Sıklamenler farklı koku ve renkleri ile her zaman ilgi odağı olan çiçek türlerinden biridir. Bahçelerde ağaç altında yetişen bu bitki türü baş aşağı durmasından dolayı Tavşan kulağı adı ile de bilinmektedir. Dünyada 800 den fazla çeşidi bulunmaktadır. Ülkemizde ise 10 adet türü yetişmektedir. Bu çiçeğin bakımında dikkat edilecek en önemli ayrıntılardan biri çok sıcağa ve soğuğa maruz bırakılmamalıdır. Orta iklim şartlarına uygun olan bu çiçek türü hava akımlarından oldukça hızlı etkilenmektedir. Bundan dolayı bakımının özenle yapılması gerekir. Kış aylarında bulunduğu ortamın havası iyi ayarlanmalıdır.

Sıklemen Çiçeği

Sıklamen çiçeği fiyatlarını görmek ve sipariş vermek için lütfen tıklayınız.

Sıklamen Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Özen isteyen bu çiçeğin bakımı konusunda tüm ayrıntılara dikkat etmeniz sağlıklı sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Bakımını konusunda aşağıdaki önerilere mutlaka dikkat etmelisiniz.

  • Direk gün ışığında bırakılmamalıdır. Gün ışığını aldığı yöne doğru eğilim gösterecektir.

  • Az ışık alır ise kararma meydana gelir. Bunun için fazla ışığa maruz kalmadan ayarlanması gerekir.

  • Bulunduğu ortamın havası iyi ayarlanmalı ne sıcak nede soğuk olmamalıdır.

  • Sulama işlemi de yazın iki kere yapılmalı, Kış ayında haftada 1 kere sulanması yeterli olur.

  • Sulama esnasında hep aynı miktarda su verilmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca altta biriken su akşamları mutlaka dökülmelidir. Bu sayede haşerelerin ve kokunun oluşması da engellenecektir.

  • Sulama işlemini toprağı kuru halde iken yapmaya özen gösterin.

  • Sıklamen çiçeği soğan ile yetişen bir bitki olduğundan yaz aylarında soğanını kuru ve nemsiz bir ortamda tutmanız gerekmektedir.
Rengarenk Sıklemen Çiçeği

Sıklamen Çiçeği Nerede Yetişir

Bu çiçeğin yetişme ortamının kaliteli olması gerekir. Rüzgar akımı olan yerde yetişmesi oldukça zor olacaktır. Rüzgar çiçeği salladığı için büyümesine olumsuz katkı sağlayacaktır. Bu da çiçeklerde sararma ve solma yapacaktır. Kapı ve pencere noktalarından uzak tutulması gerekir. 

erenköy çiçekçi
Pembe Sıklamen Çiçeği

Sıklamen Çiçeği Yaprakları Neden Sararır

Yapraklarının sararmasının birçok neni vardır. Bu nedenlerinden biri bitkinin aşırı derece de sulanmasıdır. Aşırı sulanan bitki zaman içerisinde sararacaktır. Saklı deliklerinin kapalı olması ve suyun dışarı çıkmaması da olumsuz etkileri arasında yer alır. Hastalanmış olan bir bitki bu çiçek ile beraber yan yana durur ise bu da olumsuz etkiler. Toprağın kalitesiz olması da etkiler. Ayrıca vitamin dengesinin iyi ayarlanmamış olması da yaprakların sararmasına neden olur.

Sararan yapraklar mutlaka budanmalı ve diğer sağlıklı yaprakları etkilenmesi önlenir. Bu sayede çiçeğiniz görsel olarak da kaliteli olacaktır. Sizde bu çiçeği yetiştirmek isterseniz bu şartlara dikkat etmelisiniz.

Sıklemen Çiçeği Çoğaltma

Sıklemen çiçekleri soğandan yetişen bir bitkidir. Bitki genel olarak mayıs ve haziran aylarında çiçek açan yaprakların üstünden top gibi küçük soğanlar vermeye başlarlar. Soğanların dışı kuruma yapmaya başlayınca alınıp bir saksıya dikilebilir. Saksıya dikilen sıklemen soğanlarının kesinlikle aşırı su verilmemeli toprak nemli tutulmalıdır.

Sitemiz üzerinden İstanbul ve Ankara’nın tüm ilçelerine aynı gün teslimat garantili farklı boy ve renklerde sıklamen çiçeği siparişlerinizi verebilirsiniz. İstanbul Anadolu yakasına Kadıköy çiçekçi ve erenköy çiçekçi şubelerimiz üzerinden özel çiçek servis araçlarımız ile gönderim yapılmaktadır.