Çiçeklerin insan hayatında ayrı bir yeri vardır. Çiçek sevmeyen insan neredeyse yoktur. Birbirinden farklı renk ve desenlerde olan çiçekleri isterseniz kendiniz de evinizde yetiştirebilirsiniz. Çiçek isimleri epey fazladır, çiçek isimlerinin kendilerine has anlamları da vardır.

Çuha çiçeği anlamı, ilkbaharda açan çuhagillerden olan, rozet yapraklı, dere kenarlarında yetişen, mor, pembe ve sarı renkte bir çiçeğe verilen isimdir. Çuha çiçeği Çin’de yetişen bir bitkidir. Bir benzerleri de Karadeniz Bölgesi’nde dağlık alanlarda görülür. Çuha çiçeği, kış mevsimini seven bir çiçektir. Kış mevsiminde çiçek açar, yaz mevsimindeyse sadece yaprakları kalır. Kokusu ile de ünlenen bir çiçektir.

Kaynak: bitkipark.com

Çuha Çiçeği Ne Zaman Açar?

Her şeyde olduğu gibi, çiçek yetiştiriciliğinde de bir bitkinin ekim ve dikim zamanları vardır. Bu tarihleri bilerek hareket ettiğinizde doğru sonuçlar alabilirsiniz. Çuha çiçeği zahmetsiz bir çiçektir. Diğer çiçeklere nazaran bakımı kolaydır. Yaz aylarında sadece yaprakları kalan bu bitkinin eğer kökünden çıkarmazsanız, bir sonraki sene daha da gür biçimde yerinden çıkmış olduğunu göreceksiniz. Diğer bitkilere göre arsız bir bitkidir, hemen açar. Çuha çiçeği ne zaman açar? Çuha çiçeğinin toprak değişimini Nisan ayında yapmanız gerekir. En uygun ay bu aydır. Her çiçeğin yetişme biçimi farklıdır, bu nedenle bu farklılıkları bilerek hareket edilmelidir. Daha iyi bir sonuç için bu noktalara dikkat etmelisiniz. Çuha çiçeği güneşi sever; ancak direkt olarak bu çiçek güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Aksi takdirde yaprakları sararmaya ve solmaya başlar. Cereyan olan ortamlarda çuha çiçeği yetişemez. Bu duruma dikkat etmeniz gerekmektedir. Kış aylarında bu çiçeği yetiştireceğiniz zaman, bulunulan ortamın 15 derecenin altına düşmesine izin vermeyin. Çuha çiçeğinin bakımında bazı kurallara dikkat etmeniz gerekir. Bunlar:

  • Nemli toprağı oldukça seven bir bitkidir. Bu nedenle kış aylarında rahatlıkla bu bitkiyi yetiştirebilirsiniz.
  • Özellikle cereyanlı olan ortamlardan uzak tutmalısınız. Bu tür ortamlarda bu bitki pek yetişemez.
  • Bitkiyi sulayacağınız zaman suyun, bitkinin her tarafına eşit olarak gidecek şekilde verilmesine dikkat edin
  • Bitkiyi suladıktan sonra, kabın altında su kalmamasına dikkat edin. Eğer su kalmışsa bu suyu dökmeniz gerekir.
  • Sulama yapacağınız zaman aynı gün ve aynı miktarda sulama yapmanız gerekir.
Görsel: farmyardnurseries.co.uk

Çuha Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Çuha çiçeğinin özellikleri, diğer çiçeklere göre biraz farklıdır. Yetiştireceğiniz bitkinin özelliklerine dikkat ederek yetiştirirseniz daha iyi bir verim alırsınız. Çuha çiçeği görüntü olarak da çok hoş bir bitkidir. Bunun yanı sıra kuruduktan sonra adeta şifa dağıtan bir bitkidir. Kurumuş yaprakları çiçeklerinden ayırarak kavanozda saklayın. Kaynamış suyun içerisine bir miktar kurumuş çuha yaprağı atarak demleyeceğiniz çay, tüm spazmlara iyi gelecektir. Aynı zamanda rahatlatıcı özelliği olan bir bitkidir. Bu şekilde çay demleyerek şifa bulabilirsiniz.