Ceviz yiyeceği günümüzde çok fazlaca talep görmektedir. Gerek malzeme olarak kullanımında gerekse kuruyemiş piyasasında oldukça meşhur bir yiyecektir. Kullanım alanları isteğe göre değişebilir. Pasta yapımında veya bir yemeğin içinde kullanıldığı gibi çerez olarak da ikram edilebilir. Yine besin kaynağı bakımından da önemli bir yiyecektir. İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde sağlık konusunda önerilen bir türdür. Ceviz ağacı dikimine gelecek olursak; bu ağaç bilinenin aksine kurak yerlerde değil, bol suyun olduğu yerlerde yetişmektedir. Yani suyu seven bir bitkidir. Bu yüzden dikileceği yerin suya yakın olması oldukça önemlidir.

Su ihtiyacını yeterince karşılayan cevizin verimi de ona göre artacaktır. Yerini yadırgayan bir bitki olmadığı için gönül rahatlığıyla suyun olduğu yerlere dikilebilir. Cevizin bu kadar suya ihtiyaç duymasının sebebi ağacın genel yapısıdır. Ülkemizde de ceviz ağacı dikimi ya suya ulaşmada kolay olan yerlere ya da yağış bakımından elverişli olan yerlere yapılır. Bu sayede hem verimi artar hem de ticari anlamda iyi bir gelir kaynağı olur. Ceviz bitkisi daha dikim aşamasından başlayarak özenli bir bakım isteyen bir bitkidir. Toprağın verimi önemli olduğu kadar bakımı da önemlidir. Yağışın bol olduğu mevsimde sulama işlemi seyreltilerek kesilmedir. Her ne kadar suyu seven bir bitki olsa da aşırı sulama yapılarak hem topraktaki hem de sudaki maddelerin fazla alınmasından dolayı ceviz ağaçları zarar görebilir.

Ceviz Verimi Nasıl Arttırılır?

Eğer ceviz üreticisiyseniz ceviz verimi sizin için oldukça önemlidir. Çünkü her yetiştirici iyi bir mahsul toplamak ister. İyi bir mahsul toplamanın yolud a iyi bir bakımdan geçer. Ceviz verimini arttırmak için iki şey çok önemlidir; su ve toprak. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ceviz ağacı suyu seven bir bitki olduğu için suya yakın olmak zorundadır. Bu durum doğal olarak verimini de olumlu yönde etkili olacaktır. Bir diğer hususta toprak verimliliğidir. Dikeceğiniz toprağı çok iyi hazırlamalısınız. Ceviz ağacının hem gelişimini hem de kalitesini arttıracak bir toprak yapısına sahip olmalı. Bu sayede verim de artacaktır. Bununla birlikte gerekli ilaçlamalar da ihmal edilmemelidir. Ağaca zarar verecek haşereleri engelleyerek de verim arttırılabilir. Bunun için tarımda kullanılan zirai ilaçlara başvurulabilir. Uygun bir şekilde uygulanacak ilaçlama hem ceviz ağacını kurtaracaktır hem de verimin düşmesine engel olacaktır.

Görsel Kaynak: rri.ro

Yeni Dikilen Ceviz Fidanı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Her dikilen yeni fidan gibi ceviz fidanının da yeni dikildiğinde dikkat edilmesi gereken bakımı vardır. Çünkü fidan ilk dikildiğinde nasıl bakımı yapılırsa büyüdüğünde de o derece verimli olur. Öncelikle alınan fidan hem kaliteli olmalı hem de aşılı olmalı. Dikilecek yerin yapısı da önemlidir. Kazılacak çukurun ebadı iyi ayarlanmalı. Ne çok az olmalı ne de fidanı boğacak kadar fazla olmalı. Fidan dikildikten sonra hayvan gübresiyle desteklenmeli. Hayvan gübresi bitkiler için daha iyidir fakat hayvan gübresi bulunamadığı takdirde kontrollü olarak kimyasal gübre de kullanılabilir. Ağaç bakımı şu şekilde yapılabilir:

1)     Sulama

2)     Toprağın gübrelenmesi

3)     Gübrelenen toprağın karıştırılıp işlenmesi

4)     Uygun bir şekilde dallarının kesilerek budanması

5)     Yukarda da belirttiğimiz gibi hem böceklerle hem de hastalıklarla mücadele edilmesi

Görsel Kaynak: fthmb.tqn.com

Ceviz Fidanı İlk Yıl Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ceviz fidanı ilk dikildiği andan itibaren ilk yılında bakım açısından dikkat edilmelidir. Sulanması, gübrelenmesi, toprağın işlenmesi ihmal edilmemelidir. Kasım ayına kadar da dikim yapılabilir. Dikim yapıldıktan sonra ilk yıl fidanın gelişimine özen gösterilmeli. Gelişimi iyi tamamlanan bir fidanın mahsul alma zamanında da verimi doğal olarak artacaktır. Sürekli toprağı çapa yapılarak işlenmeli ve suyu eksik olmamalı. Gerekli mineral ve besinleri iyi almalı. İlk yıl bakımına özen gösterilen fidan mutlaka ileriki yıllarda çok verimli olacaktır. Yeter ki gerekli bakımları ihmal edilmesin.