Görünümü ve insanda uyandırdığı muhteşem hisler ile adeta sanat eseri etkisi yaratan bu narin ve güzel bitki hakkında bakım ve yetiştirme üzerine bilgilerde bulunacağız. Bilimsel olarak bakacak olursak dua çiçeğigiller ailesi adı verilen çiçek ailesinin maranta olarak cinsi belirlenen bir üyesidir. Bu maranta ismini ise İtalyalı botanik uzmanı olan Maranta dan almaktadır. İtalyan botanikçi tarafında keşfi yapılan bu bitkinin bilinen 20 tane alt çiçek çeşidi vardır.

Dua Çiçeği Anlamı

Adının dua çiçeği olarak bilinmesinin sebebi bitkinin davranışlarından ve gösterdiği hareket metodundan kaynaklanmaktadır. Bu hareket ise: güneşin batıp gecenin gelmesiyle beraber, çiçek şeklini fiziksel olarak bir değişikliğe sokar. Bu değişiklik dua eden bir kişinin ellerini andıran bir görünüme sahiptir. Bu fiziksel değişikliği yaşıyor olmasından dolayı maranta bitkisine dua çiçeği anlamı da verilmektedir. Sadece bir tür olarak değil yapılan gözlemler marantanın tüm türlerinin bu değişimi sergilediğini ortaya koymuş ve bundan dolayı tüm türlerine de dua çiçeği denilmektedir.

Görsel Kaynak: www.cuidar.com.br

Dua Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Sıcak seven bir bitki olan dua çiçeği soğuk havalarda, özellikle 5 derecenin altında düşen sıcaklıklarda olumsuz bir şekilde etkileniyor. Böyle durumlarda dua çiçeği yaprakları kuruyor ve bitki hastalanıyor. Yaşamını devam ettirebilmesi için en uygun sıcaklık koşulu ortalama 23 derece olarak belirlenen bitki kış dönemlerinde ise 18 derece civarında sağlıklı yaşamını sürdürmeye devam edebiliyor. Soğuk havada kuruyan ve bitkin düşen bu çiçek havaların geri ısınması ya da sıcak yerlere yeniden alındığı durumda ise eski sağlık ve güzelliğine kavuşabiliyor. Ülkemizde hava koşullarının çok değilken olmasının getirdiği bir olumsuz etkiden dolayı bahçelerden daha çok evlerde salon çiçeği olarak büyütülebiliyor. Sıcağı sevmesine karşın direkt olarak gün ışığını sevmeyen çiçek için ideal ortam yarı gölge alanlar olacaktır. Eğer yaz döneminde direkt olarak gün ışığı etkisi altında kalırsa bitki cansız ve de solmuş bir görüntüye bürünecektir.

 • Bunla beraber kış günlerinde güneş alan yerlerde olması herhangi bir sorun yaratmayacaktır.
 • Bitkinin bakımı oldukça zahmetsiz ve rahat bir şekilde yapılmaktadır.
 • Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise bitkinin su ve neme olan hassasiyetini göz önünde bulundurmak olacaktır.
 • Eğer dua çiçeği nemsiz kalır ise şeklinde bozulmalar ve yapraklarında ise kararmalar ve kıvrılarak kurumalar meydana gelecektir.
 • Sıcak yaz dönemi gibi zamanlarda sık sık sulamanız bitkinizin sağlığı açısında oldukça faydalı olacaktır.
 • Havaların serinlemesi ve kış döneminin gelmesi ile beraber bu sulama sıklığını azaltmak gerekecektir.
 • Eğer sulamayı azaltmaz ise bu sefer de bitkimizin köklerinde çürümeler meydana gelebilir bu da bitkimizin hastalanması ve zarar görmesine neden olur.
 • Sulama yaparken direkt olarak soğuk çeşme suyu verilmemeli suyu dinlendirip, oda sıcaklığına getirmek ve öyle sulama yapmak gerekmektedir.
 • Sulama sonrasında saksı tabağında su birikirse bu suyu dökmelisiniz aksi halde o da çürümelere neden olacaktır.
Görsel Kaynak: staticflickr.com

Dua Çiçeği Çiçek Açar mı

Dua çiçeği senede 1 yada 2 defa uygun ortam sağlanırsa açık pembe şekilde mini çiçekler açmaktadır.

Dua Çiçeği Yaprakları Kuruyor

 • Dua çiçekleri yaprakları genel olarak bulunduğu ortama adapte olamamasından kaynaklı olarak kuruma yapabilmektedir.
 • Bitki aşırı sulanırsa yaprakları kurur.
 • Özellikle kış aylarında bitkinin bulunduğu ortam aşırı sıcak yada soğuk olur kurur.
 • Bitki kalorifer yada klima çarpmasına maruz kalırsa yapraklarında kuruma gözlemlenir.
 • Bitki yaprakları duvar yada bir eşyaya devamlı şekilde çarpıyor ise kurur.
Görsel Kaynak: hzcdn.com
Dua Çiçeği Fiyatı

Dua çiçeği boyut ve dolgunluğuna bağlı olarak 50 tl ile 350 tl arasında değişen fiyatlar ile satılmaktadır.