Uyku çiçeğinin diğer ismi süs yoncasıdır. Yoncagiller familyasındandır. Kutuplar hariç her bölgede ve her iklimde doğal olarak yetişebilen bir çiçektir. 800 türü olduğu bilinmektedir. Yonca denildiğinde şans getiren dört yapraklı yonca akla gelmektedir. Uyku çiçeğinin bir türü dört yapraklı yoncaya benzer fakat tüm yaprakları yeşil değil yaprakların orta kısmı siyah şeritlidir. Uyku çiçeğinin bir türü ise tamamen bildiğimiz yoncadan farklı kelebek şeklinde mor yaprakları olan bir çiçektir. Beyaz, pembe, mor, sarı gibi farklı renklerde çiçekler açan süs yoncası türleri vardır. Senede iki kez çiçek açar. Çiçek açma döneminde bitkinin gelişimi tamamen durur. Bu nedenle eğer yaprakları gelişsin ve büyüsün isterseniz çiçek açtığında çiçekleri kesip alabilirsiniz. Küçük toz halindeki tohumların birleşmesi ile oluşan küçük soğanları sayesinde büyürler. Çok uzamayan uyku çiçeğinin boyu türüne göre değişir. Bazı türleri en çok 15-20 cm. kadar büyüyebilmektedir.

Uyku çiçeğini evde bakıp büyütmek istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

  • Uyku çiçeğini torf toprağa dikmelisiniz. Soğanlı bir çiçek olduğundan torf toprakta daha verimli olur.
  • Küçük bir saksıya dikmelisiniz.Çok geniş saksıda yaprakları güçlü olmayacaktır.
  • Süs yoncası toprağı kurudukça sulanır. Su konusunda çok hassas bir çiçek değildir.
  • Direk güneşe maruz bırakmayınız. Karanlık bir yere değil ama yansımalı güneş alabileceği bir yerde olmalıdır.

Uyku çiçeği soğanlı bir bitkidir. Bu soğanları ise küçük tohumlarının birleşmesi ile oluşur. Uyku çiçeği geceleri uyuyan bir çiçek olduğundan tohumunu almak çok zordur. Bu nedenle tohumla çoğaltma oldukça güçtür. Bitki kendi dibine döktüğü tohumlarla çoğalacaktır. Saksıda kökler çoğaldığında kökten ayırma yöntemi ile çoğaltabilirsiniz. Bu çoğaltma işlemini çok dikkatli ve hassas bir şekilde yapmalısınız. Soğanları çok küçük ve dalları çok ince olduğundan kolaylıkla kopabilir.

Uyku Çiçeği Anlamı

Uyku çiçeğinin anlamı gerçekten uyuyan bir çiçek olmasıdır.  Bu süs yoncasına uyku çiçeği denmesinin sebebi, çiçek açtığı dönemde bir ay boyunca gelişiminin tamamen durması ve açan çiçeklerin gece kapanıp boru şeklini almasıdır. Bu çiçek çiçeklenme döneminde gerçekten uyku haline geçen bir çiçek olması ile tanınmaktadır. Güneş ile birlikte uyanan ve gece olduğunda uyuyan çiçeklere sahiptir.

 

Uyku Çiçeği Faydaları

Uyku çiçeği yaprakları çay yapılarak içildiğinde mide ve sindirim rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Çiçekler kurutulmadan taze iken kullanılması gerekiyor. Uyku çiçeği çayı böbrekler için de şifa kaynağıdır. Sarılığa ve karaciğere de iyi geldiği görülmüştür. Çayını hazırlamak için uyku çiçeği yaprakları yıkanıp incecik doğranır. Bir tatlı kaşığı uyku çiçeği 2 bardak suda 5 dakika kaynatılıp 2-3 dakika kadar dinlendirilip sıcak sıcak içilir. Bir başka faydası ise bir cilt hastalığı olan çıban içindir. Çiçeklerini rondo da iyice çırpıp suyunu çıkartıp bu suyu çıbana sürerseniz şifa olacaktır.