Glayör çiçeği anlamı, sağlam karakterli ve içtenlik anlamını ifade eden çiçektir. Bu çiçeğin adı, Gladyatörden gelmektedir. Kılıç şeklini andırmasından dolayı, Türkçe anlamı olarak Glayör olarak uygun görülmüştür. Her çiçekte olduğu gibi farklı renkleri bulunmaktadır. Her renk farklı anlamlarda kullanılmaktadır.

  • Pembe glayör, sevgi ve zarafeti simgelemektedir.
  • Sarı glayör isyan ve kıskançlık anlamında kullanılmaktadır.
  • Mor glayör, içtenlik ve inaç anlamında kullanılmaktadır.
  • Kırmızı glayör, istek ve ilgiyi simgelemektedir.
  • Beyaz glayör anlamı ise, arkadaşlık ve dostluğu simgelemektedir. Uzun ve sağlam yapraklarının arasından, renkli çiçekler açmaktadır. Bu sağlam dallarından dolayı, kararlılığı, güçlü olmayı ve renkli oluşu ile de duygusallığı ifade etmektedir.
  • Zor koşullarda yaşayabilmesinden dolayı, Kuzgun Kılıcı da denmektedir. Hatıraları simgelemektedir.

Ağustos aylarında yüksek sıcaklıklara dayanamayan birçok çiçek solmaktadır. Glayör çiçeği, bu sıcaklarda 1 hafta tazeliğini ve canlılığını koruyabilmektedir. 2 ve 4 metre boyu arasında, başak yapısında uzar.

Glayör Çiçeği Özelliği

Glayör çiçeğini bahçede veya saksıda yetiştirebilirsiniz. Yaz aylarında aşırı sıcaklara dayanarak, canlılığını koruyabilmektedir. Yeşil başak kısmında, turuncu, kırmızı ve sarı gibi pastel renklerde çiçek açar. Glayör çiçeğini yetiştirmesi çok zahmetli olmakla beraber, sonucunda güzel bir manzara ile karşılaşıldığında, verilen zahmete değecektir. Glayör çiçeği, uzun yapılıdır. Aşağıdan yukarıya doğru uzayarak çıkar. Genel olarak bakıldığında, Türkiye’de kesme çiçek olarak en çok kullanılan çiçeklerden birisidir. Bu çiçek soğanlı bitkiler arasına girse de sadece kökü soğanlı bir yapıya sahiptir. Balkon ve bahçelerde kolaylıkla yetiştirilebilmektedir. Kış aylarında uykuya yatarken yaz aylarında canlanır ve açar.

Glayör Soğanı Ne Zaman Çiçek Açar?

Glayör çiçeği, güneşin bol olduğu yerleri sevmektedir. Düzenli sulama istediği için yağmurlama yöntemi ile sulaması yapılabilmektedir. Hafif esintinin olduğu ve bol güneşin olduğu bölgelerde, sevdiği ortamlar olduğundan dolayı, daha verimli ve kaliteli şekilde çiçek açmaktadır. İyi işlenmiş ve gübrelenmiş toprakta yetişmektedir. Onun dışında toprak seçmemektedir. Glayör çiçeğini evde saksıda yetiştirmek için öncelikle derin bir saksı gerekmektedir. İyi işlenmiş ve gübrelenmiş toprağınızı saksıya doldurduktan sonra, çiçeklerin soğan kısmını toprağa gömmeniz gerekir. Özellikle soğuk kış aylarında, soğanları korumak istiyorsanız, soğanları koparıp kuru bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Bulunduğu yerde çürüme ve mantar oluşumunu engellemek için bitki ilaçları kullanarak, bitkinizin soğanlarını koruyabilirsiniz. Yaz aylarında soğanları tekrar toprağa gömerek, gerekli sulama ve bakımla beraber, 2 3 hafta içerisinde, Glayör soğanının çiçek açmaya başladığını görebilirsiniz. Ayrıca soğanları dikerken, aralarında 5 er cm boşluk kalmasına dikkat edilmesi gerekir.

Toprağını kuru bırakmayacak şekilde, yağmurlama şeklinde sulanması gerekmektedir.  Bir diğer tohumlama yöntemini kullanarak, Glayör çiçeğini dikmek isterseniz, saksıdaki kadar kolay olmayacaktır. Tohumlar olgunlaştıktan sonra, saksıya veya bahçeye, 1 cm toprak altına gömülür. Düzenli sulama yaparak, 1 2 hafta çimlenmesi beklenir. Bu süreç 4 yıl almaktadır. Çok uzun zaman bekleneceği için, saksıda soğanı ile yetiştirerek veya hazır alınarak, bu çiçeği yetiştirebilirsiniz. Özellikle düğün fotoğraflarında sıklıkla gördüğümüz Glayör çiçeği, asil ve zarif duruşu ile tercih edilmektedir. Her renge sahip bu çiçek, evinizin köşesini süsleyebilir.