Benjamin bitkisi sık canlı yeşil yaprakları ile ev, ofis ortamında sağlıkla büyüyen salon ağacıdır. Benjaminler yaprak desenleri olarak alacalı benjamin ve yeşil benjamin olarak 2 ye ayrılmaktadır. Gövde yapısı olarak da burgulu benjamin cinside mevcuttur.

Benjamin çiçeği boyutları 40 cm ile 3 mt arasında değişmektedir. Kolay bakımı olmasında dolayı her evde bir çok İşyerinde banka şubelerinde görmemiz mümkündür.

Saksıda Benjamin Bitkisi Bakımı Benjamin bitkisi iç açıcı rengi ve çeşitliliği ile ev ve ofis ortamlarının vazgeçilmez bir tamamlayıcısı olan bir bitkidir.  Benjamin bitkisi doğrudan güneş ışığı istemeyen aydınlık ortamlarda diğer suni ışıklardan da faydalanarak gelişimini sürdürebilen bitkilerdir. Kış yada yaz ayırt etmeksizin oda sıcaklığında her ortamda yetişebilen bitkiler olarak bilinirler.  Benjamin bitkilerinin özellikleri diğer bitkilerde olduğu gibi güneş ışığına doğru bir eğilim yapmalarıdır.  Bu eğilimin önüne geçebilmek için haftalık periyotlar halinde bitkinin yönünü ışık yönüne doğru değiştirmek çok doğru olacaktır. Benjamin ağacı +7 den düşük ısılarda bozulma yapan bitkilerdir. Konulduğu ortamda yapraklarının başka cisimler ile temasından kaçınılmasına önem göstermeniz tavsiye edilir.

Alacalı starlight benjamin

Yeşil Yapraklı Benjamin

Burgulu Benjamin

kaynak:planfor.co.uk

Benjamin Bakımı Yer Seçimi

Benjamin çiçekleri bol ışık seven bitkilerdir. Bulunduğu ortamda direk cam arkasından güneş ışığı almaması gerekmektedir.  Benjaminler 2 pencere arası, kapı önü gibi yerlere konmamalıdır.  Cereyana maruz kaldığında çok çabuk strese girip yaprak dökerler. Benjamin bakımında bitkinizin uzun ömürlü olması için dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da bulunduğu yeri sevdiğinde asla yerini değiştirmemenizdir. Yerini seven bir bitkinin yerini değiştirdiğinde sağlığı kısa sürede bozulma gösterebilmektedir.

Benjamin Sulama

Benjamin bitkisi yaz aylarında haftada 1 defa, kış aylarında bulunduğu ortam sıcaklığına bağlı olmak şartı ile ortalama 10 günde 1 defa sulanmalıdır. Bitkinizi ayda 1 defa da yapraklarını fıs fıs ile nemlendirmeniz yaprakların sağlığı açısından verimli olur. Su vermeden önce bitki toprağının hafif nemli olmasına özen gösteriniz. Bitkinize mutlaka düzenli olarak toprağı hafif nemli iken su vermeniz gerekmektedir.

Benjamin kökleri hassas yaprakları dökmeye müsait olduğundan dolayı su seçimi de çok önemlidir. Mümkün olduğu kadar dinlenmiş su yada içme suyu kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

atakent çiçekçi
Yeşil Yerli Benjamin

Benjamin Saksı Değişimi

Benjamin saksı değişimleri genelde alındığından 2 sene sonra değişmesi gerekmektedir. Bir diğer saksı değişiminin geldiğini anlamanın yöntemi saksı altına baktığınızda benjamin kökleri dışarı çıktı ise yine saksı değişimini yapabilirsiniz. Aldığınızdan 6 ay geçtikten sonra toprağı çökme yapacaktır. Mutlaka saksı üzerine toprak ilavesi yapmayı ihmal etmeyiniz.

Saksı değişiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus mevcut saksıdan aşırı büyük bir saksıya geçirmemektir. 1 yada 2 numara büyük saksıya dikmeniz benjamin için en sağlıklısı olacaktır. Saksı değişiminde bitkinin köklerini silkeme, toprağını dökme, köklerini temizleme gibi bir işlem yapmamanız gerekmektedir. Bitkiyi değişeceğiniz saksının altına biraz toprak koyarak direk kökü ve toprağı ile yeni saksıya alıp kenarlarını perliti bol iyi bir toprakla beslemeniz kafidir.

Benjamin Çiçeği Zehirlimi

Benjamin bitkisi yaprakları kırıldığında süt akan bitkidir. Bitki sütünün herhangi bir yan etkisi ve zararı yoktur. Fakat sütün yara, göz ve ağız temasından kaçınılması gerekmektedir.

Benjamin çiçeği genel olarak zehirli bir bitki değildir.

Sitemiz üzerinden İstanbul ve Ankara’nın tüm ilçelerine aynı gün teslimat garantili tüm benjamin çeşitlerinin siparişlerini verebilirsiniz. İstanbul Anadolu yakasına Kadıköy çiçekçi ve atakent çiçekçi şubelerimiz üzerinden online servise araçlarımız ile gönderim yapılmaktadır.