Yenilebilir çiçek isimleri içerisine baktığımız zaman bunlar arasında en belirgin olarak karanfil, karahindiba, menekşe, zambak, Latin çiçeği, hanımeli, leylak, kuşburnu, anason vb. çiçekler ilk olarak dikkati çekmektedir. Peki bu çiçeklerin hayatımızdaki önemi ve faydaları nelerdir? Günümüz dünyasının yeni trendlerinden olan yenilebilen çiçek hızla hayatımızda yerini almaya başladı. Her yerde duyulan bu haber git gide insanlarımızın dikkatini çekmeye başladı. Daha önceleri sadece dekor olarak kullanılan çiçekler bugün ise gerek şeker olarak gerek yemeklerde baharat olarak kullanılmakta gerekse de çiğ olarak yenilebilmektedir.

Buna en güzel örnek olarak karanfili gösterebiliriz. Karanfil genellikle şarap içerisinde servis edilir. Ancak çiğ olarak da yenebilmektedir. Yine bir diğer çiçek olan karahindiba çiçeğini de incelemek gerekir. Çiçeğin özellikle yeşil kısmı antioksidan ve mineral bakımından kaliteyi ve zenginliği size sunar. Tadı hafif acı olsa da bazı soslar ile tatlandırılabilir. Daha çok salatalarda kullanılabilir. Leylak çiçeği ise gerek kokusu gerekse tadı bakımından önemli bir çiçektir. Kokusu metrelerce öteden hissedilebilir. Leylak bazı besinlerle karıştırıldığında lezzetli bir tat ortaya koymaktadır.

Yenilebilir Çiçekler Nerelerde ve Nasıl Yetiştirilir?

Yenilebilir çiçek yetiştirme aslında hepimizin yakından şahit olduğu bir olaydır. Yukarıda bahsettiğimiz çiçeklere baktığımız zaman hemen hepsi yaban hayatından çok genelde balkonlarda ya da bahçelerde yetiştirilebilen çiçeklerdir. Bu yetiştirmeye örnek verecek olursak; menekşe çiçeği balkonumuzda ya da pencere kenarında bir saksıda çok rahat yetiştirilebilir. Eğer uygun bir ortam var ise karanfil yetiştirilebilir. Leylak ise geniş bir bahçede yetişebilen bir çiçektir. Ama bir genelleme yapacak olursak bu çiçekler genellikle saksılarda yetiştirilmektedir.

Görsel Kaynak: 123rf.com

Yenilebilir Çiçekleri Nereden Temin Edebiliriz?

Makalemizin başından beri yenilebilir çiçeklerin faydalarından, hayatımızdaki öneminden, nasıl ve nerelerde yetiştirildiğinden bahsettik. Peki ya bu çiçekleri temin etmek zor mu ve nerelerden temin edilir? Bu aslında çok cevaplı bir sorudur. Bahsettiğimiz çiçeklere baktığımız zaman hem bizim yetiştirebileceğimiz hem doğadan toplayabileceğimiz hem de aktarlardan ve baharatçılardan ulaşabileceğimiz çiçeklerin bulunduğunu görebiliyoruz. Bir menekşe evimizin balkonunda bir saksıda yetiştirilebilir. Karanfil çiçeği hem bahçemizde yetiştirilip temin edilebilir hem de aktarlardan ve baharatçılardan temin edilebilir.

Görsel Kaynak: media.tumblr.com

Hanımeli çiçeğini evimizin bir köşesinde yetiştirip hem görsel bir görünüm oluşturabilir hem de gerektiğinde yemeklerde kullanabiliriz. Fakat kuşburnu çiçeğine bakarsak ya doğadan temin etmemiz gerek ya da aktarlardan veya baharatçılardan rahatlıkla temin edilebilir. Özellikle balık ve deniz mahsulleriyle tüketildiğinde lezzetli bir tat veren anason çiçeği yine aynı şekilde aktarlardan temin edilebilir. Tekrar belirtmek gerekirse gerek evimizde hoş bir görüntü yaratmak için gerekse de damak tadımızı şenlendirmek ve daha sağlıklı bir yaşam için evimizde günümüzün popüler yiyeceği olan yenilebilir çiçeklerden bulundurmakta fayda vardır. Şık bir görsel arayanlar için ideal seçim olacaktır.