Kivi meyvesi, Asya’ya özgü olup daha sonrasında ise hemen hemen tüm dünyaya ve ülkemize de yayılmış olan bir meyvedir. Ormanlık alanlarda kendi kendine varlığını sürdüren bu meyve ağaçları, kış mevsiminde yaprak dökerek küçülmeye giden, meyve verme döneminde ise salkım şeklinde meyve veren bir ağaç olarak karşımıza çıkar. Bilinen yaklaşık olarak 50 tür kivi ve kivi ağacı vardır. Her bir kivi meyvesi ortalama olarak bir yumurta boyutlarında olup, ağırlık olarak da 100 gram civarı olmaktadır. Tüylü bir kabuğa sahip olan meyve kabuğunun içerisinde tüm güzelliğini saklamaktadır. Çok hoş bir tada sahip olmasının yanı sıra, aynı zamanda C vitamini, protein ve insan sağlığına gerekli olan birçok mineral açısından da adeta bir depo görevi görür. İnsanlar tarafından ilaç meyve veya sağlıklı hayat meyvesi olarak da isimlendirilmiştir.

  • Çok fazla su ihtiyacı olan bir bitki olduğundan özellikle yaz aylarında sık sulanması gerekmektedir.
  • Yapraklanma başlamadan ilkbahar aylarında azotlu gübre takviyesi yapılmalıdır.
  • Kasım – aralık ayında budama yapılması gerekmektedir.

Kivi Ağacı Nasıl Dikilir?

Kivi ağacının fidanlarını yeni doğacak olan bir bebeğe benzetebiliriz. Nasıl bir bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini ve sağlıklı bir şekilde yaşamasını istediğimiz için ona her zaman özenle yaklaşıyor ise kivi ağacı için de aynısı geçerlidir. Kivi fidanlarını ekeceğimiz toprak;

  • Kaliteli zemine sahip olan
  • Su geçirgenliği iyi olan
  • Ağır olmayan topraklara ekmek
  • Gerekli nemi kendi içerisinde barındıran.

Kivinin toprağa tutunması, büyümesi ve kaliteli meyveler vermesi için gerekli olan olmazsa olmaz durumlardandır. Eğer bu durumlara dikkat etmez isek kivi ağacımız ölebilir. Sadece ekim ve toprak ile de elbette bitmiyor bu iş kivi ağacının sulanması, gübrelenmesi budanması da bu işlerin devamında gelmektedir.

Görsel Kaynak: alicdn.com

Kivi Ağacı Hangi İklimde Yetişir?

Kivi ağaçları, bizim ülkemizde genel olarak Marmara bölgesi, ege bölgesi ve Karadeniz bölgelerinde daha çok yetişmektedir. Bu bölgelerin iklimsel durumlarına bakacak olursak da, deniz seviyesinden yüksek, nem açısından uygun nem oranına sahip, bolca yağış alan ve verimli topraklara sahip olan yerlerdir. Bu durum da bizlere kiviler için ideal iklim şartlarının neler olduğunu ortaya koymuş oluyor.

Görsel Kaynak: hzcdn.com

Kivi Dişi Erkek Nasıl Anlaşılır?

Kivi tohumu alırken dikkat etmeniz konulardan biri de kivinin dişi ya da erkek olma durumudur. Tohum olarak alınacak olan her 8 dişi kivi tohumu için bir adet erkek kivi tohumu almalıdır. Bu sayı 5 dişi olması durumunda da yine 1 erkek kivi olarak olmalıdır. Burada alınan erkek kivi fidanları meyve vermek için değildir. Var olan dişi fidanların üretim yapabilmesi için gerekli tozlaşmayı sağlaması için vardır. Bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir. Sadece dişilerin olduğu bir grup tohum ekilirse bir üretim söz konusu olmayacaktır. Aynı şekilde sadece erkek tohum alınması da bir meyve vermeyecektir. Çiçeklenme sırasında kendi meyvesini açmayıp tohumlarını döken erkek kivi diğeri de dişi kivi olmaktadır.

Görsel Kaynak: wonderfuldiy.com

Kivi Evde Nasıl Yetiştirilir? 

Evde kivi yetiştirme işlemi için almış olduğumuz bir adet kivinin içerisinde bulunan tohumları kendisinden ayırmamız ve daha sonrasında da bu tohumları nemden arınıp kuruması için bekletmemiz gerekiyor. Bu işlem gerçekleştikten sonra ise tohumları saksıya bırakarak üzerlerini örtecek şekilde toprak eklememiz gerekiyor. Bundan sonra yapmamız gereken ise tohumlarımızı sulamak olacaktır. Gerekli miktarda suyu verdiğimize emin olmamız gerekiyor. Haftada iki defa sulama yapmamız yeşerecek olan kivi tohumlarımız için yeterli olacaktır. Zamanla yeşerecek olan fidanları büyümelerine bağlı olarak gerek gördüğünüz zamanda her birini ayrı ayrı saksılarda büyütmeniz gerekecektir. Meyve verme dönemi olarak ise genellikle 3. seneden sonra meyve verme başlamaktadır.