Menekşe bitkisinin sahip olduğu şekli itibari ile kalp ile özdeşleşmiş bir hikayesi vardır. Saflığı ve aşkı anlatan bu çiçekler günümüze gelene kadar birçok efsanelere konu olmuştur. Menekşe çiçeği saflığı ve güzelliği simgelemesi nedeni ile birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Saflığı simgeleyen menekşe çiçeği İngiltere’den dünyaya yayılmıştır ve hikayesi de bu şekilde ortaya çıkmıştır.

  • Çiçeği aldığınız kişiyi saf bir şekilde sevdiğinizi menekşe ile ifade edebilirsiniz.

Menekşe Çiçeği Hikayesi

Çiçeğin genel yapısı yani rengi mor ve mor ağırlıktadır. Her bitki gibi gövdesi ve yaprak bölgesi yeşildir. Hikayesi de tam bu nokta da ortaya çıkıyor. Menekşe çiçeği bir İngiliz’in renklerine hayran kalarak ülkesine götürmesi ile başlar. Saflığı simgelemesi sonrasında tüm dünya da tercih edilen menekşeler ayrıca nazik yapısı büyük aşkların ne kadar önemle korunması gerektiğini anlatmaktadır. Zira iki aşık arasında yaşanan aşkın bir ayarı ve seviyesi olduğunu göstermektedir. Bu nedenle menekşe çiçeklerinin bakımı ve büyütülmesi ciddi bir emek istemektedir.

Mor Menekşe Anlamı

Anlam kazanması ve büyük aşkları ve dengeli aşkları simgeleyen çiçeğin anlamı bu nedenle zorluğu sabrı ve kararında olmayı simgelemektedir.

  • Menekşe çiçeği duygusal birlikteliklerde artık bir tarafın tam manası ile aşık olduğunu simgeler.

Menekşe hediye eden taraf erkek ya da kadın olsun evliliğe hazır olduğu anlamı taşımaktadır. Bakımı zor olan çiçeğin bir aşk gibi koruması da zordur. Menekşe çiçeklerinin bakımı için çok soğuk ya da çok sıcak iklimler olumsuz etki göstermektedir. Renkleri ve mesajı gibi tabiatı da dengeden yanadır. Bu nedenle ev ısı değerleri olan 18 ile 24 derece arasında tutulması büyük önem göstermektedir. Su her bitki de olduğu gibi menekşeler de de hayata bağlanan damar niteliği taşımaktadır. Fakat her gün düzenli ölçülerde orantılı değerlerde sulama gerekir. Aşırı su çiçeğin bütünü ile kurumasına neden olacaktır. Ayrıca etrafında çıkabilecek küçükte olsa yabani otların zaman kaybetmeden temizlenmesi gerekmektedir. Zira bu otlar menekşelerin kısa sürede kasvete bürünmesini ve kurumasını sağlayacaktır.

Mor Menekşe Anlamı

 Menekşe İsminin Anlamı

Menekşe çiçeğinden gelen menekşe ismi anlamı çiçeğin taşıdığı özelliklerle bağdaştırılmaktadır. Yani ismi taşıyanların karakteri duygusal dünyası menekşe çiçekleri gibi benzerlik taşıdığına inanılmaktadır. Bu nedenle Menekşe ismi taşıyanlara karşı çok daha fazla özen göstermeniz ilahi düzende bir şeyi değiştirir mi?

Bilinmez fakat sizin iyi bir insan olmanızı sağlayacaktır. Eğer daimi olarak düşündüğünüz fakat bir türlü açılamadığınız bir aşkınız varsa menekşe çiçeği son derece anlamlı bir hediye olacaktır. Çünkü çiçek insanları renkleri ve kokusu ile büyük etki altında bırakmaktadır. Özellikle arkadaş gibi bir birlikteliğiniz söz konusuysa ve bir türlü açılamadıysanız arayıp bulamadığınız yardımcınız menekşe çiçekleri olacaktır.

Görsel Kaynak: townnews.com