Gardenya çiçeği bir saksı bitkisidir. Sarı ve beyaz çiçekleri vardır, koyu yeşil yapraklara sahip olan çiçeği tüm bitki sevenler için vazgeçilmez bir süs bitkisidir.  Diğer çiçeklere oranla gardenya çiçeği nazlı bir çiçektir. Muhteşem kokusu ise uzaktan hissedilebilir.  Gardenya çiçeği çok güzel ve yoğun bir kokuya sahip olduğu için koku ve parfüm sanayinde de kullanılır. Gardenya çiçeği, yaz ve kış mevsimlerinde güzel yeşil yapraklarını dökmez.

Gardenya çiçeği, beyaz bir çiçek açtığı için meleğe benzetilir.

Buda günahsız bir melek anlamına gelirken, hassas çiçeklere de sahip olduğu için, beni unutma ve gerçek aşkımsın gibi anlamları da taşır.  Tüm bunların yanında gizli aşkı da simgeler.

Gardenya bitkisi, dalları hava alacak şekilde budanmalıdır. Budanan kısımları açık havada kalacak şekilde değil bunun yerine soğuk silikonla kapatılabilir. Bitkinin çoğaltılması ise dallarından çimlendirme yöntemi ile ya da tohum ile değil de köklerinden ayrılarak yapılır.

Görsel Kaynak: theplantingtree.com

Gardenya Çiçeği Hikâyesi

Hemen her çiçeğin hikayesi gibi gardenya’nın da hikayesi etkileyicidir. Gardenya çok fazla sevgiyi temsil eder. Bunun hikâyesi ise sevgi bağlarının en güçlüsü. Bir yandan da bir birini hiç anlamayan ve anlamak istemeyen kişilerin hikâyesini anlatır. Çok büyük sevgi ve arada çok büyük anlaşmazlıkların hikâyesidir. Gardenya çiçekleri meleğe benzediği için bu tür anlaşmazlıkların çözüleceğine inanılır. Aralarında hem büyük sevgi olan hem de büyük anlaşmazlık olan kişiler bir birlerine gardenya hediye ederler. Buda gardenyanın meleklerle olan hikâyesini en iyi yansıtır.

Görsel Kaynak: webvanta.com

Gardenya İsminin Anlamı

Her isim gibi gardenya ismi de kendine has bir karakter taşır. Gardenya çiçeği oldukça güzel ve baskın bir kokuya sahip olduğu için isim anlamı da güçlü karakter anlamı taşır. Aynı zamanda da gardenya oldukça nazlı bir çiçektir. Nazlı aynı zamanda da güçlü karakter anlamı taşıyan nadir çiçekler arasında yer alır. Kadın ismi olarak çok yaygın kullanılmasa da gardenya ismi giderek yaygınlaşmaya yüz tutmuş nadir isimlerdendir.  Gardenyanın bir diğer anlamı da üzerinde cennet taşıyan bahçedir. Güzel çiçekleri ile de bu anlamların hakkını vermiş bir çiçektir.