Tespih çiçeği her çiçek gibi pek çok kişi tarafından onlarca kez sevildiği gösterilen çiçek türlerinden birisidir. Dilediğiniz her an her yerden ister tohumunu isterseniz de buketlerini temin edebileceğiniz tespih çiçeğinin bakımı oldukça kolay ve keyiflidir. Balkonları ve bahçeleri en çok süsleyen ve hoş renkleri, hoş kokuları ve özellikle de hoş yapraklı görünümleri ile dikkat çekmekte olan tespih çiçeği bakımında dikkat edilmesi gereken özel durumlar mevcuttur.

  • Soğuk havalara karşı dayanıklı olmasına rağmen -5 derecenin altında tespih çiçeği bakımı yapılamaz.
  • Kışın çok sulak yerlerde hiç sulama gereği duymadan dinlendirilmesi gerekir.
  • Çiçeğin tohumuna sahip olmadan önce mutlaka hangi tür olduğunu ve hangi tip soğuklara ve sıcaklara dayanabileceğine dair bilgi alınmalıdır.
  • Tespih çiçeği güneş seven bir bitkidir. Gün ışığı alan yerlerde muhafaza ediniz.
  • Gölge ve karanlık alanlardan hoşlanmaz. Çok kapalı havasız yerlerde bitki yaprakları kısa sürede bozulma yapmaya başlayacaktır.
  • Aşırı sulanmayı sevmez, bitkinin toprağı kurudukça sulanması en uygun olanıdır.

Peygamber Tespihi Çiçeği

Çok eski dönemlerden beri tanınmakta olan peygamber tespihi çiçeği iki renkli yapısıyla ve ince yaprakları ile dikkat çeken bir çiçek türüdür. Hoş kokusu ve bahçelerde yerlere verdiği renklilik açısından her zaman sevilerek ekilen çiçek türlerinden birisidir. Tohum olarak ekilmesinin yanı sıra soğan şeklinde de ekilmekte olan peygamber tespihi çiçeği her zaman bahçelerin en gözde çiçeklerinden biri olmaya devam ediyor ve uzun dönemlerden bu yana severek kullanılıyor. Yetiştirmesi ve bakımı da son derece kolay ve masrafsız olan peygamber tespihi çiçeği ile bahçelerinizi ve balkonlarınızı dilediğiniz gibi süsleyerek renklendirebilirsiniz.

Görsel Kaynak: blogspot.com

Tespih Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Her şifalı ot gibi tespih çiçeğinin de pek çok açıdan vücuda ve ruh sağlığına iyi geldiği biliniyor. Akdeniz ve Ege bölgesinde çok daha fazla yetiştirildiği görülen tespih çiçeğinin bakımı da oldukça kolaydır. Balgam söktüren tespih çiçeği öksürüğe de en iyi gelen bitkiler ve çiçekler arasında yer alıyor. Şişkinliğe, hazımsızlığa ve gaz sancılarına da son derece iyi gelmekte olan tespih çiçeği ile sizler de bu gibi sorunlardan doğal yolla kurtulabilirsiniz. Yapraklarını kaynar su ile demledikten sonra tüketmek hazımsızlık, gaz sorunu ve mide, sindirim ya da bağırsaklarla alakalı sorunlarla başa çıkmak için bire bir olarak bilinir ve uygulanır. En doğal kurtulma yollarından birisidir.

Tespih Çiçeği Anlamı

Her çiçek türünün olduğu gibi tespih çiçeğinin de kendine özgü bir anlamı ve yansıttığı durumları mevcuttur. Her rengi başka anlama gelen tespih çiçeğinin;

  • Sarı rengi ayrılığı temsil ederken,
  • kırmızı rengi aşkı temsil eder ancak daha çok ilahi aşk ve dini aşkı niteler.
  • Mor ve pembe rengi tespih çiçeğinin hasret anlamına geldiğini gösterirken
  • beyaz rengi saflığı ve temizliği temsil eder.

Bu nedenle hangi renk çiçekten alacağınıza karar vermeden önce renklerinin hangi anlamlara geldiğini bilmek her zaman daha önemli ve uygun olacaktır. Satın almadan önce bu çiçek renklerinin anlamlarına göre daha kolay karar verebilirsiniz.

Görsel Kaynak: rodalesorganiclife.com