Ebegümeci çiçeği yüksek yapılı bitkilerin üreme organı olup çiçek sapı, çiçek tablası, çanak yaprak, taç yaprak, erkek organ ve dişi organ olmak üzere temel yapılardan oluşmaktadır. Temel yapıların her birinin bir görevi vardır ve her çiçek çeşidinde bu yapılar aynı görevi sağlar. Milyonlarca çiçek çeşidi ve türü vardır. Bu çiçek çeşitlerinden en çok bilinenlerinden biri Ebegümeci çiçeğidir. Latince adı Malva sylvestris olan Ebegümeci çiçeği Malvaceae ailesinden gelmektedir.

Ebegümeci çiçeği küçük yapraklı ve büyük yapraklı olarak temel ikiye ayrılmaktadır. Kendi kendine her ortama uyum sağlayarak yetişen ebegümeci bakıma pek fazla ihtiyaç duymamaktadır.

  • Çok fazla suya ihtiyaç duymamaktadır.
  • İlaçlara gerek duymamaktadır. ( Hormon eklemek gibi )
  • Büyük yapraklı tipi sebze ve meyve bahçelerinde yetiştirilmektedir.
  • Sadece yaprakları bayılınca su vermeniz yeterlidir.
  • Her türlü toprağa uyum sağlayan bir bitkidir.

Ebegümeci Çiçeği Zararları

Az miktarda kıl ve tüy olarak bilinen yapıların bulunduğu sap kısmı yaslanmış veya dik kısımda duruşa sahip çok dallı bir yapıdan oluşmaktadır. Çiçeğin toprağa tutunmasını sağlayan kök kısmı da bir metre uzunluğunda etli kalın yapıya sahiptir. Bitkinin bilinen bir zararı olmayıp gönül rahatlığı ile yaşam alanlarımızda bulundurabiliriz.

Görsel Kaynak:pixabay.com

Ebegümeci Çiçeği Anlamı

Ebegümeci çiçeğinin fiziksel özellikleri olarak bir, iki veya çok yıllık otsu bitkidir. Anlamı ise oldukça duygu içerikli olup, sevdiğinden zorunlu olarak ayrılmanın bir ifadesi olarak kullanılmaktadır. Çiçek renkleri genellikle parlak sarı, pembe, açık eflatun, mor ve beyaz renge sahiptir. Sap kısmının boyutu bir metre civarındadır. Yeşil renk yapraklar hafif kıllı dokulu, genel hattı ile yuvarlak uç kısımları dişli, diplerde bulunanların kalp şeklinde olduğu yapıda çeşitlilik göstermektedir.

Görsel Kaynak: makeitgreen.ca

Ebegümeci Ne İşe Yarar

Ebegümecinin çiçekleri ve yaprakları kurutulmadan taze taze kullanılmaktadır. Yaprakları yıkanıp ot yemeği olarak tüketilebilmektedir. Şifalı olan ebegümeci bitki çayı olarak da kullanılmaktadır. Bitkinin çiçekleri kaynayan suya bir çorba kaşığı atılarak demlenmesi beklenmektedir. Demlenen çay süzgeçten süzüldükten sonra bal ile karıştırılarak daha yumuşak ve içimi kolaylaştırılan bitki çayı içilebilmektedir. Gün içinde en fazla üç veya dört bardak tüketilmeli daha fazlası önerilmemektedir. Yemek ve bitki çayı haricinde kaynatılan kısmı lapa haline getirilerek egzama gibi cilt hastalıklarının üzerine uygulanıp pansuman yapılarak şifa için de kullanılabilmektedir.

Yaprakların dip kısımlarında bulunan çiçekler ikişer adetten oluşmaktadır. Bal verici bir bitki olan ebegümeci çok miktarda erkek organa sahiptir. Disk şeklinde meyveleri, çatlayarak dökülen böbrek şeklinde tohumları vardır. Ebegümeci bitkisinin hem çiçek kısmından hem de yaprak kısmından faydalanılmaktadır. Haziran ve temmuz ayları gibi yaz başı olan aylarda çiçeklerin açmaya başladığı dönemde çiçekleri toplanarak fayda sağlanır. Yetiştiği yerler ve bölgeler çok fazla çeşitlilik göstermekte olan ebegümeci çiçeği en çok Anadolu’da yaygın görülmesinin yanı sıra gürlüklü bölgeler, yol boyları, kazılmış bölgeler, tarlalar, ormanlar, su kenarları gibi her yerde denk gelmek mümkündür. Otsu bir bitki olduğu için bulunan bölgede toplamak çok kolaydır. Her yerde toplamanın kolay olduğu bitkiye manav, pazar ve market gibi hemen her satış noktasında bulmak kolaydır.

Görsel Kaynak: stackpathdns.com

Ebegümeci Çiçeğinin Faydaları

Şifalı bitki olarak bilinen ebegümeci çıban, yara, akne, egzama gibi cilt hastalıklarının rahatsız edici görüntülerini yok etmede kullanılmaktadır. Diş etlerinde meydana gelen hassasiyeti yok etmeyi sağlamaktadır. Göz altında oluşan şişliklerin inmesine yardımcı olmaktadır. Ateş düşürerek vücuda rahatlık sağlamaktadır. Çok iyi bir balgam söktürücü olan bitki göğüs yumuşamasına katkı sağlayarak bademcik iltihaplarını gidermektedir.