Kılıç çiçeği halk dilinde Peygamber kılıcı ve paşa kılıcı olarak ta adlandırılmaktadır. Kılıç çiçeği bakım olarak kolay bir yapıya sahip salon bitkisidir.

Evlerde bakımı mevcut olan çiçekler arasında yer alan kılıç çiçeği, en fazla dikkat çeken görünüme sahip olan çiçeklerden yalnızca bir tanesidir. Diğer tüm renkli ve hoş kokulu çiçekler gibi kılıç çiçeği de kendine has görünümü ve güzelliği ile bulunduğu ortama hoş bir ambiyans katıyor. Gün ışığına oldukça fazla ihtiyaç duyan kılıç çiçeğinin bakımı yapılırken mutlaka güneş ışığı alıyor olmasına dikkat edilmelidir.

Maddeler halinde bakımı hakkında bilgiler sunacağız.

 • Kılıç çiçeği aydınlık geniş mekanları seven bir bitkidir.
 • Yazın haftada 1 defa, kışın 15 günde 1 defa su vermeniz yeterlidir.
 • Yaz aylarında cam arkasından direk güneş alırsa yaprakları sararır.
 • Kış aylarında kalorifere yakın yerde bulunmaması gerekir.
 • Kılıç çiçeği salon çiçeği olduğundan soğuk ortamları sevmez. Yaz aylarında balkon da bakımı yapılabilse de kış aylarında kesinlikle ev içerisinde bakılmalıdır.
 • Kılıç çiçeğine vereceğiniz su klorsuz dinlenmiş su olmasına özen gösteriniz. Klorlu çeşme suları bitkinin köklerini tıklayarak gelişimini kısıtlamaktadır.
 • Gün ışığı alan bir ortamda bakılmalıdır.
 • Aydınlık yerde tutulmalıdır ve büyümesine olanak sağlanarak etrafında eşyalar bulundurulmamalıdır.
 • Rüzgârdan uzak tutulmalıdır. Kırılması oldukça kolaydır.
 • Toprağına vitamin eklerken dikkat edilmeli ve aşırı derecede sulanmamalıdır.
 • Toprağının kalitesiz ve verimsiz olmamasına dikkat edilmelidir.
Kılıç Çiçeği

Kılıç Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

Kılıç çiçeği devamlı olarak yavru veren bir bitkidir. Bitkinin ana gövdesi kenarlarından gelen yavruları ayırarak kolay bir şekilde çoğaltabilirsiniz. Ayırdığınız yavru kılıç çiçeklerini aşırı büyük olmayan bir saksıya alıp iyi bir toprağa dikmeniz yeterlidir. Bitki kısa sürede yeni ortamına adapte olup büyümesine devam edecektir.

Görsel Kaynak:clickplayceu.com

Kılıç Çiçeğinin Faydaları

 • Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed S.A.V. in en sevdiği çiçek olduğundan adına peygamber kılıcı da denmektedir.
 • Kılıç çiçeğinin en büyük özelliği oksijen deposu olmasıdır. Bulunduğu ortamı adeta orman içerisinde yaşıyormuş gibi çok temiz bir hava ortamına dönüştüren nadir bitkiler arasındadır.
 • Yavru bir kılıç çiçeğini 1 mt boyuna getirirseniz ev sahibi olunurmuş 🙂
çiftehavuzlar çiçekçi
Peygamber Kılıcı

Kılıç Çiçeği Fiyatları

Kılıç çiçekleri boyutlarına ve dolgunluk orantılı olarak 50 tl ile 600 tl arasında fiyatlar ile satılmaktadır.

Kılıç Çiçeği Saksı ve Toprak Değişimi

Kılıç çiçeği aşırı derin kök salan bir bitki değildir. Bitki saksısı yayvan bir saksı olmalıdır. Bitki çok gelişip saksıyı doldurdu ise saksı değişiminde yandaki yavruların ana gövdeden ayrılıp farklı bir saksıya alınmasında fayda vardır.

Bitkide kullanılan toprak torf ve perlit karışımlı bitki köklerini sıkmayacak cinste kaliteli bir toprak olmalıdır.

Kılıç Çiçeği Hakkında Bilgi

Kılıç çiçeği yüzyıllardır evlerde süs olarak kullanılan ve aynı zamanda bakımına yakından dikkat edilmesi gereken bir çiçek türüdür. Evlerde kullanıldığı gibi ofis ve bahçe gibi alanlarda da rahatlıkla kullanılma özelliğine sahiptir. Kılıç çiçeği aydınlık alanlarda bakımı sağlanması gereken bir çiçek türüdür. Bu nedenle kılıç çiçeğine bakarken mutlaka güneş ışığı almasına zen gösterilmelidir.

Kılıç Çiçeği Çoğaltma

Kılıç Çiçeği Çeşitleri

Kılıç çiçeği yalnızca bir çeşitten oluşan nadir çiçek türlerinden birisidir. Çiçeği ve rengi olmadığından dolayı tıpkı bir kılıç gibi yukarıya doğru uzar ve yapısı oldukça serttir. Bu nedenle çocukların bulunduğu ortamlarda bulundurulmaması gerekiyor. Kılıç çiçeği çeşitlere sahip olan bir bitki olmasa da, çoğaltılabilme özelliğine sahiptir. Bitkiyi köklerinden ayırarak yeni bir toprağa ekerek çoğalması sağlanabilir. Sulamasına ve toprak özelliğine de her zaman özen gösterilmesi gerekiyor.

Kılıç Çiçeği Duası

Kılıç çiçeği aynı zamanda peygamber kılıcı olarak da adlandırılan bir çiçek türüdür. Alacalı bir görünüme sahip olan kılıç çiçeği, bakımı en kolay olan çiçeklerden birisidir. Bakımından ve görünümünden ötürü kolay olduğu için hemen hemen herkes tarafından tercih edilir. Çiçeğe özel bir dua bulunmaz ancak peygamberimizin de en sevdiği çiçeklerden biri olduğu için her zaman yeri diğer çiçeklere oranla daha farklı ve özeldir.

Sitemiz üzerinden İstanbul ve Ankara’nın tüm ilçelerine aynı gün teslimat garantili kılıç çiçeği siparişlerinizi verebilirsiniz. İstanbul Anadolu yakasına Kadıköy çiçekçi ve çiftehavuzlar çiçekçi şubelerimiz üzerinden online servise araçlarımız ile gönderim yapılmaktadır.