Fare kulağı çimi, genellikle halk arasında yer örtücü çim olarak bilinen bir yeşilliktir. Bahçede özellikle ağaçların etrafında yeşillik görünmesini istiyorsanız, çok fazla güneş almayan ve genellikle gölgelik alana sahipseniz, mutlaka tavsiye edilen yer örtücü bir bitkidir. Diğer çimlere ve yeşillik bitkilere göre bazı avantajları bulunmaktadır.

  • Çok fazla biçmeye gerek kalmadan belli kısalıkta kalabilmektedir.
  • Boy olarak büyümesi çok uzun zaman alsa da, etrafa çok çabuk yayılan bir çimdir.
  • Fare kulağı çiminden iyi verim alabilmek için kaliteli tohum satın almanız gerekmektedir.
  • Tohum ekiminden önce, ekilecek alandaki toprak iyice bellenip, yabani otlardan temizlenmelidir
  • Fare kulağı çimi özellikle yaz aylarında bol su isteyen bir yer örtücüdür. Yaz aylarında sabah erken yada akşam gün batımında bol miktarda sulanmalıdır.

Fare Kulağı Biçilir Mi?

Fare kulağı çimini hiç biçmeden de bırakabilirsiniz. Eğer biçildiğinde nasıl göründüğünü merak ediyorsanız, iki yılda bir kere olacak şekilde biçilmesi tavsiye edilmektedir. Fare kulağı biçilmeden de güzel bir görüntüye ve örtücü özelliğine sahiptir.  Normalde Fare kulağı biçilse de, çok sık biçildiği takdirde, bitkinin gümüş rengi parlaklığı kaybolmaktadır. Ayrıca tüylü hassas dokusu ile üzerine basıldığında bile çabuk zarar gören bir çim olmasından, biçilmeden bırakılması tavsiye edilmektedir. Kişinin isteğine göre bu belirtilerin bilincinde olarak, biçilip biçilmemesi isteğe göre değişmektedir. Farekulağı bitkisini biçen kişiler, genellikle bitkinin zamanla sararıp solduğunu ve öldüğünü görmüşlerdir. Hatta biçilmeden önceki parlak gümüş gri rengini kaybettiğini, formunun bozulduğunu gözlemlemişlerdir. Bu yüzden tamamen kişilerin isteğine kalmış şekilde, çimin biçilip biçilmemesi konusu, kişiye bağlıdır.

Görsel Kaynak: thconsulting.eu

Fare Kulağı Tohumu Kaç Günde Çıkar?

Fare kulağı çiminin kendine has zarif bir görüntüsü vardır. Yuvarlak yaprakları ile sık bir şekilde birbirlerine dolanarak, etrafa hızlıca yayılırlar Kadifemsi dokusu ve gümüş gri parlak rengi ile kullananların memnun kaldığı örtücü bir çim özelliği taşımaktadır. Satın aldığınız tohumun ilk aşaması, çimlendirme ile başlamalıdır. Tohum ekilmeden önce hava sıcaklığına dikkat edilmelidir. Hava sıcaklığının soğuk olduğu zamanlarda tohum ekimi yapılmamalıdır. İlkbahar ortası veya sonbahar aylarında tohum ekimi yapılması tavsiye edilmektedir. 1 metre kareye 10 gr fare kulağı tohumu gelecek şekilde ayarlama yapılması gerekmektedir.  Tohum ekiminden önce, ekilecek alandaki toprak iyice bellenip, yabani otlardan temizlenmelidir. Toprağın yumuşak olması önerilir. Eğer toprak yumuşak değilse, torf karıştırarak yumuşatılabilir. Tohumlar toprağa serpilerek tırmıkla biraz dağıtılır. Tohumların üzeri ince bir tabaka toprak ile örtülerek sulanır. Toprak kuru kalmayacak şekilde sulanmasına devam edilir. Verilen gübre ile 15 günde çimlenmesi beklenir. Tohumları geç çimlenen bir bitki olduğundan, gübre ve sulama desteği yapılması önerilir.

Görsel Kaynak: gardensonline.com.au

Çim Mi? Fare Kulağı Mı?

Çim ve fare kulağı çimi, toprakta yer örtücü olarak kullanılan, yeşil ve güzel bir görünüm elde etmek için kullanılan malzemelerdir. Çim kullanımında kısa sürede bahçenizi yeşillendirme imkanına ulaşabilirsiniz. Fakat çimler çok kısa sürede uzayarak ve aralarına yabani otlar karışarak, devamlı biçilme ve temizlenme ihtiyacı duyarlar. Toprak örtüsünü yeşil ve sık bitki örtüsüyle kapatmak için çok fazla bakım ve sulama gerekmektedir.

Fare kulağı bitkisi her konuda daha avantajlı konumdadır. Tohumunu elde ettikten sonra, çimlenene kadar olan aşamada, sadece sulama ihtiyacı duyarlar. Ayrıca, çim gibi kısa sürede uzamadan, yıllarca boyları aynı kalabilmektedir. Bu yüzden biçmeye gerek kalmadan, kendiliğinden etrafa hızlıca yayılarak, toprağı yemyeşil hale getirebilirsiniz. Diğer bir adıyla yer örtücü olan fare kulağı çimi, sadece gerekirse etrafındaki çıkan yabani otlardan arındırılarak, güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Evinizin bahçesinde toprağı ve ağacın etrafını kısa sürede ve az maliyette yeşil bir bitki ile kapatmak istiyorsanız, fare kulağı çimi en çok tercih edilen bitkilerden biridir. Üstelik sürekli biçmek zorunda kalmadan, yıllarca aynı şekilde kalarak, parlak ve canlı görünümler elde edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: dirtdoctor.com