Dünya üzerinde yer almakta olan binlerce çiçek türü arasında yer almakta olan açelya çiçeği kokusu olmayan, ancak rengarenk görünümü ile son derece ilgi görmekte olan bir çiçek türü olarak bilinmektedir. Fundagiller ailesi içerisinde yer almakta olan bu çiçek türünün yetiştirildiği ülke çoğunlukla Asya ve Amerikanın kuzey kesimleridir. Gerek iklim yapısı gerekse toprak yapısı bakımından bu ülkeler Açelya çiçeği üretimi için oldukça elverişlidir.

Her çiçek gibi Açelya çiçeği de bir anlam taşımaktadır.

  • Genellikle Aşk ve sevgi üzerine anlamlandırılan çiçek türlerinden olan bu tür sevgiliye duyulmakta olan özlemi, kavuşmanın imkansızlığını ifade eden anlamlar taşımaktadır.

Genellikle bahar aylarında tomurcuklanarak çiçek açmaya başlamakta olan bu tür kırmızı, beyaz, fuşya, alacalı pembe beyaz ve pembe renklerde çiçek açmaktadır. Güzel bir görünüme sahip olması adına sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi gereken bu çiçek türüne ait toprak çeşidi zengin humus içeren toprak olmaktadır. Ayrıca güneş ışığını sevmeyen bu çiçek için az ışık alan daha çok gölgelik bir alan tercih edilmelidir.

Pembe Açelya Anlamı

Renklerine göre anlamlara ayrılmakta olan çiçek türlerinin var olması, aynı çiçeğin birçok farklı renginin de yetiştirilmesine olanak sağlamaktadır. Genellikle sevgililer günü, doğum günü, evlilik yıldönümü, ilk doğum, yeni iş, yeni ev gibi özel günlerde ihtiyaç duyulmakta olan bu çiçek türlerinin renklerinin ne anlama geldiğinin bilinmesi daha hoş bir jest yaratılmasına olanak sağlamaktadır. Pembe renkli çiçekleri ile de üretimi gerçekleştirilmekte olan Açelya çiçeği gençliği simgelemektedir.

  • Yeni başlangıç yapılmış bir aşka gönderilmesi daha uygun olan bu pembe açelya kişilerin birbirlerine duydukları hayranlığı, sevgiyi, özlemi ifade etmektedir.
Saksıda Açelya Çiçeği

Beyaz Açelya Anlamı

Farklı renkli çiçekleri ile oldukça ilgi görmekte olan bir çiçek türü olan açelya çiçeği bahar aylarında açmakta olan beyaz renkli çiçekleri ile saflığı ve masumiyeti ifade etmektedir. Genellikle sevgi üzerine tanımlanmakta olan bu çiçek türü için uzakta olan sevgiliden beklenmekte olan masum bir haber yada içinde sevgiliye karşı duyulan safça sevgi anlamını taşımaktadır.

Görsel Kaynak: alicdn.com

Açelyanın Hikayesi

Uzak diyarlarda yetiştirilmekte olan bir çiçek türü olan Açelya çiçeği oldukça hüzünlü bir hikayeye gebedir. Sevipte kavuşamayanların hikayesinden doğan bu çiçekte hüznün, ayrılığın, imkansızlığın, acının ama aynı zamanda da tutkunu gerçek aşkın anlamı gizlidir. Geçmiş zamanlarda birbirine deliler gibi aşık olan iki gencin hikayesinden beslenir bu çiçek. Birbirlerine duyduğu akıl almaz sevginin sonunda kıskançlık gibi yer alan olumsuz binlerce sebep kavuşmalarına olanak tanımaz. Kırılan kalplerin düzeltilmesi, kavuşamamanın verdiği hüzün, söylenemeyen bütün sözleri anlatmak adına üretilmekte olan bu çiçeğe sevdiği kızın adını veren genç adam kendisi gibi sevip de kavuşamayanlara hediye etmiştir. Çiçek açtığı zaman insanı büyüleyen bir güzelliğe sahiptir.

Görsel Kaynak: blogspot.com