Arap saçı çiçeği halk dilinde aşkın gözyaşı, mercan boncuğu ve bebek gözyaşı adları ile de bilinen sarkıcı ve örtücü dayanıklı bitki türüdür.

Hem ev ofis ortamında yetiştirebilmesi hemde dış mekan bitki olarak yetişebilmesi açısında iç ve dış mekanları süsleyen bitkilerin başında gelmektedirler.

Arap saçı bitkisi nemli, rutubetli ortamları çok sevmesidir.  Kesinlikle toprağı susuz kalmamalıdır. Susuz kaldığı anda bir kaç gün içerisinde bitki yaprakları sararmaya başlayacaktır.

 

Arap Saçı Çiçeği

Arap Saçı Çiçeği Sulama

Arap saçı çiçeği bol suyu seven bir bitkidir. Özellikle yaz aylarında haftada 3 gün bol su isterler. Arap saçı çiçeği toprağı devamlı olarak nemli kalması gerekmektedir.

Arap saçı çiçeği kış aylarında haftada 1 defa bol su yeterlidir.

beylerbeyi çiçekçi
Aşkın Gözyaşı Çiçeği

Arap Saçı Saksı Ve Toprak Değişimi

Arap saçı bitkileri toprak seçimi yapmayan bitkiler olmasına rağmen torflu kaliteli bir toprak kullanılması durumunda çok çabuk form tutan bitkidir.

Bitki toprak içerisinde perliti bol olması narin olan köklerinin rahat hava almasını kökleri sağlıklı hareket etmesini sağlayacaktır.

Saksı değişiminde arap saçı bitkisi yayılıcı bir bitki olduğundan ağzı geniş bir saksı kullanılması faydalı olacaktır. Arap saçı bitkisinin alt yapraklarının da yere değmemesine özen göstermeniz gerekir.

Bitki askısı ile asılması en sağlıklı bakım yöntemlerinin başında gelir.

Saksı değişiminde mevcut kök hassas bir şekilde çıkartılmalı kesinlikle zedelenmemelidir.

Bebek Gözyaşı Çiçeği

Arap Seçi Ortam Seçimi

Arap saçı çiçeği direk güneş almayan her türlü ortamda yetişebilecek bir bitki türüdür. Özellikle yaz aylarında iç mekan bir yerde bakacaksanız kesinlikle cam arkasından güneş almaması gerekmektedir.

Bulunduğu ortamın nemli bir ortam olması tercih edilir.

Bitki Kesinlikle yaz aylarında susuz bırakılmamalıdır.

Arap Saçı Kökü

Arap Saçı Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

Arap saçı çiçeği kökten toprak ile ayırma yöntemi ile kolay bir şekilde çoğaltılır. Yapraklarının ve köklerinin nemden dolayı çok hassas olduğu kesinlikle unutulmamalı bitki kökü çok dikkatli ve aceleye gelmeden topraktan ayrılmalıdır.

Arap Saçı Çiçek Açar mı

Arap saçı bitkisi çiçek açmaz, turuncu olacak açan değişik bitkileri çiçek açıyor diye hurafeler ile satılması gayet yanlıştır. Aşağıdaki bitki arap saçı çiçeği değildir. Adı nertera bitkisidir. Arapsaçı’na benzerliğinden dolayı çiçekli olarak satılmaktadır. Bitki ithal edilmekte olup dayanma süresi gayet azdır. Çiçekleri de kısa sürede dökmektedir.

Çiçekli Arap Saçı

Sitemiz üzerinden İstanbul ve Ankara’nın tüm ilçelerine aynı gün teslimat garantili arap saçı çiçeği ve diğer saksı çiçeği çeşitlerinin siparişlerini verebilirsiniz. İstanbul Anadolu yakasına Kadıköy çiçekçi ve beylerbeyi çiçekçi şubelerimiz üzerinden online servise araçlarımız ile gönderim yapılmaktadır.