Gelişen teknoloji beraberinde yeni cihazlar değil var olan yaşantımıza faydalar sağlayabilecek yenilikler de getirmeye odaklı çalışmalar yapmaktadır. Bahçeli bir evde oturmak ve kendi yetiştirdiğimiz ağaçların verdiği meyveleri tüketmek hepimizin hayali sayılabilir. Sahip olduğumuz balkonlar ya da teraslarda ufak saksılar sayesinde domates, nane gibi ufak meyve ve sebzeleri yetiştirebiliyoruz. Peki bu durum neden meyve ağaçları için de geçerli olmasın? Boyutlarının büyük olması bu duruma engel olarak görünse de gelişen teknoloji sayesinde bu meyve ağaçları bodur olarak da üretilebiliyor ve aynı meyveleri daha küçük ağaçlardan rahatlıkla temin edebiliyoruz. Bahçe sahibi olmak hepimizin şanslı olduğu  bir konu olmadığı için bu durumda hemen hemen her evde bulunan balkon ve teraslardan yararlanabiliriz.

Herkesin hayallerini süsleyen bol ağaçlı bir bahçeye sahip olma ve dalından meyve koparma hayalini gerçekleştirebilmek ve bu eylemi rahatlıkla istediğimiz her yerde yapabilmek için gelişen teknoloji ile saksıda meyve ağacı yetiştiriciliği devreye girdi. Ağaçlara yapılan müdahaleler sonucu boyları ortama 1.5 – 2 metre civarına kadar indirebiliyor. Bodur olan bu ağaçların bakımı ve meyve üretimi de oldukça kolay olmaktadır. Bu sayede terasta yetiştirebilecek ağaçlar sayesinde istediğimiz meyve elimizin altında yetişebilmektedir ve meyve toplamak için de büyük çabalar gerekmemektedir, sadece elimizi uzatarak dalından meyvelerimizi toplamak artık bir hayal olmaktan çıkıyor.

Öncelerden alışık olduğumuz, limon, portakal, mandalina gibi turunçgiller dışında artık kiraz, elma, nar gibi ağaçları da bodur olarak evlerimizde yetiştirebiliyoruz. Saksılar içerisinde veranda ve teraslarımız da bu meyve ağaçlarını rahatlıkla büyütebilir ve meyvelerimizi rahatlıkla tüketebiliriz. Bu ağaçlar sayesinde hem teraslarımız’a bir bahçe havası katabiliyor hem de kendi meyvelerimizi organik bir biçimde üretmiş oluyoruz. Büyümesi belli bir boysa duran bu ağaçlar sayesinde elimizle topladığımız meyveleri rahatlıkla tüketebiliyoruz.

Bodur Ağaç Yetiştirmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu ağaçları evlerimize aldıktan sonra bakımlarına dikkat etmemiz gerekmektedir. Yaz aylarında bir gün sulayıp bir gün dinlendirmeli, kış aylarına geldiğimizde ise sulama işini haftada bir olarak yapmalıyız. Eğer sağlıklı ve düzgün meyveler istiyorsak ağaçlar kesinlikle güneş görmeli aksi halde kötü ya da hiç meyve vermeyebilirler. Ağaçlarımıza suyunu günün erken saatlerinde dökmeliyiz. Aksi halde geç saatte yapılan sulamalardan ötürü ağacın bulunduğu saksının toprağı sulu kalacak ve gece dönemin de mantar oluşumu gibi istenmeyen durumların ortaya çıkmasına sebep olabilecektir.

Verdiğimiz su miktarı da önemlidir eğer saksı dibinde su birikir ise ağacımız bu durumda hasta olabilir ya da çürüyerek sağlığını kaybedebilir. Saksının alt kısımlarına delikler açarak su birikmesini önlemek bu durumlar için bir çözüm olarak düşünülebilir. Kullanım yapılacak olan balkon veya terasın dayanım gücüne bağlı olarak uygun sayıda saksı konulmalıdır. Ağaçların yapacağı ağırlıktan dolayı yapının ilgili bölümlerinin zarar görmesi engellenmelidir.