Bamya sıcak iklimlerde yetişen bitki olup dona dayanıksızdır. Yaprakları asma bitkinse ait olan yapraklara benzemektedir. Meyvesi ise 5 bölmeli olup, yuvarlık tohumludur. Ayrıca görünümü ise yeşilimtırak gri renkte ve yenilebilir özelliktedir. Ekimi, ot temizliği gibi durumlarda fazla iş gücü gerektirmeyen bir bakımdır. Verimsiz topraklarda, susuz ortamda yetişen bir bitki olduğundan aileler evlerinin önünde bile bu bitkiyi yetiştirmektedirler. Bamya bakımını zorlaştıran en temel özellik ise, yapraklarının temas sırasında kasıntıya neden olmasıdır. Eldiven kullanan işçilerin bile eldivenlerinin delindiği ve ellerine zarar verdiği görülmektedir. Bamya bitkisinin sıcak bölgelerde verimliliği daha da artmaktadır.15-20 derece bamya bitkisi için uygun bir sıcaklık olarak göze batmaktadır.

Bamya Tohumu Nasıl Elde Edilir?

Bamya bitkisinin tohumu kurumayı beklenen yapraklarının içinde ortaya çıkan bir tohumdur. Kuruyup ortaya çıkan yapraklarının içinden sıyırarak ortaya çıkan tohumlar tekrar toprağa ekilerek bamya bitkisinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu tohuma bazı kesimlerde bider denilmektedir.Yani bamya bitkisinin  tohumunu alamdan önce tohumu toprağa gömüp ondan tohum alarak bamya üreticiliği yapılmaktadır.Toprak isteği yönünden çok seçici bir bitki değildir. Yapraklarından çıkan tohumları biraz güneşte bıraktıktan sonra toprağa ekebiliriz. Faydaları ise şunlardır;

  • Bamyanın çiçeklerinin su ile karıştırılıp ezilmesiyle ele geçirilen sıvının içilmesi göğsü yumuşatır.
  • Bamya tohumu itinalı kullanıldığında mide ve bağırsakların itinalı çalışmasını sağlayarak sindirim sistemini rahatlatmaktadır.
  • Minerallere bakımından zengin olan bamya, halsizlik başta olmak üzere birçok rahatsızlığa karşı çok etkilidir.
  • İdrar söktürücü ve kabızlığı yok edici özelliği bulunmaktadır.
Görsel Kaynak: stackpathdns.com

Bamya Nasıl Toplanır?

Bitkiler içinde hasadı en zor bitki bamya bitkisidir. Çeşitlere ve sıcaklığa bağlı olarak tohum ekiminden 40-60 gün sonra tohum çiçeklenmeye başlar. Çiçeklenmenin 2 ve 3. Günü toplama yapılabilir. Meyve büyüklüğüne göre de toplama yapılabilir. Normal tohumun üçte biri büyüklüğü ulaşınca bamya bitkisi toplama yapılabilir. Toplama işlemi yaklaşık 1,5-2 ay kadar sürmektedir. Her toplamadan sora bitki kendini yenileyip tekrar meyve vermektedir. Toplama işlemi yaprakların aşağıya doğru çekilmesi ile yapılmaktadır. Bamya bitkisinin toplaması yapraklarının tüylü olmasından ve yapraklarının çok küçük olmasından dolayı çok zordur. Eğer bamya bitkisi iyi çalışılıp, güzel bir emek verilirse günde 5-10 kg bamya toplanabilir.

Görsel Kaynak: wikimedia.org