Çiçekler, özel günlerde, kutlamalarda, doğum günlerinde, evlilik yıl dönümlerinde veya herhangi bir zaman diliminde sevdiklerimizin yüreğine dokunacak onu özel hissettirecek güzel bir hediyedir.  Aynı zamanda bize kırılan bir sevdiğimizin gönlünü almada tercih edilebilecek çiçek, oldukça manidar bir seçimdir. Hem hoş kokusuyla hem de muhteşem görünümleriyle verilen kişiyi adeta büyüleyen çiçeklerin üzücü kısmı ise bu büyüleyici güzelliklerini her zaman korumanın zor olmasıdır.

Çiçek Kurutma Yöntemleri Nelerdir?

Bazen alındığı gibi köşeye bırakılan çiçekler, ilk başlarda suya konsada bir süre sonra kokar suyunu sık sık değiştirmek gerekir ve bu yöntem bile çiçeklerin uzun süre saklanabilmesi için yeterli olmaz. Çiçekler bir süre sonra hoş olmayan bir koku yapar, çürür ve hatta bu şekilde bırakılmaya devam edilirse böceklenebilir bile. Hiç kimse severek aldığı değer verdiği çiçeğinin istenmeyen şekilde kuruyup çürüyüp böceklenip bu hali almasını istemez. Bu yüzden çiçek kurutma, bu çiçekleri saklama işlemi de özel bir özveri ister. Bunun için birçok yöntem geliştirilmiştir bunlar arasında:

  • Doğrudan hava ile temas ederek çiçek kurutma,
  • Saç spreyi ile çiçek kurutma,
  • Borax kullanarak çiçek kurutma,
  • Silisyum adlı kimyasal madde ile çiçek kurutma
  • Baskılayarak çiçek kurutma yöntemleri bulunur.

Çiçeğin türüne göre bu kurutma ve saklama işlemlerinin nasıl yapıldığı konusunda özel bir bilgiye sahip olmak gerektiği gibi daha kolay yöntemlerde tercih edilebilir. Bu kolay yöntemlerden birisi herkesin evinde uygulayabileceği kolay bir yöntemdir. Doğrudan hava ile temas ettirerek odamızın güzel bir köşesine koyup kurutabiliriz. Sabit bir köşeye koyarsak fazlaca dağılmadan kurumasını sağlayabiliriz. Ancak bu yöntem kolay olduğu gibi ne kadar sabit koyarsak koyalım çiçeklerin boynunu sağa sola bükmesine ilk günkü güzelliğini kaybetmesine neden olabilir. Ayrıca ilk rengini de aynı şekilde muhafaza edemez. Çiçeklerin rengini ilk günkü tazeliğinde aynı tonda kurumasını istiyorsanız, karanlık veya loş, havasız olmayan, sıcak kuru bir ortamda kurumasını sağlayabilirsiniz. Eğer yanılıp da ışıklı ortamlarda kurutmak isterseniz çiçeğiniz aynı rengini muhafaza edemez. Bu da sizin için beklediğiniz sonucu almamanıza neden olur. Aynı şekilde kuru bir ortamda çiçek kurutmayı tercih etmek yerine daha nemli güneş olan ortamları tercih etmeniz de çiçeğinizin çürümesine neden olur.

Çiçeğinizi ne kadar hızlı kuruyacağı bir ortamda bulundurursanız şeklini, rengini, güzelliğini de o kadar çok koruyabilirsiniz. Bunun için bir vantilatör veya hafif serinlikte bir ortam iyi olabilir. Bu yöntemi tercih ederken dikkat etmeniz gereken ise çiçeğin yapraklarını temizleyip saplarından sıkı bir iple bağlayarak ters çevirip duvara asmanızdır. Böylelikle çiçeğiniz boynunu sağa sola bükmeyecek rengini daha uzun süre muhafaza edebilecektir. Bu çiçek süreci 2 ile 5 hafta arasında değişiklik gösterebilir.

Saç Spreyi İle Çiçek Kurutma

Bu yöntemlerden bir diğeri ise hem basit hem ilginç bir yöntem olan saç spreyi ile çiçek kurutma yöntemidir. Özellikle en değerli çiçeklerden biri olan ve yıllarca saklanmak istenecek, taze gelin çiçeklerini kurutmada bu yöntem en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Uygulaması ise Çiçeğimize bol miktarda saç spreyi sıkarak el değmeyecek bir köşeye bırakabilirsiniz. Bu sayede çiçeğiniz hem çok hızlı kurur hem rengini korur hem de şekli bozulmaz.

Papatya Çiçeği Nasıl Kurutulur?

En sevilen çiçeklerden biri aynı zamanda masumiyet saf sevgi belirtisi olan papatyalar görünümleriyle saflığıyla ve eşsiz kokusuyla her yaştan her zevkten insanın hoşuna gidebilir. Aynı zamanda papatya büyük bir şifa kaynağıdır. Bu yüzden papatya çiçeği nasıl kurutulur sorusunun cevabının hemen hemen herkes tarafından biniyor olması gerekir.

Papatyalar hafif sudan geçirilerek bir gazete kağıdının üzerine serilir ve serin bir yerde kurutulmaya bırakılır. Takribi 3 gün içerisinde papatyanız bozulmadan kuru bir şekilde kalacaktır.

Diğer papatya kurutma yöntemi ise ters asma yöntemidir. Papatyanızı çiçekleri aşağı gelecek şekilde asıp bir yere asmanız durumunda kuruyarak ölümsüzleşecektir.