ağaçlandırma bitkileri taşınmaya ve yaprakları bırakarak tepki vermekten hoşlanmazlar. Yaz aylarında Pachira ağacınızı sonbahardan önce taşımayı unutmayın.

Görsel Kaynak: bakker.com