Çiçekçilik sektöründe gerçek anlamda bir öneme sahip olan gerbera çiçeği oldukça büyük yapılı bir çiçektir. Büyük görüntüsü ve hafif uzun ve ince yaprakları ile dikkat çeken bir çiçek türüdür. Papatyagiller familyası içerisinde yer alan ve her zaman herkes tarafından beğeniyle kullanılan gerbera çiçeği nasıl kokar diye merak eden pek çok birey mevcuttur. Gerbera çiçeğinin genel olarak çiçeksi bir kokusu yoktur. Ancak kendine has bir kokusu olan gerbera çiçeği daha çok süs ve dekor amacıyla kullanılır. Buketleri çok fazla alınmayan gerbera çiçeği tıpkı bir yapay çiçek gibidir. Ve uzun süreli olarak kullanımı da mevcuttur. Yetişmesi de uzun süre boyunca sağlam tutulan bir çiçek türüdür.

Gerbera Çiçeğinin Anlamları Var Mıdır?

Gerbea çiçeği anlamı her çiçek gibi farklı renklerle gözler önüne seriliyor. Kırmızı, beyaz, fuşya, sarı, beyaz ve turuncu renkleri var olan gerbera çiçeğinin her bir rengine ait farklı bir anlamı mevcuttur. Sizler de bu anlamları merak ettiğinizde ve birine hediye etmek istediğinizde renklerine özel anlamlarını bilmeniz gerekiyor.

  • Beyaz gerbera çiçeği saflığı ve masumluğu ifade eden türüdür.
  • Pembe gerbera arkadaşlığı ve aradaki ilişkiyi, samimiyeti ifade ediyor.
  • Sarı gerbera duyguların yoğunluğunu ve patlamasını ifade ediyor.
  • Turuncu gerbera titizliği, temizliği ve gerçekliği ifade ederken,
  • fuşya renkli gerbera ise asaleti ifade etmeye devam ediyor.
  • Gerbera çiçeği de bu anlam ve kategorilere göre tercih edilmelidir.
Vazoda Gerbera

Gerbera Çiçeğinin Fiyatı Ne Kadardır?

Hemen hemen her çiçekçinin vitrininde büyük yaprakları, kalın ve uzun sapları ile dikkat çeken gerbera çiçeği fiyatı ne kadardır diye merak edenler de mevcuttur. Ancak her çiçek gibi gerbera çiçeğinin de kendine ait özellikleri, boyutları ve yetişmesine göre farklı fiyatlara sahip olabilir. Tohum olarak satın aldığınızda farklı fiyata sahip olan gerbera çiçeği büyümüş haldeyken de farklı fiyata sahip olabilir. Bu nedenle bütçenize en uygun olan şekliyle gerbera çiçeğini temin edebilirsiniz. Sevdiklerinizi mutlu etmek istediğinizde farklı anlamlara gelen renkleri tercih ederek onlara hediye edebilirsiniz.

Çiçekçilerde satılan tane gerbera çiçeği kalitesine orantılı olarak 3 ila 6 tl arasında satılmaktadır.
Saksı gerberalar ise 15-25 TL arasında sahip olabilirsiniz.