Yaban gülü; bozkır çiçeği veya kır gülü gibi anlamları ifade eder. Gülgiller familyasına ait, kırmızı, beyaz ve soluk pembe renklerinde, yabani bir güldür. Avrupa ve Batı Asya’da yetişen yaban gülünün diğer adı da kuşburnu olarak bilinir.  Türkiye’nin çeşitli yörelerinde isminde değişiklikler olmuştur. Denizli, Antalya ve Burdur’da yetişen yaban gülüne, bu yörelerde Şakayık çiçeği denilir. Tombak, Atlas, Guguk, Kame, Lale, Zambak, Ayı gülü, orman gülü ve dağ gülü gibi Türkiye’nin her bölgesinde farklı isimlerde de kullanılır. Yaban gülüne Şakayık ismi, Truva savaşlarında konularak, bu bitki savaşlarda tedavi amaçlı kullanılmıştır. Eski tarihlere dayanan yaban gülü çiçeği, saray çiçeği olarak yetişme alanı göstermiştir.

Yaban Gülü Nerede Yetişir

Özellikle bahar aylarında kekik gibi bazı bitkilerin, dağları kokusuyla kapladığı bilinir. Yaban gülü çiçeği de tıpkı dağ kekiği gibi etrafa parfümsü güzel bir koku yayar. Özellikle Karadeniz bölgesinde çalılık şeklinde görülen bu bitki, sarı, beyaz ve pembe gibi renkleriyle dağları kaplamaktadır. Özellikle Karadeniz kıyılarında yüksek bölgelerde yetişme alanı gösteren yaban gülü, Haziran veya Temmuz ortalarına doğru çiçek açmaya devam etmektedir. Türkiye’nin Batı Karadeniz bölümü coğrafi bakımdan daha yüksek bir kesimde olması ve yağış alan bir bölge olmasından dolayı, mor renkli yaban gülüne rastlamak mümkündür. Dünyada 650 den fazla yaban gülü çeşidi bulunmaktadır. Asya, Amerika, Avrupa ve Avustralya gibi ülkelerin bol yağış alan ve yüksek kesimlerinde yetişmektedir. Türkiye’de de Karadeniz bölgesinin bol yağış alması ve yüksek olmasından dolayı, çoğunlukla bu bölgede yetiştiği görülmektedir. Yaban gülü tohumları alınarak, Avrupa gibi ülkelerde park ve bahçelerde yetiştirilmeye çalışılmıştır. Londra, yaban gülü bakımından en zengin ülkelerden biridir. Yaban gülü renkleri bölgeye göre değişme göstermektedir. Türkiye’de Karadeniz bölgesinde yer alan Giresun’da yaban gülünün sarı ve turuncuya kaçan rengini görebilmek mümkündür. Özellikle sarı ve turuncuya kaçan yaban gülü sadece Giresun bölgesinde bulunmaktadır.

Görsel Kaynak : wikimedia.org

Yaban Gülü Özellikleri

Yaban gülü genellikle yüksek ve bol yağış alan yerlerde yetişmeyi seven bitkilerdendir. Özellikle Haziran ve Temmuz ayının ortalarına doğru çiçek açmayı sürdürür. Sarı, mor, pembe, beyaz ve açık kırmızı renkleri bulunur. Yaban gülü bol yağış alan yerlerde yetişmeyi sevdiğinden, Türkiye’de Karadeniz bölgesinde yetiştiği görülebilmektedir. Farklı renklere ve hoş kokuya sahip yaban gülü, bitkisel ilaç yapmak için kullanılmaktadır. Özellikle, sarı renkli yaban gülü çiçeği, zehirli toksinler içermesi bakımından, yöredeki arı üreticileri ve hayvanların otlanması konusunda daha dikkatli davrandıklarını görmekteyiz. Sarı renkli yaban gülünün zehirli olmasından dolayı, bitki sadece bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Dağlık ve yüksek yerlerde yetişmesi ve hoş kokusu ile bilinen, çalılık türü bir bitkidir. Çoğaltılarak yetiştirildiği takdirde, park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılabilmektedir.

Görsel Kaynak : wikimedia.org