Son zamanlarda yoğun rağbet gören neredeyse her eve giren çeşit çeşit teraryumlar’ın bakımı hakkında sıkça mail almaktayız. Bu konuya tam bir açıklık getirmek için teraryum bakımı konusunda gerekli bilgileri yazımızda sizlere sunacağız.

Genel olarak teraryum cam faunus’da kendi ekosistemi çerçevesinde gelişimini sağlayan birden çok birbirine uyumlu bitkilerin dikimi ile şirin ve objeler ile de hazırlanış biçiminde bir o kadar insanların yaşamak istedikleri ortamı bir nebze gerçekleştiren çiçek toplulukları olarak adlandırabiliriz.

Elma Teraryum

Örnek resimlerde görebileceğiniz üzere teraryumlar 2 çeşit olarak hazırlanmaktadır.
1. çeşit kapalı cam şekilleri içerisine hazırlanan teraryum modelleri.

Açık Teraryum

2. çeşit açık sepet, cam yada sandık tarzı özel saksı modellerine dikilmiş teraryum çeşitleridir.

Örnek resimlerimiz de görüldüğü üzere teraryumlar da kullanılan bitkiler kaktüs ve succulent cinsi aşırı su istemeyen bitkiler kullanılarak hazırlanır.

Teraryum Bakımı Püf Noktaları

Teraryum bakımında yapılan en büyük yanlış sulama dır. Teraryumlar aşırı su seven bitkiler değildir. Susuz kaldıklarında en fazla bayılır ki bunu baktığınızda hemen anlar suyunu verirsiniz. Fakat asıl sorun kapalı teraryumlar’da boğulma dediğimiz aşırı su veriminde bitkiler boğulma evresine girip önce kökleri çürür sonrada yapraklarını dökerek ölürler.

Teraryum Sulama

En ideal sulama toprağın iyice kuruduğu zaman aşırı olmamak kaydı ile sulamak ve haftada 1 defa yapraklarına fıs fıs şeklinde sulandırmak en ideal sulama şekli olarak benimsenmelidir. Özellikle kapalı teraryumlarda sabah faunus yüzeyinde çok fazla su pıtırcığı oluşuyorsa bu aşırı suladığınız anlamına geliyor. Kapalı teraryumlarda bir ekosistem olduğundan su buharı tekrar geri dönüştüğü için gelişeceği suyun çoğu kısmını kendileri üretirler. Bu nedenle kapalı teraryumlarda aşırı sulamadan kaçınmanız gerekir. Genelde sulamada devamlı karşılaştığımız ana sorun kireç ve klorlu musluk sularından kaçınmanızdır. Teraryumlara dinlenmiş yada mutlaka içme suyu kullanmanız çok önemlidir. Zira kireç bitki köklerine zarar vereceği ve bir süre sonra kapalı teraryumlarda cam tamamen kireç tortusu ile kaplanacağından hem kötü bir görüntü hemde bitkilerin köküne zarar verecektir.

altunizade çiçekçi
Özel Tasarım Teraryum

Teraryum Ortam Seçimi

Teraryumların konulacağı yer seçiminde yapılan hatalar karanlık fazla gün ışığı almayan yerlere konarak bitki yapraklarının belli bir süre sonra canlılığını yitirmesine neden olmasıdır. Teraryumları aydınlık gün ışığı alan fakat direk cam arkasından yakıcı güneş ışığına maruz kalmayacak bir yerde muhafaza etmeniz teraryumlarınızın sağlıklı bir ömür sürmesine devam etmenize yardımcı olacaktır. Çoğu bitki gün ışığına doğru yaprakları sürgün verdiği için ayda bir teraryumunuzun yönünü değiştirmenizde bitkilerin daha sağlıklı ve simetrik olarak büyümesine yardımcı olacağını da hatırlatmak isteriz.

Teraryumlarda bir başka dikkat etmeniz gerek husus havalandırmadır. Teraryumlarınızı 15 günde 1 defa aşırı sıcak yada soğuk olmayan balkon gibi açık havaya çıkartmanız içerisindeki kötü havayı temizlemeye yardımcı olacaktır.

Teraryum Toprak Seçimi ve Değişimi

Teraryumlarınızın gelişimi ve büyümesi için en büyük etken toprak seçimidir. Bizim tercih ettiğimiz toprak dan ziyada gerekli tüm mineral ve vitamini içerisinde barındıran, köklerin çok iyi hava almasını sağlayan hidrokültür’dür. Hidrokültür toprağın tam tersine köklerin çok çabuk gelişmesi ve bitkinin suyu ihtiyarcı olacağı kadar almasına yardımcı olacaktır.

hidrokültür kaynak: alibaba.com

Teraryum Budanması ve Çoğaltılması

Teraryumlarda yavrulama çoğaltma gayet basittir. Kaktüs türlerinden yandan veren yavrular ayrılarak bir saksıya dikilir. Yapraksı succulent cinsi olan bitkiler, yaprak kopartılarak suya konur 1 hafta içerisinde çillenme ( kök verme ) işlemi gerçekleştirildikten sonra bitki toprak ile buluşur ve büyümesine devam eder.

Teraryum Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Teraryumlarda en büyük yapılan hata özellikle kapalı teraryumlara güzel dolgun dursun diye sıkış tıkış dikilen bitkilerdir. Bu tamamen yanlıştır. Bitkiler gelime döneminde olduğundan bir süre sonra kökleri bir birlerini boğarak öldürecektir.

Teraryum sulamasında da devamlı su verip büyüsün mantığı sonucu bitkiler sık sık çürümektedir.

Teraryum bakımında yapılan bir diğer hatada devamlı bitkilerin yer değişimidir. Unutmayın saksı topraklar buluştuktan 45 gün sonra ortama adapte olmaktadır. Bu süre zarfında dikimden sonra kesinlikle bitkilerin yerini değiştirmeyin.

Son olarak bir birlerine uyumsuz bitkiler dikmemeye özen gösterin. Kaktüs seviyorsanız tümünü kaktüs, succulent cinsi bitkilerden hoşlanıyorsanız tek tip bitki modeli en güzel ve uzun süre sağlıkla yetiştirebileceğiniz teraryum modeli olacaktır.

Sitemiz üzerinden İstanbul ve Ankara’nın tüm ilçelerine aynı gün teslimat garantili tüm teraryum ve sukulent çeşitlerinin siparişlerini verebilirsiniz. İstanbul Anadolu yakasına Kadıköy çiçekçi ve altunizade çiçekçi şubelerimiz üzerinden online servise araçlarımız ile gönderim yapılmaktadır.

Teraryum hakkında sormak istediğiniz tüm sorular için yorum kısmından sorularınızı bize gönderebilirsiniz.