Damat mendili çiçeğinin ortaya çıkış noktası orta Afrika olarak bilinmektedir. Ayrıca Afrika kıtasının güney kısımlarında da yetişmektedir. Cordifolia ismi ile bilinen çiçek son derece narin bitkiler arasında yer almaktadır. Oldukça uzun bir ömre sahip olan çiçeğin 12 ay canlı kaldığı görülmüştür. Fakat mevsimsel koşullar bu noktada belirleyicidir. Ülkemizin ikliminin sıcak ve ılıman olduğu bölgelerde yetişebilir. 40 Cm boya erişebilen damat mendili çiçeği yan bölgeler söz konusu olduğunda hatırı sayılacak oranda büyüyebilir. Son derece pamuksu olan yapraklarının yapısından kaynaklı olarak damat mendili çiçeğini almıştır.

  • Bakımı son derece kolay olan bitkiler arasında yer almaktadır.
  • Humus ve kum içeriği yüksek olan topraklar seçilmelidir.
  • Güneş ışığı ile doğrudan temas ettirilmesi gerekir.
  • Su sorunu olmaksızın sulamaya ihtiyaç duymaktadır.
  • Su olmadan geçen iki ya da üç gün bitkinin kurumasına neden olabilir.
  • Tuzlu su ile sulanabilir ve direnç göstermektedir.
  • Sahil şeridi şehirlerde sorunsuz ekilebilir.

Damat Mendili Çiçeği Faydaları

Damat çiçeği son derece kaliteli bir toprak ilavesidir. Bu nedenle budaması özenle yapılmalıdır. Ayrıca budanan bölgelerin bitkinin köklerine doğru gizlenmesi bölgedeki toprağın içeriğini zenginleştirecektir. Özellikle bir bölgede yüksek değerlere sahip toprak değişimi yapılmak isteniyorsa minerallerin sağlanması için budanmış damat mendili çiçeği parçalarının serpilmesi katkı sağlayacaktır.

Faydaları saymakla bitmez. Sağlık açısından yararlı olan bu bitki yaşam alanlarımızda yer almalıdır. Ayrıca damat mendili çiçeğinin göz alıcı mor ve beyaz çiçek renkleri psikolojik açıdan da katkı sağlamaktadır. Sizde evlerinizde yaşam alanlarınızda damat çiçeğini bulundurabilirsiniz. Psikolojik etkilerinin yanı sıra iç açıcı ve rahatlatıcı özelliği ile çok yararlı bir bitkidir.

Görsel Kaynak: wikimedia.org

Damat Çiçeği Özellikleri

Yetiştirme alanları ele alındığında yüksek don riski olmayan bölgeler ve sıcak iklimler yanı sıra yağmuru bol olan Britanya iklimi olarak bilinen doğu Karadeniz iklimi de uygun olabilir. Bitkinin budaması büyük önem gerektirir. Bitki topraktan daima çinko ve çelik gibi minareleri emmektedir. İhtiyaç duyulan bölgelerde bu yapraklar toprağa büyük bir geri dönüşüm sağlayacaktır. Bakımı hassasiyet gerektirir kuruyan yaprakların düzenli olarak budanması gerekmektedir. Bu nedenle damat mendili çiçeği son derece nazlı çiçekler olarak bilinirler. Kuruyan yaprakların tam olarak dalından kopmasını beklemek diğer çiçeklerinde kurumasına neden olmaktadır. Bu nedenle günlük olarak bakımları yapılmalıdır.

Yetiştirilmesi için fideden ya da tohumdan başlayan iki farklı yöntem bulunmaktadır. Tohum ya da fide fark etmeksizin direkt olarak toprağa ekilerek sonuç alınabilen türlerdir. Fakat düzenli toprağı sulamak büyük önem taşır. Toprağa tohum atmak için ilkbahar ayları olan Mart ve Nisan ayları idealdir. Son derece zahmetli olan tohumdan yetiştirme yöntemine karşın fideden yetiştirme yöntemi daha çok tercih edilmektedir. Tohumdan yetişen filizlerin direkt su ile değil fıs fıs su aparatları ile sulanması bitkinin güçlenip büyüme döneminde basınç altında kalmasını engelleyerek büyümesine olanak sağlayacaktır. Ayrıca haşere ilaçlaması yapılmalıdır.

Görsel Kaynak: wikimedia.org