Sardunya ağırlıklı olarak kırmızı renk ile tanınan uzun yıllık çiçekli bir bitki türüdür. Fakat çiçeğin 4 mevsim yaşaması her mevsimde farklı renklerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

  • Bu nedenle sardunyaların genel anlamı bitmeyen aşkı temsil etmesi ile özdeşlenmiştir. Birçok anlamı mevcut olup, renklerine göre bu anlamlar değişmektedir.

Sardunya Çiçeği Hikayesi

Her ne kadar 4 mevsim farklı renklerde aşk devam etse de yinede bitmeden tükenmeden aşıklar birbirlerini sardunyalar gibi sevmeye devam etmektedir. Çiçeğin şeffaf yapısı ise insan karakterinin şeffaf olduğu zamanlarda daha anlaşılır ve iletişim kurulabilir olduğunu gösteren benzetmelere maruz kalmıştır. Sardunyaların utangaç aşıklar için iyi bir hediye olması yanı sıra verilen kişide gülümsemeye neden olması ile ilk izlenim için büyük katkı sağlamaktadır.

Görsel Kaynak: pixabay.com

Sardunya Bitkisinin Faydaları

Sardunya bitkisinin en büyük özelliği stres ile savaşma olarak bilinmektedir. Zira yaydığı hoş koku ile ortamdan bulunan insanların daha huzurlu ve dinç hissetmesini sağlamaktadır. Eğer sürekli olarak gergin geçen bir ev yaşantınız varsa sardunya çiçekleri sadece sizin değil evde yaşayan herkesin daha sakin olmasını sağlayacaktır.

Ayrıca hediye olarak verilen çiçek son derece güzel bir görünüme sahip olmakla birlikte nazik bir hediye olacaktır. Sardunyaların uyku sorunu yaşayanlara iyi geldiği bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. İnsanlık medeniyetin gelişmesi ile birlikte ormanlardan ve topraktan uzaklaşarak ev yaşantısına geçiş yapmıştır. Fakat bu geçiş insanın ihtiyaç duyduğu birçok kokudan faydalanmasını engellemiştir. Bu nedenle uyku sorunu yaşayanlara doktor tavsiyesi olarak sardunya önerildiği bilinmektedir.

  • Sardunyanın salgıladığı özel enzimler sayesinde yakınında bulunan bakteriler ile mücadele etme özelliği vardır.
  • Bitkinin kökü sakkaroz içerdiğinden çok faydalıdır.
  • Ayrıca yaprak ve çiçekleri ezerek koklandığında uykusuzluğu çok faydalıdır.

Kırmızı Sardunya Anlamı

  • Kırmızı sardunyanın anlamı duygu ve hislerin her zaman çift taraflı olduğunu kırmız sardunya hediye eden kişinin bende seni seviyorum anlamı taşıdığı olarak bilinmektedir.
  • Sardunyalar karşınızdaki kişiye daima rahat ol ben hep yanında olacağım mesajı vermek için ideal bir yöntemdir.
Görsel Kaynak: agardenforthehouse.com

Mor Sardunya Anlamı

Mor sardunyalar ise daha çok romantizm ile özdeşleşmiştir. Öyle ki tutkunun ve soluksuz aşkın simgesi olarak mor sardunyaların öne çıkması günümüzden çok eski tarihlere eski roma dönemine kadar ulaşmaktadır. Mor renk her ne kadar mavi ve kırmızının karışımı olarak bilinse ve yapay bir renk olarak nitelendirilse de sardunyalar ve pek çok farklı çiçekten dolayı Orijinal renkler arasında yer almıştır. Mor rengin yapay olmaması ile çiçeğin anlamı daha çok aşk ile özdeşleşmiş ve vaz geçmemek olarak betimlenmiştir.

Sardunya Çiçeği Yetiştirme Koşulları

Sardunya çiçekleri anavatanı olan Akdeniz bölgesinden uzaklaştıkça evlerde kapalı ortamlarda gözümüze çarpmaktadır. Fakat anavatanı olan Akdeniz ülkelerinde balkonları süslemekte ve bu sayede balkonlara ve cam önlerine büyük bir ihtişam katmaktadır.

Kuzey de doğu bölgelerde çiçeğin hayatta kalması oldukça zordur. Örneğin İtalya ikliminde çiçeğe rastlamak mümkün fakat Hırvatistan da çiçek oldukça zorlu bir iklim ile karşılaşmaktadır. Bu nedenle Akdeniz bölgesinde ev içinde cam önünde yetiştirilmesi son derece kolay bir çiçektir. Sizde sıcak ve nemli ortamlarda sardunya çiçeğini yetiştirebilir ve yaşam alanlarınızda bu çiçeklere yer verebilirsiniz.

Susuzluğa dayanıklılığı ve 4 mevsim kalıcı olması bitkinin alınabilir yönleridir. İlk bahar aylarında çiçeklenme başlar ve kasım ayına kadar devam etmektedir. Aşırı su sevme güneşe en dayanıklı bitkiler arasında yerini alır.