Kahkaha çiçeğinin bir diğer adı petunyadır. Ülkemizde oldukça yaygın olarak kullanılır. Parklar bahçeler ve balkonların vazgeçilmez çiçeklerindendir. Yaz aylarında renk renk çiçekleri ve oldukça hoş kokusuyla görenleri kendine hayran bırakır. Pembe, sarı, beyaz, kırmızı, turuncu, mor, lila, ebruli gibi birçok renge sahiptir. Bakımı çok zor değildir. Hatta ekildiği zaman kendi kendine gelişip büyüyebilir. Fakat bakımı düzgün ve güzel bir şekilde, özenli yapılırsa elbette ki kahkaha çiçeği çok daha güzel ve keyifli olur. Saksıda yetiştirilen kahkaha bitkisi dört mevsim kalıcı olur. Sık çiçeklenmesi ile de çiçek sevenlerin ilgi odağı olmayı başarmıştır. Kahkaha çiçeğinin bakımı;

  • Kahkaha çiçeği aşırı ilgiye ihtiyaç duymaz.
  • Çiçeği kumlu ve taşlı toprağa dikmek çiçeğin büyümesi açısından daha önemli olacaktır.
  • Gübreleme için doğal hayvan gübresi kullanılırsa kimyasal gübrelere oranla daha verimli olacaktır.
  • Çok güneşi sevmez bu nedenle yarı güneş yarı gölge alanlara ya da tamamen gölge alanlara dikilirse daha sağlıklı olur.
  • Sulama için mutlaka akşam saatleri beklenmelidir. Bitki akşam güneş battıktan sonra çiçek açtığı için sulaması akşam yapılmalıdır.

Kahkaha Çiçeği Faydaları

Birçok bitki ve çiçekte olduğu gibi kahkaha çiçeğinin de bilinen birçok faydası bulunur. Bunlardan en çok bilinen faydaları ise; sindirim sisteminde düzensizlik yaşayanlar için kahkaha çiçeği faydalı olacaktır.

  • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve hazmı kolaylaştırır.
  • Kabızlık sorununu giderir.
  • Mide ve bağırsak rahatsızlıkları ve bağırsak nezlesi için oldukça faydalıdır.
  • Safra kesesinin salgısını artırır.

Bu gibi bilinen birçok faydası da bulunur. Kahkaha çiçeğini hastalıklar için kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekir. Çünkü herkese aynı etkiyi yapmaz.

Görsel Kaynak: foodtalk4you.com

Kahkaha Çiçeği Özellikleri

Sarmaşık ailesine aittir. Kuru ve nemsiz toprakları sever. Daha çok sabah saatlerinde ve akşam güneş açtıktan sonra çiçek açar. Çok farklı renkleri mevcuttur. Nemli toprakta tüm nem yapraklarına gider ve çiçek açmaz.  Yeşil kalp şeklinde yaprakları vardır. Tohum ile çoğalır. Saksı bitkisi değildir. Ev için uygun değildir. Bahçede ya da balkonda yetiştirilmesi daha doğru olur. Yaz çiçeğidir ve kış aylarında kuruyarak ölür. Hemen her ilde rahatlıkla yetişir. Bakması zor değildir hatta kendi kendine büyüyüp çiçek açabilir. Kahkaha çiçeğinin üç çeşidi vardır. Birincisi küçük çiçekli kahkaha çiçekleri, bunların küçük çiçekleri farklı renklerde açar. Saksıya dikildiği zaman ters şekilde çiçek açar bu haliyle de oldukça etkileyici görünür. Bir diğeri büyük çiçekli kahkaha çiçeğidir. Bu çeşitler, park ve bahçelerde daha çok tercih edilir. Çiçekleri diğer kahkaha çiçeklerine oranla daha büyüktür. Görsellik açısından en çok sevilen çiçekler arasında yer alır. Sonuncusu ise; sürüngen kahkaha çiçekleridir. Bu cins kahkaha çiçekleri sarmaşık değil yerde sürünmeyi ve yerde açmayı sever.

Görsel Kaynak: garden.org