Siz değerli okurlarımızda bu yazımızda ev ortamın menekşelerinize nasıl bakacağınız, onları daha kısa sürede nasıl çiçek açtıracağınız konusunda bildiğimiz pratik bilgiler anlatmaya çalışacağız.

Öncelikler menekşe çiçekleri ninelerimiz ve annelerimizin evlerinde komşularımızın cam önlerinde mor, beyaz, pembe çiçek açan ufak tefek bir o kadar şirin bitkiler olarak gözümüze çarpar. Ufak tefek olmalarına karşın menekşeler hassas bitkilerdir.

Menekşe çiçeği evlerin pencerelerini süsleyen en güzel saksı çiçeklerinden bir tanesidir. Bakımı doğru yapılmadığı zamanlarda, menekşe çiçeği çürüyüp solabilir. Menekşe çiçeği son derece özen isteyen naslı bir bitki olduğu için bakımına çok fazla dikkat edilmesi gerekir.  Menekşe bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar;

  • Menekşe çiçeği doğrudan güneş ışınını sever bu nedenle cam kenarında ya da güneş alan bir bölgede durması doğru olacaktır.
  • Yaprakarından sulamak menekşeyi soldurup öldürecektir bu nedenle saksının altından bir tabağa su koyarak sulamak en doğru sulama şekli olacaktır.
  • Çok sıcakta ya da çok soğukta değil, oda sıcaklığında bakımı yapılmalıdır.

Menekşe Yer Seçimi ve Çoğaltılması

Öncelikle menekşeler gün ışığını çok seven bol aydınlık ortamı seven bitkilerdir. Işık ile ne kadar uzun süre temas kurarlar ise bir o kadar bol çiçek açmaları da devam edecektir. Özellikle sabah yada akşam güneşi alan pencere önlerinde ortama adapte olurlar. Pencereleriniz yaz aylarında öğlen yakıcı güneşi alıyorsa mutlaka perde çekili olmalı yada güneş tesirinden uzak bir alana sehpa üzerine taşınması gerekmektedir. Aksi hale yaz aylarında kavrulurlar. Etli hafif tüylü yapraklarının içerisinde bol miktarda su depolasalar da özellikle temmuz ve ağustos sıcaklarını sevmezler. Aşırı güneşe kalan yaprakları canlı yeşil renklerinden koyu kahverengi olup belli bir süre sonra bozulmaktadırlar.

Menekşeleri koyacağınız yerde cam önü ise asla cereyan da kalmamasına özen gösteriniz. Cereyanda uzun süre kalan bitki kısa sürede size küserek çiçek açmaz ve belli bir süre sonra bozulmaya yüz tutar.

Afrika Menekşeleri gündüz 20-27 derece, akşam 15-19 derece arasında sağlıklı gelişimine devam eder. Yüksek yada düşük sıcaklıklarda bitki gelişimini ve çiçek açmasını yavaşlatmaktadır.

Menekşeleri çoğaltmanın en basit yöntemi yapraktan çoğaltma tekniğidir. Bu çoğaltma yönteminde 1 adet sağlıklı yaprak kırılarak sapı suya batırılır. Suda yaklaşık 1 hafta dalının filizlenmesi sağlanır. Filizlenen sap 7-10 gün sonra  toprağa dikilerek çoğaltma işlemi tamamlanır. Menekşe çoğaltmasın da dikkat edilmesi gereken asıl konu filiz’len dik ten sonra hemen toprağa dikmesi gereklidir.

Menekşe tohumları olmayan bir bitkidir. Bu nedenle yapraklarının suda bekletilmesi ile çimlendirme yaparak çoğalır.

Mor Menekşe

Menekşeler İçin Saksı ve Toprak Seçimi 

Menekşe saksıları genel olarak bakıldığında değiştireceğiniz zaman özen göstereceğiniz ilk özellik saksının yaprakların tamamını saracak boyutta ağzı geniş saksı kullanmanız tavsiye edilir. Neden ağzı geniş saksı tercih ediyorsunuz diye soracak olursanız ! Menekşeler çabuk yavrulayan bitkiler olduğundan dolayı, ağzı dar saksıları kısa sürede kapatarak sulama gayet zor olmaktadır. Çiçeklerine damlayacak sular çok çabuk leke ve çürüme yapmaktadır.

Genel olarak sağlığı bozulup tarafımıza gelen menekşeler bahçe toprağı kullanılmış menekşelerdir. Menekşeler hassas bitkiler olduğundan diğer iç mekan süs bitkileri gibi asla bahçe toprağını sevmez. Menekşelere iç mekan ph değerleri düzgün gerekli mineral ve vitaminleri içerisinde barındıran, köklerin hava almasını sağlayacak yeteri kadar perlit bulunan topraklar kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Acıbadem Çiçekçi
Anneler Günü Menekşe

Menekşe Sulama ve Vitamin İhtiyacı

Menekşeler için en ideal sulama yöntemi yaprak altı sulama tekniğidir. Bu yaprak altından azar azar toprağa su verilmesi ile sağlanır. Su verme aralıklarında toprağın kesinlikle kuruması gerekmektedir. Kurumayan toprağa yada saksı altına tabak ile verilen sulamalarda bitki boğulma dediğimiz duruma maruz kalarak ilk etapta kökleri çürümeye başlar. Yaprak altı sulamadan sonra saksı tabağında da kesinlikle su kalmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Menekşe yaprakları bakımından hassas bir saksı bitkisi olduğu için her türlü yanlış bakımda hemen kuruyup solabilir. Özellikle evde menekşe bakamıyorum yetiştiremiyorum diyenlerin yaptığı en büyük yanlış elbette, menekşeyi yanlış sulamalarından kaynaklı bir durumdur. Bu nedenle menekşe bakımı kadar menekşe çiçeğinin sulanması da doğru bir şekilde yapılmalıdır. Bunun için menekşe yaprakları ve üst kısmından değil, saksının altından sulamak daha doğru olacaktır.  Yine bitkinin yaprakları el ile kaldırılarak yavaşça topraktan da sulanabilir. Ama bu bir risk olacağı için en doğru sulama şekli saksının altından sulamadır.

Sulamada kesinlikle klorlu musluk suyu kullanmayınız. Musluk suları hem toprağın çok çabuk çökmesine hemde bitkinin kök gözlerinin kapanmasına neden olmaktadır. Afrika menekşelerine dinlenmiş yada kaynamış su verilmesi daha çok çiçek açmasına basit ama etkin bir yöntemdir.

Vitaminin verilmesi gereken en uygun mevsim mart ve nisan ayı olan sürgün aylarıdır. Sıvı menekşe besini yada çubuk vitaminler bitkinin daha çabuk gelişip sık çiçek açmasını sağlayacaktır.

Sitemiz üzerinden İstanbul ve Ankara’nın tüm ilçelerine aynı gün teslimat garantili tüm menekşe çeşitlerinin siparişlerini verebilirsiniz. İstanbul Anadolu yakasına Kadıköy çiçekçi ve acıbadem çiçekçi şubelerimiz üzerinden online servise araçlarımız ile gönderim yapılmaktadır.