• Aşk merdiveni çiçeğinin Latincede kullanılan anlamı Fujer çiçeğidir. Fakat aşk merdiveni adı ile bilinmekte ve kullanılmaktadır.
  • Aşk merdiveni çiçeği çok sık yapraklı bir bitki türüdür. Ev veya ofis gibi kapalı ortamlarda, saksıda yetişmektedir.
  • Saksıda askıda yetişmeye daha çok uygundur. Sahip olduğu kılcal kökleri sayesinde, toprakla bütünleşerek dağılmamaktadır.
  • Yetiştirilmesi kolay bir bitki türüdür. Çiçek ve bitki yetiştirmeye yeni başlayacak kişiler için, aşk merdiveni çiçeği önerilmektedir.
  • Dekoratif bir çiçektir. Zarif görünümlü, ince yapraklı yapısı ile belli dönemlerde uzayabilmektedir. Aşk merdiveni çiçeğinin toprağı kuru kalmayacak şekilde sulanmalıdır.
  • Sulamanın fazla olması, saksıda suyun birikmesi, yapraklarının sararmasına neden olacaktır.
  • Aşk merdiveni çiçeği anlamı, eğreltiotu anlamına da gelmektedir. Narin ve hassas bir bitki olmasından dolayı, askıda, gölgede yetişmeyi sevmektedir. Fazla temas edilmesi, kalabalık ortamda bulunmasından dolayı, yaprakları zarar görmektedir.
Aşk Merdiveni Çiçeği

Aşk Merdiveni Çiçeğinin Faydaları

Aşk merdiveni çiçeğini bütün çiçekçilerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Evinizin havasını değiştirip, rahat nefes almanızı sağlayacak ortam oluştururlar. Aşk merdiveni çiçeği, salon eğreltisi olarak kullanılmaktadır. Evin salonlarını dekoratif olarak süslediğinden dolayı, salon süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Bulunduğu ortamda nemi dengeleyerek, sağlıklı ortamlar oluşturmaktadır. Ayrıca asit emici özelliği ile, topraktaki zararlı asit ve mikropları temizlemektedir. Bu yüzden 2 3 yılda bir ilkbahar mevsiminde saksı değişimi yapmak gerekir.  Evin içerisinde iki günde bir susuz kaldığı zamanlarda yapraklarına su sıkarak bitkiyi nemlendirmeniz gerekmektedir. Bu sayede sağlıklı yetişen bitki, ortamınızı daha ferah bir hale getirecektir.

maltepe çiçekçi
Aşk Merdiveni Anlamı

Aşka Gelen Çiçek

Eğreltiotu yani diğer adıyla aşk merdiveni, ormanlarda, ağaçların diplerinde gölge ve güneş almayan yerlerde kendiliğinden çoğalan bir bitkidir. Evde veya kapalı alanlarda yetiştirip çoğaltmak bazen o kadar kolay olmayabilir. Çiçek bulunduğu ortama alışana kadar zaman alabilir. Aşk merdiveninin bulunduğu ortamın nemi, sulaması ve bakımı tam yapılırsa çoğalabilir. Çoğaltırken, yapraklarını alıp başka saksıya almak veya toprağı bölüp başka saksıya almak gibi yöntemler kullanılabilir.

Fujer Çiçeği

Aşk Merdiveni Çiçeği Hikayesi

Her çiçeğin adının hikayesi vardır. Aşk merdiveni çiçeği hikâyesi tam olarak hikâye anlamı taşımasa da elbet yaşanmış gerçekleri vardır. Evde bir türlü büyümeyen ve sürekli yaprakları solan aşk merdiveni çiçeğine, ne yapıldıysa çare bulunamamıştır. Son çare olarak, dışarıdan yeni boy atmış taze aşk merdiveni çiçeği getirilerek, solmuş, bir türlü açmayan aşk merdiveni çiçeğinin yanına konulmuş. Yeni alınan çiçek boy atıp canlandıkça, eski aşk merdiveni çiçeği aşka gelmiş ve tekrar açmaya başlamıştır. Sırf kıskançlıktan dolayı canlanıp büyüyüp, bir bakıma aşka geldiği için, aşk merdiveni çiçeği olarak adlandırılmıştır.

Aşk merdivenlerini bazı evlerde görürüz çelimsiz , sağlıksız yapraklı ne kadar bakımı iyi yapılsa da halinden hiç hoşnut olmazlar. Bunun nedeni aşk merdiveninde sağlıklı ve kaliteli fide seçilmemiş olmasıdır. Aşk merdiveni haricinde nasıl bitki alırsanız alın kaliteli fideden yetiştirmediğiniz sürece bitkiler canlı ve parlak görünüme kavuşmayacaktır. Bu nedenle tüm Türkiye’ye ücretsiz kargo ile maltepe çiçekçi şubemizden istediğiniz saksı çiçeğinin fidesini özel ambalaj ile kırılmadan bozulmadan gönderim yapıyoruz.