Yeryüzünün birçok yerinde farklı çeşitlerde, isimlerde hatta özelliklerde bitkiler, sebzeler ve meyveler yetiştirilmektedir. Bu bitki ya da meyvelerin bir kısmı tropikal meyve olarak adlandırılan ve adından da anlaşılabileceği gibi tropikal iklimlerde yetiştirilen meyveler olmaktadır. Dünya üzerinde birçok tropikal iklimin yaşandığı yerde yetişen meyvelerden birisi de ananas olmaktadır.

Ananas, adı itibari ile farklı bir meyve iken aynı zamanda günlük hayata adı ve şekli farklı anlamlar da içermektedir.

  • Ananas anlam bakımından bakıldığında bereketi temsil etmektedir.
  • Günümüze gelene kadar bolluk ve bereket anlamı taşıyarak gelmiştir.

Ananas Neyin Sembolü?

Ananas, meyvesi hem tadı hem tüketim farklılıkları açısından farklı bir meyve olurken aynı zamanda dünya üzerinde sembolize ettiği kavramlar da bulunmaktadır. Ananas meyvesinin sembolize ettiği kavram Stat kavramıdır.

İngiltere ülkesi ananas meyvesinin çok nadir olarak bulunduğu bir ülke olmaktadır. Hatta öyle ki eski dönemlerde İngiltere halkı evlerine gelen misafirlerine zengin bir aile görünümü sağlamak için bir gün süreliğine ananas kiralayarak evlerinde tutuyorlardı.  Bu gelenek İngiltere genelinde özellikle dar gelirli fakir kesimler tarafından gelenek haline gelmiştir.

İngiltere halkı için günlük ya da gecelik olarak kiralanan ve fakir ailelerin zengin görünümü oluşturmak için kullandıkları ananas aynı zamanda onlara belirli bir varlıklı olma statüsü kazandırmıştır çünkü o dönemlerde İngiltere’de ananas meyvesi nadir olarak görülen bir meyveydi. Bu nedenle de Ananas aynı zamanda statüyü sembolize eden bir kavram olmuştur.

Görsel Kaynak: twimg.com

Ananas Neyi Simgeler?

Ananas meyvesinin neyi simgelediğine dair günümüzde pek çok tartışmalar gündemde halen devam etmektedir. Ananas birçok bölgede farklı simgelemeler yapsa da genel itibari ile simgelediği durumlar vardır.

Ananas meyvesi yerli köylerin girişine sık – sık konulan bir meyvedir çünkü yerli köy için köye gelen yabancı ziyaretçilere karşı büyük bir anlamı vardır. Yeli köyün girişine konulan ananas meyvesi, köye gelen ziyaretçilere “Hoş geldiniz” cümlesini ifade etmektedir.

Günümüzde tüm dünya çapında genel anlamı ile misafirperverliğin sembolü olarak bilinen ananas meyvesi, aynı zamanda denizaşırı seferlere gittikleri için uzun süre evinden ve ailelerinden uzak kalan denizcilerin evlerine geldiklerinde de kapı önündeki bir sırığın tepesine geçirilmektedir. Bu davranış da yine aile babasına “Hoş geldin” demek anlamına gelmektedir.

Ananasın misafirperverliği ifade ettiği bir diğer durum ise misafir kabulü içindir. Yani bir eve evin erkeği gelmiş ise ve misafirler için o ev halkı müsait ise evin kapısının önüne bir tane ananas konulur ve böylece Evimiz misafirler için müsait mesajı verilmektedir. Hatta öyle ki; bazı yerlerde kapıda ananas olmayan evlere misafirliğe dahi gidilmemektedir.

Güney Amerika’da ananas meyvesi çok fazla yetiştirilmektedir. Bu bölgelerde de ananasa konukseverlik anlamı yüklenirken mutlaka her kapıya misafirlere “Hoş geldiniz” demek için ananas koyulmaktadır.

Görsel Kaynak: pixabay.com

Ananas Dövmesi Anlamı

Çok sık tercih edilen dövme modellerinden birisi olan ananas dövmesidir. İnsan sevgisine ve hoşgörüye işaret eden bir dövme olarak bilinmektedir. Ananas dövmesini tercih edenler günümüzde her geçen gün daha da artmaktadır. Ananas meyvesinin; saygınlığı, insan sevgisini ve insancıl olma özelliğini ifade etmesi bu dövmenin popülerliğini her geçen gün daha da arttırmaktadır.

Görsel Kaynak: tattoodo.com