Yaz sonunda kokulu, gösterişli çiçekler birçok tuberoz ampul bitki yol açar. Polyanthus lilyası olarak da bilinen Polianthes tuberosa, popülerliğini arttıran güçlü ve cazip bir kokusu vardır. Büyük beyaz bloğun kümeleri, çim biçimli kümelerden yükselerek yükselir ve yükselebilen sapların üzerinde oluşurlar. Bahçedeki tüberoza çiçeklerinin bakımı hakkında okumaya devam edin. Tuberoz Bitki Bilgisi Polianthes tuberosa, 1500’lü yılların başlarında Meksika’da kaşifler tarafından keşfedildi ve İspanya’ya popülaritesi kazandığı ilk Avrupa çiçeklerinden biriydi. Gösterişli bulutlar Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak bulunur. Texas ve Florida körfez bölgelerinde ve ticari olarak San Antonio’da yetiştiriliyor.

Ev bahçesinde fulya yetiştirmeyi öğrenmek basittir; bununla birlikte, çiçeklenme sonrasında fulya çiçeğinin bakımına, bazı alanlarda kış öncesi kazılması gereken zafer soğanları için  çaba gösterilmesi, uygun zamanlaması ve depolanması gerekir. Fulya bitki bilgisi,  soğanlarının  20 F. (-7 C) veya daha düşük sıcaklıklarda hasar görülebileceğini gösterir. Fulyanın iyi büyüyebilmesi için ilkbaharda don tehlikesi geçtiğinde dikimini yapın. Güneşli bir noktada soğanlarını  1 bardak derinliğinde 10-15 cm aralıklar la yerleştirin. Yaz sonlarında çiçeklenme döneminden önce ve sırasında sürekli olarak nemli toprak tutun. Süper çiçeklerin en iyi gösterimi için drenajı ve dokuyu arttırmak için zayıf toprağı  gübre ve organik değişikliklerle zenginleştirin. Şokun en iyi sonuçları, çok hoş kokulu Meksika Tek çeşidinden gelir. ‘İnci’ çapraz olarak iki santim genişliğinde çift açılım sunar. ‘Marginata’ çeşitleri çiçek açar. Fulya çiçekleri bitki örtüsü sarardığında, ampuller kazılan ve kuzey bölgelerinde kış koruması için saklanmalıdır.  Fulya bitki bilgisi, bahçecilik bölgelerinin kış boyunca ampulleri yere bırakabilecekleri gibi değişir. Hepsi bahar ekimini önermekle birlikte, sonbaharda kazma ve saklama, bazı bölgelerde  önümüzdeki baharda yeniden plantasyon için 50 ° C’de (10 ° C) serin bir yerde saklanabilirler. Sizin için en uygun olanı kullanarak fulya çiçeklerini nasıl büyüteceğinizi öğrenirken depolama seçenekleri ile deney yapın.

Görsel Kaynak: pinimg.com

Sümbülteber Yetiştiriciliği

Yoğun şekilde kokulu, mumlu beyaz çiçeklerin sivri uçları, büyüleyici kesme çiçekler yaratan yaz boyunca üretilir. Bu nispeten bilinmeyen ampulün yarı-çift, kokulu fulya çiçeği, dar, mızrak şeklindeki yaprakları üzerinde taşınır. Polianthes tuberosa, en az 15C derece sıcaklık gerektirir, bu nedenle ısıtmalı sera veya kış bahçeleri için idealdir. Açık havada, kışın üzerinde donmadan saklandığı takdirde, saksılarda  korunaklı bahçe köşelerinde güneşli sınırlarda yetiştirilebilir.

Büyüyen mevsim boyunca düzenli olarak suya ihtiyaç duyar.. Tüberoza bitkilerinin kaplarını ilk donlardan önce serin ve donmaya açık bir konuma getirin. Yumruları kenarlarından kaldırın ve aşağıdaki ilkbaharı yeniden canlandırmaya hazır oluncaya kadar donmuş olmayan koşullar altında saklayın.

Görsel Kaynak: jparkers.co.uk

Sümbülteber Kokusu

Daha tipik olarak  fulyalar, çimenlik yapraklardan oluşan bir yığının üzerinde üç ila dört metre yüksekliğinde  kaplar üzerinde çiçek açarlar. ‘Meksika Tekli’ nin yıldız beyaz çiçekleri basit, eski moda bir güzelliğe sahip olmasına rağmen, bahçıvanlara küfreden hoş kokusu budur. Bazıları vanilya, diğerleri ise portakal çiçekleri, bahçeler veya hatta patlamış mısır patlamışıyla karşılaştırılır. Ve akşam zengin, gün boyunca çalışmakta olan bahçıvanlar için mükemmel. Provence’de parfüm ticareti için her yıl milyonlarca kilo tüberoz çiçeği hasat edilir ve hepsi geceleri toplanır.

Görsel Kaynak: jparkers.co.uk

 Sümbülteber Anlamı

Uzun geçmişine rağmen, Polianthes tuberosa vahşi doğada bulunmadı. Onu Xochiquetzal’a kutsal tutan Aztekler, “Aztek Afrodit,” dünyadaki tanrıça, çiçekler, müzik, dans, güzellik ve özellikle sevgi için evcilleştirdi. 1530 yılına kadar Avrupa’ya getirildi ve Parkinson, 1629’daki büyük florluğa ekledi ve bunu “Hintli Ayak bileği” dedi. 1730’da Williamsburg’da gelişti ve 1777’de öncü olan Amerikalı botanikçi William Bartram, bunu bir plantasyonda bildirdi. Baton Rouge, çiçek saplarının “açık zeminde beş ila yedi ayak yüksekliğinde, çiçekler çok geniş ve bol miktarda bulunur” şeklinde müthiş bir yere sahipti.

Yumru kökleri kolay, güzel, kusursuz, tarihi olan fulyaları herkesin bahçesinde göremezsiniz.Lüks ve pahalı bir parfümün zenginliğini istiyorsanız , bu bahar birkaç fulya tohumuyla işe başlayın. Sizde yakında yüzyıllar boyunca birçok bahçıvanının neden fulyaları bu kadar çok sevdiğini kendiniz için keşfedeceksiniz.