Son yıllarda ülkemizde değişen şehircilik yasaları ile Avrupa ve Amerika da sıkça görülen çit bitkileri kavramı ortaya çıkmakta. Bu son derece pozitif bir yasa olması yanı sıra çevreyi düzenleyici etkiye sahip olması ile de büyük önem taşıyor. Çit bitkilerinin altın çağını yaşayacağı bu dönemde her ihtiyaca karşı çit bitkileri bulmak mümkün. Örneğin rüzgarlı bir yerde yaşıyorsanız ve çocuklarınızın ya da ailenizin rüzgar ile doğrudan temasını kesmek istiyorsanız rüzgar kesen çit bitkileri ile bahçenizi yaşam alanınızı düzenlemeniz mümkün. Son derece güzel bir görünüm sağlayan çit bitkileri değişik boyutlarda olabilir.

Lavanta ya da Lavandula vera olarak bilinen bitki kısa boylu olmasına rağmen olağan üstü güçlü bir yapıya sahiptir. Ortalama olarak 30 ila 60 cm kadar büyüyebilir. Bu ağacın büyüme hızı son derece yüksektir. Fakat bir hafta içinde çit oluşturmaya yetecek kadar da büyük bir hızdan söz etmek mümkün değildir. Ortalama olarak 3 ay içinde bitki çit görünümünü vermeye başlamaktadır. Bitki sıcak ve güneş alan yerlerde tercih edilmelidir. Ayrıca kireç oranı yüksek olan ve zayıf toprak ortamlarında da yetişebilir. Çiçek verme dönemi ortalama 8 ayı bulabilir. Son derece güzel bir görünüme sahip olan bitki budaması için büyük özen gösterilmelidir. Çünkü bitki yapısı yuvarlak ya da oval bir biçim de büyümektedir. Bu şekil korunarak budama yapılması gösterişi ve şıklığı arttıracaktır. Ayrıca budama yaparken taze filizlerin korunmasına önem gösterilmelidir.

Bodur Çit Bitkileri

Bodur çit bitkilerine örnek gösterilebilecek ilk bitki Japon Kadife Çamıdır. Bitki dikimi ve bakımı ile son derece kolaydır. Kendi kendine yetebilen bu bitkinin en güzel yanı turuncu küçük meyvelere sahip olmasıdır. Son derece hızlı büyük ve budaması için büyük emek gerekmez ayrıca bahar mevsiminde kırmızı bir renk alan yapraklar kış mevsimi geldiğinde yeniden yeşilleşerek iki farklı görünüme kavuşur. Küçük meyvelerin yenmesine ilişkin yasaklama ya da tavsiye bulunmamaktadır.

Görsel Kaynak: wikimedia.org

Hızlı Büyüyen Çit Bitkileri

Hızlı büyüyen çit bitkilerine iki örnek göstermek uygun olacaktır. Çünkü ülkemizde en çok tercih edilen bu iki çit bitkisidir.

Fındık ağacı ya da Corylus Maxima ismi ile bilinen bitki son derece hızlı büyümektedir. Bu nedenle bitki ile kısa sürede çitlerinde istediği şıklığı yakalamak isteyenlerin yakından ilgilendiği bilinmektedir. Biraz geniş alana ihtiyaç duymakta olan ağaç bu nedenle serbest bahçeler için ideal seçim olacaktır. 2 Metre yüksekliğe erişebilen ağaç çevre ile olan görüntüsel bağlantıyı kesmek isteyenler için doğru tercih olacaktır. Çünkü ağacın uzaması yanı sıra yanlara doğru büyüme hızı da son derece yüksektir. Ortalama iki metreyi bulan çevre genişlikleri ile de muhteşem bir çit izolasyonu görevi üstlenirler. Budama dönemi iki mevsime yayılmalıdır. Örneğin sonbahar döneminde salaş olan biçimini kaybetmiş uzantılar kesilmelidir. Ayrıca ilk dikimden sonra sadece ilk yıla özel olarak Filizler orta kısımdan kesilmektedir. Bu sayede yan bölgelere doğru büyüme etkisi oluşacaktır.

Gürgen ağacı olarak bilinen Carpinus Betulus da uzun boyu ile hızlı büyüyen çit bitkileri arasında yer almaktadır. Budaması ve şekil alması son derece kolaydır. Bu nedenle yüksek tercih istatistiğine sahiptir. Yapraklarını dökmeyen bu çit bitkisi 12 ay yeşil kalmayı başarmaktadır. Fakat güneşli yada yarım dahi olsa gölgelik alana ihtiyaç duyar. Bahçe toprağında nem oranın yüksek olması ve sürekli sulanması bitkinin daha hızlı büyümesini ve serpilmesini sağlayacaktır. Yılda bir kez budamanın yeterli olduğu ağaç istenilen sıklıkta olabilmesi için minimum 80 cm mesafelerle dikilmelidir. Bu sayede bitki istenildiği gibi izole bir çit oluşturacaktır.

Görsel Kaynak: bigcommerce.com

Çiçekli Çit Bitkileri

Kuş burnu çiçekli çit bitkilerine verilmesi gereken en önemli örnektir. Son derece göz alıcı çiçeklere ve renklere sahip olan bitki ayrıca insanlar için yararlı olan kuş burnu çayının da meyvelerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu bitkinin en önemli özelliği renk değiştirip turuncu olan meyvelerinin kış mevsimi gelse dahi dökülmemesidir. Genellikle şehir yapısına uygun bir bitki olmasa da geniş bir bahçe için son derece faydalı olabilir. Ayrıca budaması profesyonel bilgi gerektirmez fakat minimum 1 metre ara ile ekilmelidir.