Çiçek dendiği zaman akla bin bir türlü çeşidi aklımıza gelmektedir. Bahçede yetişen çiçekler, saksı çiçekleri, salon çiçekleri bunlara sadece birkaç örnektir. Çiçekler çok hassas canlılardır bu sebeple de bakımında ve bakılmasında çok fazla dikkat ve özen gerektiren bitkilerdir. Heveslenerek aldığımız bir çiçeklerin de birer canlı olduğunu asla unutmamalıyız ve bakımına da özen göstermeliyiz.

Bakımına önem gösterdiğimiz kadar da saksı seçimine de özen göstermeli ve dikkatli olmalıyız. Saksılar çiçeklerin bir nevi evleridir. Bu sebeple çiçeklerin yapısına, büyüklüğüne ve bulunacağı ortama göre saksı seçimi yapmamız lazımdır.

Örnek verecek olursak eğer bir orkide çiçeğini normal saksıda büyütemeyiz. Çiçeklerimizin büyüklerine göre seçtiğimiz saksılarda çiçekler elbette ki bir ömür yaşam süremez. Bu demek oluyor ki eğer ki çiçeğimin büyüyen bir çiçekse saksısı küçük geldiği zaman daha büyük ve çiçeğe uygun saksı ile değişimini yapmamız lazımdır.

Unutmamamız gereken bir diğer konu ise, dışarı çiçeklerini saksıda evde büyütmemiz veya bakmaya çalışmamız kesinlikle yanlıştır. Her çiçek yetişeceği yere göre bakılmalıdır ve saksı çiçeğiyse de eğer saksısı çiçeğe uygun şartlarda olması gerekmektedir.

Saksı seçerken dikkat etmemiz gereken diğer konulardan biri ise süsüne veya güzelliğine bakarak çiçeğe uygun olmayan saksılar tercih edilmemelidir. Aksi halde çiçeğimiz ölebilir. Küçük çiçekler için aşırı büyük saksı seçmek veya büyük çiçekler için de küçük saksı seçmek doğru değildir. Çiçeklerimizin saksıları özellikle çiçeklerin boyutuna göre seçilmesi lazımdır. Her çiçeğin kendine özgü saksısı yoktur illaki ama tercihine de dikkat edilmesi lazımdır ki çiçeğimiz de kendini saksıda rahat hissedebilsin ve kökleri rahatlıkla uzayabilsin.

Çiçeğim çabuk büyüsün diye aşırı büyük saksı kullanımında düşüncenizin tam aksine bitki kökleri büyümekte ana görünen gövde gelişmemektedir. Bitkiler saksıda önce kökleri saksıyı doldurur, daha sonra bitki yaprak çiçekleri vermeye başlar. Bu nedenle saksı seçimindeki en büyük etken bitki köküne orantılı aşırı büyük olmayan saksı seçimidir.

Görsel Kaynak: pinimg.com

Deliksiz Saksı Kullanımı

Saksı çeşitleri delikli ve deliksiz olabilirler. Deliksiz saksı kullanımı biraz zordur fakat bazı çiçek çeşitleri içinde deliksiz saksılar en idealidir. Bu nedenle çiçeklerimizde saksı seçimi yaparken bu konuya da dikkat etmemiz gerekmektedir. Deliksiz saksı kullanırken sulamayı alttan yapmamızın imkanı yoktur çünkü altta delikler olmadığı için alttan sulama yapsak bile yapılan sulama çiçeğe ulaşamaz ve bu da çiçeğimizin ölmesine sebep olabilmektedir. O nedenle deliksiz saksı kullanıyorsak eğer sulama işlemini ya çiçek köklerine ulaştırmalıyız ya da yağmurlama yöntemi ile sulama yapmalıyız. Yalnız yine unutmamamız gereken bir konu ise çiçeğimize hangi sulama sistemi uygunsa onu yapmalıyız yanlış sulama sistemi yine çiçeğimizin ölmesine sebep olabilmektedir.

Deliksiz saksı çeşitleri genellikle salon çiçeklerinde, büyük saksı çiçeklerinde ve ya da kökleri ve yaprakları büyük olan çiçeklerde kullanılmaktadır. Bu sebeple de yağmurlama sistemindense direk sulamayı toprağına yapak daha doğru olacağı gibi bizim için de daha rahat olacaktır. Saksımız deliksiz diye altına tabak koymamak yapılan en büyük hatalar arasında yer almaktadır. Saksımız delikli veya deliksiz her şekilde altına tabak koymalıyız.

Görsel Kaynak: hgtv.com

Deliksiz saksılarda en büyük yapılan hata aşırı sulamadır. Aşırı sulamada saksı içerisindeki su tahliye edilemeyeceğinden bitki boğulma yaşar ve ölür. Bunu en aza indirmek için bir çubuk yada su ölçer ile saksı içerisinde toprağın kuru saksı altında su olmamasına özen göstermelisiniz.

Görsel Kaynak: rozali.com

Çiçek Saksısı Nasıl Süslenir?

Saksıların geneli normal standart renktedir. Fakat evimiz de koyduğumuz yer olsun veya çiçeğe olan sevdiğimiz olsun bazen saksıyı süsleme ihtiyacı oluşturabilir içimizde bu sebeple saksı süsleme yöntemleri vardır. Saksı süslemek genellikle insandan insana ve ya düşünce gücünden düşünce gücüne değişiklik gösterilebilir. Ama saksımızı nasıl süslersek süsleyelim kesinlikle çiçeğimize zarar verecek maddelerden ve süslemelerden kaçınmalıyız. Süsleme şekillerini genellikle bant, renkli objeler, keçeler, yapıştırıcılar gibi malzemeler kullanarak yaparız. Saksının üzerine renkli objelerde farklı figürler oluşturabilir veya da keçeden yazılar yazabiliriz. Bu komple bizim düşünce gücümüze kalmış bir şeydir aslında. Ama genel olarak keçe veya renkli süslemelerle ya yazı yazarak ya da değişik bitki, hayvan, çiçek figürleri de yapabiliriz. Bir diğer süsleme tekniğimiz ise boyama tekniğidir. Bu teknik biraz bizim zamanımızı alabilir veya bizi biraz uğraştırabilir ama kesinlikle sonucunda mükemmel detaylar ortaya koyabiliriz. Saksılarımızı renk renk boyayarak balkonumuza dizerek hem görsel açıdan hem de içimizi rahatlatacak modellemeler ortaya koyabiliriz.

Boyama teknikleri de yine diğer süsleme işlemleri ile yapılan süslemeler kadar güzel olabilir. Yalnız iki süsleme yöntemini göz önüne alırsak boyama tekniği daha kalıcı olanıdır. Biraz zaman alabilir belki ama kalıcılık konusunda daha uzun süre dayanabilmektedir. Boyama teknikleri ile yine saksılarımızda figüranlar, yazılar ve desenler yapabiliriz. Aynı zaman da hem boyama hem de süsleme malzemesi ile de yine süsleme yapabileceğimizi de unutmamalıyız.

Görsel Kaynak: usefuldiy.com
Görsel Kaynak: hashmag.gr