Saksıda çiçek yetiştirenlerin en büyük sorunlarından birisi böceklenmeleridir. Bazı böcekler çiçeklere zarar verdiği gibi zararsız olanları da vardır. Solucan ve küçük sinekler toprakta ve bitki köklerinde çoğalırlar. Bitki kökünü ve yapraklarını yiyerek, kurutabilirler. Saksıdaki çiçeklerinize özenle baksanız da özellikle çiçeklerin bitlenmesini önleyemezsiniz. Bitkilerin böceklenmesi gibi, çok sık bitlenmesi ile de karşılaşabilirsiniz.

Bitlenen çiçekler nasıl temizlenir? 

Bunun için öncelikle, bitlenen çiçeğin böceklerden kurtulması gerekmektedir. Çiçekte bitlenme normal bir durum olmaktadır. Eğer bir çiçeğin yapraklarında bitlenme varsa, toprağında sorun var demektir. Saksıdaki çiçeğinizin etrafında yabani otlar varsa, çiçeğin etrafı iyice temizlenmelidir. Çünkü yabani otlar bitlenme yapar. Saksıdaki toprağın içerisine, birkaç adet sigara izmariti konulursa, çiçeğin bitlenmesi önlenebilmektedir.

Çiçeklerin Sineklenmesi Nasıl Önlenir?

Saksıda yetiştirdiğiniz çiçeğin toprağında, bir süre sonra küçük sinekler oluşabilir. Hatta çoğalarak evin etrafına yayılabilirler. Çiçeklerin sineklenmesini önlemek için farklı yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Eskiden insanlar, aspirinli su karışımını çiçek diplerine dökerlerdi. Siz de aspirinli suyu, çiçeğinizin toprağına dökmeyi deneyebilirsiniz.
  • Çiçeğinizin toprağına sigara külü veya izmarit atmanız, çiçeğinizi böcek ve sineklerden koruyacaktır.
  • Çiçeğin toprağı çok sulu ise sinekler artacaktır. Toprağının biraz kurumasını sağlayarak, sineklerden kurtulabilirsiniz.

Bu yöntemlerden istediğinizi kullanarak, çiçeğinizi böcek ve sineklerden koruyabilirsiniz. Uzun vadede koruma ilaçlarını kullanırken dikkat etmeniz gerekir. Kimyasallar çiçeğinize zarar verebilir. Doğal yöntemler kullanarak, sağlık çiçek yetiştirebilirsiniz.

Çiçek Böcekleri Nasıl Yok Edilir?

Özellikle evinizde saksıda çiçek yetiştiriyorsanız, çiçeğin kokusu, güzelliği ve ev kattığı dekor açısından sorunsuz görünebilmektedir. Fakat saksı çiçeklerinin en büyük problemi, toprağın böceklenmesidir. Böceklenen çiçek, zamanla büyümez, solar ve ölür. Kimyasallarla yok edilebilir çözümler bulunmaktadır. Fakat kimyasallar gerek çiçek gerekse çevre açısından kullanımı zararlı olmasından dolayı, tercih edilmemesi gereken çözümlerdendir. Yıllardır kullanılan doğal yöntemlerle, çiçek böceklerini yok etmek mümkün olmaktadır. Bir kap ve pet şişe içerisine, su doldurduktan sonra, sigara izmaritleri konularak, 2 – 3 gün suda bekletilir. Bu sigara izmaritinin suyu saksıdaki toprağa döküldüğünde, topraktaki sineklerden kurtulabilirsiniz. Bir de toprak solucanından rahatsız oluyorsanız, onları yok etmek için de kullanılan doğal yöntemler bulunmaktadır. Evde tükettiğiniz meyve veya sebze kurularını, iyice ezdikten sonra, toprağa gömerseniz, topraktaki solucanlardan kurtulabilirsiniz.

Böceklenen Bitkiye Ne Yapılır?

Dış mekânlarda veya saksıda kullanılan iç mekân çiçeklerde, böceklenme ve sineklenme oluşabilmektedir. Toprakta solucan veya böceklenme sonucunda, yapraklara doğru bitlenme oluşarak yayılabilir. Bu durum bitkinize zarar verebilmektedir. Özellikle yaprakların alt kısmına ve çiçeğin köklerine yavrulayan böcekler, çok hızlı şekilde üreyebilirler. Sulamanın fazla olmasıyla, toprak altında duran böcekler, yüzeye doğru çıkmaktadırlar. Eğer çiçeğiniz veya bitkiniz böceklendiyse, böceklenen bitkiye yapılması gereken durum, bitkinizi topraktan ayırarak, böceklenmenin köklere inip inmediğini kontrol etmektir. Eğer böceklenme bitki köklerine inmemişse, toprağının değiştirilmesi gerekmektedir. Bitki saksıya yerleştirilmeden önce, ilaçlı su hazırlanarak, bitkinin hastalıklı bölgelerine püskürtülür. Daha sonra saksıya yerleştirilen bitki, 3 ay boyunca düzenli aralıklarla takip edilir. Bu takip sırasında, bitkinizin yapraklarının altını nemli bir bez ile silmeniz gerekmektedir. Saksıdaki çiçeğinize çok su vermemeye dikkat edin. Solucan ve böcek oluşmasına neden olabilirsiniz.

Not: Böceklenen bitkiniz iç mekanda ise ilaç kullanımı yapacaksınız tavsiyemiz kimyasal ilaç kullanmamanızdır. Kimyasal ilaçlar evinizde yaşan başta çocuk ve evcil hayvanlara zarar verebilmektedirler.

Böceklenme çok ise ilaçlamayı balkon yada bahçede yapmanızı tavsiye ederiz.