Brokoli yetiştirmek düşündüğünüz kadar zor değil biliyor muydunuz? Bu sebzeyi yetiştirmenin anahtarı, serin bir mevsime ihtiyacı olduğunu anlamaktır. Bu tam olarak ne anlama geliyor? Bunun anlamı, bu sebze serin havayı sever ve bir kere ısınırsa, bu sebze iyi bir yanıt alır. Vidalama terimi, bitkinin bir çiçek sapı göndereceği ve tohum ürettiği anlamına gelir. Bir kere bu olur, bitki büyümesi yavaşlar ve yenilebilir kısımlar acılaşmaya başlar. Brokoli yetiştirmeyi öğrenmek için öncelikle büyümemizi sağlayacak şeyleri keşfetmeliyiz.

  • Dikim işlemi kolaydır ve yalnızca, fideyi kabından çıkarmanız ve kabın derinliğinden daha derin olmayan bir deliğe yerleştirmeniz gerekir.
  • Bu yapıldığında, brokoli köklerini toprağa doldurun ve geri kalan fideleri tekrarlayın. Toprak nemini ve suyu gerektiği gibi izlemeye devam edin.
  • Brokoli, baş, filizlenme, romanesco ve brokoli rabı olmak üzere dört çeşitten oluşur.
  • Büyük baş brokoli, bakkalda gördüğümüz kafa kafa çeşitleridir.
  • Yayılmakta olan brokoli, yine de kubbeli kafalar üreten bushier bir brokoli şeklidir, ancak daha küçük ve çok sayıdadır.
Görsel Kaynak: wikimedia.org

Evde Brokoli Nasıl Yetiştirilir?

Artık seçimler brokoli kadarıyla ne olduğunu bildiğimizden, büyümek için nasıl bir göz atalım.
Bu işlemin ilk adımı takviminizi çıkarmaktır. Yaz başında brokoli elde edebilmek isterseniz, yerel donma tarihinden en az 6 hafta önce veya son don gerçekleşmesini beklemek için geri saymanız gerekecektir. Öte yandan, sonbahar ekimi istiyorsanız, yerel donma tarihinden 12 ila 14 hafta önce geri saymanız gerekir. Yine, takviminizi bu tarihe işaretleyin.

Artık bir bitki örtünüz var, bir sonraki adım tohumlarınızı içeride başlatmaya hazırlamaktır. Bu işlemin ilk adımı düz veya sığ bir yatay konteyner saksı veya yuvarlak saksı hazırlamaktır. Bunu yapmak için, önce konteyneri temizleyin ve sterilize etmeniz gerekir. Bu, bir lavaboyu su ve bir çam ağartıcı doldurarak kolayca yapılır. İşlem tamamlandıktan sonra, düz veya kabını suya koyun ve birkaç dakika bekletin. Bu gerçekleştikten sonra kabı fırçalayın ve tatlı suda yıkayın. Bir sonraki adıma geçmeden önce kabın kurumasını bekleyin. Düz veya sığ konteyner kuruduktan sonra, iyi, çok amaçlı bir saksı toprağı karışımı ile doldurun ve hafifçe vurun.

Saksı ve toprak hazırlığını yaptıktan sonra brokli tohumu ekebilirsiniz. Toprağım devamlı nemli kalmasına özen gösterin. Fakat aşırı balçık gibi sulamayın. Aydınlık bir tamda brokoliniz saksıda gelişmeye başlayacaktır.

Görsel Kaynak: pixabay.com

Brokoli Tohumu Nasıl Hasat Edilir?

Brokoli tohumlarınızı yeryüzünde görmek için beklerken, bahçe topraklarını hazırlamak için harika bir zamandır. Bu işlemin ilk adımı istenmeyen bitki materyalini kaldırmaktır. İşlem tamamlandıktan sonra, toprağı çapa ile parçalayın. Brokolinize yardım etmek için, 5-8 cm iyi deneyimli komposto veya ince bir tabaka gübre koyun. Bir kere tamamlandıktan sonra, bu maddeleri toprağa karıştırın. tediğiniz yere itin. Bu kazıkta bir ip sökün ve ipi bahçe alanının altından tutun, sırayı durdurmak istediğiniz noktaya getirin. Sonra, başka bir kazıyı aşağı doğru itin ve bağlayın. Oluşturmak istediğiniz tüm satırlar için bu işlemi tekrarlayın ancak satırlar arasında 80 cm bıraktığınızdan emin olun.

Bu işlemin bir sonraki adımı, brokoli fidelerini dikmektir. Brokoli, bitkiler arasında 25 ila 50 cm. olacak şekilde ekilmelidir, ancak bu aynı zamanda aradığınız “kafa” boyutuna da bağlıdır.