Badem çiçeği olarak bilinen çiçek türü, aslında direkt olarak yemiş bademin çiçeğidir. Bademler olmadan önce açan badem çiçeği aslında yemiş bademlerin olgunlaşmasına olanak sağlıyor. Babil zamanlarına kadar dayanan bir kökene sahip olan badem çiçeği, hoş kokusu ve görünümü ile yemiş bademlerin tadını da ortaya koyuyor. Özellikle de Akdeniz kıyılarında bol miktarda yetişmekte olan badem yemişinin çiçeği de kendisi kadar hoş bir görünüme sahiptir. Akdeniz bölgesinde bol miktarda yetiştiği bilgisine göre badem ve badem çiçeğinin en çok tropikal iklimi sevdiğini anlıyoruz. Kiraz, erik ve şeftali ile aynı familyadan gelmekte olan badem, çiçeği yetiştirilirken ve bakımı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler mevcuttur.

  • Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı olan bir alanda bakılması gerekiyor.
  • En çok ilkbahar başlangıcında durgun olmayan havaların döneminde bakılması gerekiyor.
  • Toprağında çok fazla seçici olmayan badem için her zaman yeterli miktarda toprak kullanmak gerekiyor.
  • Toprağı hazırlanırken derin olarak sürülmesi gerekiyor.
  • En önemlisi de hangi tip tohumdan ekildiğine dikkat edilmesi gerekiyor.

Badem Çiçeği Ne Zaman Açar?

Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı iklimi ve nemli toprakları sevmekte olan badem çiçeği ilkbaharın ilk aşamalarında kendini göstermeye başlayabilir.  Yıl içinde aşılama yöntemi ile bir hayli büyüme ve olgunlaşma gösteren badem ağaçlarında biten çiçekler, tıpkı diğer birçok çiçek türü gibi kendini ilkbahar aylarının başlangıcında gösterir. Hoş kokuları ve minik boyutları ile dikkat çeken badem çiçeğinin evlerde yetiştirilmesi ve bakılması çok uygun görülmez. Herhangi bir hastalık ya da zarar verdiğinden dolayı değil, ancak her zaman doğal ortamda yetişmesi ve saksılara sıkıştırılmaması tavsiye ediliyor.

Badem Çiçeği Yenir mi?

İlk kez bahar ayının başlarında kendini göstermeye başlayan badem çiçeği elbette diğer pek çok çiçek türü gibi yenilemeyen bir bitkidir. Çiçekler yalnızca aşılanma ve tomurcuklanma döneminin devamı olarak kendini gösterir. Çiçeklenme dönemi geçtikten sonra artık badem yemişi oluşmaya başlar ve asıl yenilecek kısım işte burada oluşur. Badem yemişlerinin ise sağlıklı ve tam olarak yenebilmesi için badem çiçeğinin tam olarak vaktinde açmış olması gerekiyor. Badem çiçeği tamamen görsel açıdan güzellik sunan ve lezzetli mi lezzetli olan ve her yerde rahatlıkla kullanılan badem yemişinin olgunlaşması için bir başlangıçtır.

Badem Çiçeği Anlamı Nedir?

Bademler olmadan önce çıkan ve toplanarak hoş kokusu ve güzelliği kullanılan çiçek türlerinden birisi de elbette bahsettiğimiz badem çiçeğidir. Oldukça güzel bir renge ve kokuya sahip olan badem çiçeğinin anlamı da kendisi kadar güzeldir. Demet ve buket haline getirilerek uzun süre vazoda da saklanabilen badem çiçeğinin anlamı aşkımızın sürmesini ümit ediyorumdur. Aşkın devam etmesini ve buna bağlı umudu simgeleyen bir çiçek türüdür.