Bitkilerde insanlar gibidir. Nasıl her insanın isminin anlamı o insanı yansıtırsa bitkilerin isimleri de onları yansıtır. Sümbül çiçeğinin anlamı; bağlılık ve sonsuz sevgi anlamına gelir. Anlamı da ismi kadar güzel olan bu çiçeğin gösterişli bir görünüşü ve keskin bir kokusu vardır. Bu kadar güzel kokmasının sebebi; kendisine gelecek olan böceği etkilemek, onu kendine çekerek onu seçmesini sağlamaktır. Bu sayede kendisi için gerekli olan tozlaşmayı sağlamış olur.
Sümbül çiçeği, görünüşü ve güzel kokusundan dolayı herkes tarafından sevilen bitkiler arasında yer alır. Bu nedenle birçok yerde kullanılır. Park ve bahçede, evde, kesme çiçekçilikte kullanılmaktadır. Sümbül çiçeği bakımı özen ister ve bu özen doğrultusunda büyür.

Renkli Sümbül

Sümbül Çiçeğinin Bakımı Ve Yetiştirilmesi

Sümbül çiçeği ne zaman açar sorusuna gelecek olursak; kış aylarında yeşermeye başlayıp, sadece ilkbahar mevsiminde çiçek açan çok yıllık soğanlı bir bitkidir.

  • Sonbahar serinlikleri başladığı anda dikimi yapılabilir.
  • Sümbüller direk olarak vuran güneş ışınlarından hoşlanmaz. Onları güneş ışığından dolaylı bir şekilde yararlanmasını sağlayacak bir yere koymanız çiçeğin kurumasını engelleyecektir.
  • Kış aylarında çok soğuk ortamlarda (-15´in altına düşmesin) bulundurmamaya dikkat ediniz.
  • Kış aylarında Sümbül’ün sulanma işlemine dikkat etmelisiniz. Haftada en az 2 kere sulanmalıdır. Sulama işlemini ayni günlerde ve aynı miktarda olmasına özen gösteriniz. Örneğin; pazartesi ve perşembe günleri suladıysanız diğer haftada pazartesi ve perşembe günleri sulamalısınız.
  • Sümbül ‘ün su miktarını ayarlamak için hep aynı kabı kullanmaya özen gösterirseniz çiçeğe ne eksik ne de fazla sulama olasılığından kurtulmuş olursunuz.
  • Sümbül yaz gelmeden çiçeklerini dökmüş olacaktır. Sümbül’ün toprağını dökmeyin. Tam gölgeli bir yerde ve açık bir havada muhafaza ediniz. Sonbaharın serinleri başlayınca sulamaya başlayınız.
  • Toprağın tam kuru olduğundan emin olduğunuzda sulama işlemlerini tamamlayınız.
Pembe Sümbül Çiçeği

Sümbül çiçeği soğanı nasıl saklanır

Serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Soğanını çürütmeden ekim zamanına kadar saklamak gerekir gerekir. Bu nedenle eğer elinize sümbül soğanı geçmiş ise ama dikim zamanı değilse bile direk dikin. Çünkü kuru soğanı muhafaza etmek zordur.

Sümbül Çiçeği Saksı Değişimi

Sümbül çiçeği saksısı soğanın kenarları dikimden sonra 2 parmak genişlik olacak şekilde aşırı büyük olmayan bir saksıya dikilmesi lazımdır.

Saksı değişiminde sümbül soğanının yarı toprak içerisinde yarısı toprak dışarında kalacak şekilde dikilmesi gerekmektedir. İyi bir toprak aşırı bir sulama yapılmaması gerekmektedir.

Mor Sümbül Bakımı

Sümbül Çiçeğinin Faydaları

Sümbül çiçeği antiseptik özelliğe sahip olup, mikropları temizlemede kullanılır.
Parfüm ve esans sanayisinde kullanılır. Soğanlarını sütle karıştırıp merhem haline getirilip çıban tedavisinde kullanılır. Saç dökülmelerinde kullanılır.  Karaciğer ve sarılık hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Cinsel isteği artırır. İştahı açar ve vücuda güç ve kuvvet verir.
İdrar yolu enfeksiyonuna, uykusuzluğa iyi gelir.