Ev ve ofis gibi kapalı alanların, açık alanlara göre hava açısından daha kirli olabileceğine inanmak zor olsa da; temizlik için kullanılan bazı temizlik maddeleri, mobilyalar, boyalar, sigara dumanı, kullanılan bazı elektronik aletler (televizyon, cep telefonu, şarj aletleri) yaşam alanımızda hava kirliliğe neden oluyor. Kapalı ortamlardaki hava kirliliği ise sağlık açısından sorunla neden olup, önemli hastalıkların ortaya çıkmasını sağlıyor.

Kapalı Ortamlarda Hava Kirliliğinin Olumsuz Sonuçları

Ev ya da ofis gibi kapalı ortamlarda hava kirliliği, öksürük ve hapşırma gibi alerjik durumlara ve hastalıklara, şiddetli baş ağrılarına, nefes darlığına, astıma, göz hastalıklarına( gözlerde sulanma, kızarıklar, kaşıntı) neden olabiliyor.

Kapalı ortamları sık sık havalandırmak ile  birlikte, kapalı alanda bazı bitkilerin yetiştirilmesinin ortamda bulunan oksijen gibi canlılara faydalı kimyasalları artırmaya yararken; karbonmonoksit, amonyak gibi zararlı maddelerin yok edilmesinde çok faydalı olduğu bilim adamları ispatlanmış bulunuyor.

Sağlık için faydalı olan bitkileri inceleyerek, evinizde ya da iş yerinizde bu bitkilerden yetiştirmeniz siz ve sevdiklerinizin sağlığı için önlem anlamanız için faydalı olur.

Görsel Kaynak:

Hava Temizleme Özelliği Olan Bitkiler 

Evinizde cam açıp havalandırmak, sık toz almak, filtreli temizlik ve havalandırma araçları ve ortamı nemlendirmek için filtreli klima kullanmak, yataklarımız en az haftada bir havalandırmak gibi yolların yanında  bazı bitkileri yetiştirerek de evinizdeki ya da kapalı ortamlardaki havayı temizleyebilirsiniz.

Güzel koku için kimyasal oda parfümleri yerine, çiçeklerle ortamın kokusunu güzelleştiriniz. Sigara dumanı ve kokusu, alkol ve aseton gibi keskin kokuları yok edebilirsiniz.

Kasımpatı, evde rahatça yetiştirebileceğiniz hem bakımı kolay hem de fiyatı ucuz olan renkli güzel görünüşlü bir çiçektir. Görüntü güzelliği dışında evinizdeki amonyak, klisen ve benzen gibi zararlı kimyasalları temizleyerek tam bir hava temizleme aracı gibi evinizin havasını temizler.

Kurdele Çiçeği, unutkan olan kişiler çok uygun, özel bir bakıma ve sulamaya bile ihtiyaç duymayan özelliği ile evlerinize güzellik katacak bir çiçektir. Evinizi temizlerken ortaya çıkan tüm zararlı kimyasalları çekme özelliği ile evinizi havalandırmanıza yardımcı oluyor.

Barış Çiçeği, görüntüsü ve narinliği ile ortamınıza farklı bir güzellik katacak olan çiçek, aslında oldukça güçlü bir bitkidir. Gölge ortamı ve nemli toprağı seven bitki, bol ve güzel yeşil yaprakları sayesinde ortamdaki karbonmonoksit, benzen gibi zararlı kimyasalları emerek kirli havayı temizler. Havadaki alkol kokusunu dahi temizler.

Görsel Kaynak: .dreamstime.com

Aşk Merdiveni, nemli ortamları sever ve ışığı yansıtma özelliği ile banyolarınızda bile bakabileceğiniz bir çiçektir. Havadaki klisen adlı kimyasalı emerek havayı temizleme de yardımcı olur.

Yılan Bitkisi, ayda bir sulama ve biraz güneş ışığı ile istediğiniz ortamda rahatça bakabileceğinizi çiçektir. Bakım rahatlığı kadar  ortamdaki benzen, formaldehit, trikloretileni gibi zararlı kimyasalları süpürge gibi temizler.

Bambu Palmiyesi, güneş ışığının altına koyarak, büyümesini sağlayabileceğiniz bir bitkidir. Ortamdaki formaldehiti temizleyerek, bol bol oksijen salgılar. Evcil hayvanınız varsa bile çok rahat evinizde besleyebilirsiniz.

Aloe Vera, faydaları saymakla bitmeyen bir bitkidir. Yanık gibi vücuttaki hasarların iyileştirmesine yaramasın yanında tek başına büyük bir evin havasını da tertemiz yapabilir. Her evde mutlaka bulunması gereken bir çiçektir.

İngiliz Sarmaşığı, yoğun bitki örtüsü sayesinde havada bulunan tüm zararlı kimyasalları hatta sigara dumanını bile temizleyerek, bol oksijen salgılar. Çok çabuk büyümesine rağmen az yer kaplar.

Paşa Kılıcı, yatak odanızda mutlaka olması gereken, geceleri bol oksijen üretir. Ev hayvanlarınız varsa dikkat ediniz, onlar için toksittir.

Sarmaşık, evinizde mutlaka olması gereken, hava filtreme özelliğine sahip bir bitkidir. Evcil hayvanınız varsa dikkatli olmanız gerekir. Ev hayvanları için toksittir.

Krizantem Çiçeği, canlı renkleri ruhsal durumunuza ve ortamınıza renk katan bir bitkidir. Haftada 2-3 kez sulanması gerekir ki güneş ışığı yardımıyla yaprakları canlı görülsün. Az nemli ya da kuru ortamları sevmez. Cesur bahçe mumu olarak da bilinen krizantem çiçeği havadaki zararlı kimyasalları filtreleyerek, havanın temizlenmesine yardımcı olur.

Görsel Kaynak: impressivemagazine.com

NASA tarafından da çiçeklerin ve bitkilerin havayı temizlemede çok büyük rolünün olduğu ispatlanmış olmuş, evinizde 9 metrekarede bir mutlaka bir çiçek saksının olması gerektiği kurum tarafından önemli bir veri olarak paylaşılmıştır.

Yukarıda saydığımız çiçek ve bitkilerden size uygun olanlardan mutlaka bir kaçını kendi sağlığınız ve sevdiklerinizin sağlığı için evinizde yetiştiriniz. Tabi evinizde hayvan besliyorsanız çiçek ve bitki seçiminizde onların sağlığına uygun olanları seçmeyi unutmayınız.