Çan çiçeği, campanula bitki ailesinin üyelerindendir ve genel olarak kısa ömre sahiptirler. Bu bitki genel olarak tek ya da iki yıllık bir ömre sahiptir. İsmi ise çiçeğin fiziksel yapısından gelmektedir. Çan şekline sahip olduğu için çan çiçeği denir. Halk arasında bir diğer ismi de boru çiçeği olarak bilinir. Çam çiçeği boy olarak ise 40 ile 100 milimetre arasında boylara sahip olur. Genellikle yetiştiği alanlar boş tarlalar ve yol kenarlarıdır. Yetiştiği yerler olarak bakıldığında ise kuzey kürenin ılıman olan alanlarında ve Akdeniz ile Kafkasya üzerinde yetişir.

  • Güneşi sevmeyen bu bitkiyi güneşin görmediği yerlerde saklamak gerekiyor.
  • Toprağını düzenli olarak sulamak ve toprağın nemli kalmasını sağlamalıyız.
  • Doğru zamanlarda budama yaparak daha hızlı büyümesini ve canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Fazla yer değiştirmeyi sevmediğinden doğru ve uygun yeri bulduğumuzda fazla hareket ettirmemek en doğrusudur.
  • Yaza girerken aldığınızda bitkiyi yaşam alanlarınızda rahatça kullanabilirsiniz. Kısa sürede kullanacağınız yere adapte olacaktır.
Görsel Kaynak: pixabay.com

Çan Çiçeği Faydaları

Çan çiçeği eczacılık ve tıp alanında oldukça sık kullanılmış olan bir bitkidir. Bunun sebebi ise içeriğinde yüksek oranda uyuşturucu etkisi yaratan bileşenler içeriyor olmasıdır. Bu etkisinin yanında oluşan spazmları yok etmede ve astım, nefes darlığı gibi solunum sorunlarına karşı da oldukça faydalı olmasıdır. Ayrıca nefes darlığı, bronşit ile astım hastalıklarına karşı da kullanımı durumunda hastalıktan kaynaklı şikayetlerin ciddi oranda azaldığı ve zaman içerisinde yok olduğu gözlemlenmiştir. Bu faydaları sağlamak için ise de çam çiçeğinin yaprakları ve tohumları ilaç olarak kullanılabilir. Var olan ağrıları dindirmek amacı ile çam çiçeği yağından krem yapılabilir ve bu krem ile ağrılar geçirilebilir. Çam çiçeği aynı zamana kuvvetli bir zehir de içerir. Bundan dolayı ev ortamında ilaç yapılması denenmemelidir. Bu durumda bir doktordan ya da bir eczacıdan yardım almak şarttır aksi halde bu zehir insan hayatına son verebilecek güce sahiptir.

Görsel Kaynak: shopify.com

Çan Çiçeği Nerede Yetişir?

Çan çiçeği bitkisinin kendi içerisinde ki ana yetişme alanları kuzey yarım kürenin ılıman alanları olarak karşımıza çıkar. Bununla beraber Akdeniz bölgesinde ve tropik bölgelerde de kendi varlığını ortaya koyduğu görülmüştür. Ülkemizde de yetişen bu çan çiçeği bitkisi genellikle yabani ot olarak nitelendirilir. Boş arazi ve yol kenarlarından kendiliğinden yetişirler. Bunun dışında süs bitkisi olarak özel üretimi yapılan türleri de vardır. Avrupa ya bakacak olursak bu bölgelerde ise doğu kısımlarında ormanların içlerinde öbekler halinde çan çiçeği yetiştiği görülür. Türkiye de yetişenin aksine Avrupa da yetişen çan çiçekleri eflatun ile beyaz renginin tonlarındadır. Avrasya ile Afrika’nın kuzeyinde de yer yer çan çiçeği bitkisine rastlamak mümkündür.

Görsel Kaynak: anniesannuals.com

Çan Çiçeği Alt Sınıflar

Çan çiçeği genellikle bir ya da bir kaç yıllık bitki türüdür. Biyolojik ismi ise Campanulaceae olarak karşımıza çıkar. Bu çan çiçeği bitkisinin botanik kayıtlarına geçmiş olan 24 tane alt sınıfı vardır. Bunlar sıralayacak olursak; çan çiçeği, lobelya, adenophora, codonopsis pilosula, şeytan tırnağı, codonopsis lanceolata, lobelioideae, jasione, isotoma, legousia, dağ gökçesi, tarchelium, asyneuma, edraianthus, pratia, canarina, heterocodon, wahlendbergia glorisoia, campalina exigua, adenophora stricta, clemornita, lobelia subpubera, physolepxis, campanula broussonetia şeklinde isimlendirilir. Bu alt türler renk bakımından neredeyse hepsi birbirinden farklı renklere sahiptir. Aynı şekilde bir çok alt türün fiziksel formu da birbirinden farklıdır.

Çan Çiçeği Anlamı

Her çiçeğin üstüne yüklenmiş belirli anlamlar vardır. Çan çiçeği ise aşkı yaşayan insanlara adanmış bir çiçektir. Kalbinizi verdiğiniz, aşık olduğunuz ve evlenmeyi düşündüğünüz kişiye vermeniz gereken en anlamlı çiçeklerden biridir çan çiçeği. Anlam olarak aşkın sonsuza kadar süreceği ve hep ilk gün ki gibi olacağı anlamını üstlenen bu çiçek aşkın ve aşığın bir yansımasıdır. Gönlünüzü verdiğiniz kişiye onu sevdiğinizi söylemek istiyorsanız bu durumda en büyük yardımı çan çiçeğinden alabilirsiniz. Bu sayede aşkınıza sonsuza kadar sadık kalacağınız anlamını verebilirsiniz.