Areka çiçeği yeşil sık şemsiye gibi açılan yaprakları ile ev ofis ortamlarında bakımı kolay bir bitki olarak gözümüze çarpmaktadır. Bulunduğu ortama kolay adapte olabilen, mevsim değişiklikleri ve susuzluğa dayanıklı bir bitkidir.

Areka palimiye maksimum 6 metre boya ulaşmaktadır. Bitkinin önemli bir özelliği gövdesi devamlı olarak yeni yaprak vermesidir. Ortalama yaprak uzunluğu 2 mt dir. Areka çiçeğinin geniş ferah yapraklarının bulunduğu mekanda bir yere temas etmemesi gerekir.

Areka palmiyesi fiyatları ve siparişi için lütfen tıklayınız.

Areka Çiçeği

Areka Sulama

Areka bitkisi özellikle yaz aylarında suyu seven bir bitkidir. Susuz bırakırsanız bitki yaprakları kurumaya başlayacaktır. Yaz aylarında toprağın devamlı nemli kalması gerekmektedir. Haftada 2 defa bol su ve 15 günde bir defada yapraklarını fıs fıs yada duş altında yıkanması bitki için çok faydalı olacaktır.

Kış aylarında haftada 1 defa su vermeniz bitki için yeterli olacaktır. Su miktarı bitki saksısının boyutuna göre ayarlanmalıdır.

Areka Sulama

Areka Saksı ve Toprak Değişimi

Areka palmiyesi hızlı büyüyen ve çabuk gelişim gösteren bir bitkidir. Fakat unutulmamalıdır ki bitki çabuk ta gelişse saksı değişiminde aşırı büyük bir saksıya dikilmemelidir. Aşırı büyük saksıya dikilmesi durumunda bitki kökü gelişeceğinden yaprakları gelişmeyecektir.

Areka saksı değişiminde mevcut saksının 2 numara büyük saksısına almanı yeterli olacaktır. Saksı numarası saksı tabanında mevcuttur.

Toprak kullanımında iç mekan gübreli torf toprak kullanmanızı tavsiye ederiz. Mevcut bitki kökü saksı değişiminde zedelenmemeli kenarları yeni toprak ile beslenmelidir.

kozyatağı çiçekçi
Areka Toprağı

Areka Ortam Seçimi

Areka bitki için ortam seçimi yaparken bitki büyüklüğü göz önünde bulundurulmalıdır. Bitki sıkışık olmayan bir ortamda yaprakları ferah bir tarafa sürtmemesi gerekmektedir.

Bitki aydınlık bir ortamda sağlıklı gelişir. Direk güneş ışığı alması yapraklarında sararmalara neden olabilir. Bitkiyi iki pencere arası cereyan oluşabilecek ortamlardan koruyunuz.

Bitkinin yerini değiştirdiğinizde 15 gün yapraklarında solgunluk görebilirsiniz. Bu solgunluk yeni yerine adapte olduktan sonra düzelmeye başlayacaktır.

Areka Yaprak Hastalıkları

Areka Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

Areka çiçeğini ilk bahar aylarında yavru köklerini alarak çoğaltım yapabilirsiniz. Kök dibinden aldığınız yavru kökleri bir bardak suya batırmanız durumunda 1 hafta sonra yeni bir saksıya iyi bir toprak ile ekmeniz durumunda bitki büyümeye başlayacaktır.

Areka palmiyesi fiyatı

Areka salon palmiyesi fiyatları 150 tl ile 250 tl arasında değişmektedir.

Areka palmiyesi fiyatları için aşağıdaki ürün görsellerine tıklayabilir www.cicekal.net satış  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Areka Fiyatı
Büyük Areka Fiyatı

Sitemiz üzerinden İstanbul ve Ankara’nın tüm ilçelerine aynı gün teslimat garantili orta boy areka ve büyük boy areka saksı çiçeği siparişi verebilirsiniz. İstanbul Anadolu yakasına Kadıköy çiçekçi ve kozyatağı çiçekçi şubelerimiz üzerinden online servise araçlarımız ile gönderim yapılmaktadır.