Boru çiçeği, kahkaha çiçeği, sihirbaz otu, şeytan elması, tatula, çan çiçeği gibi isimlerle anılan ve ülkemizde de çok yetişen bir çiçek türüdür. Boru çiçeği 20 santimetreden bir metreye kadar uzayabilen iri gövdeli bir bitkidir. Beyaz, sarı, mor, kırmızı ve pembe renklerde çiçekler açar. Kendi kendine büyüyüp gelişerek büyüyen boru çiçeği özel bir bakım gerektirmeyen bir kır çiçeğidir.

Bahçe kapısı, balkon veya teras için çok güzel görünüşlü bir çiçektir. Özellikle kapatılması gereken kötü bir görüntü ya da duvar varsa boru çiçeğini tercih edebilirisiniz. Bulunduğu yerin görünümünü değiştiren büyüleyici bir güzelliği vardır. Boru çiçeği toprak konusunda seçici bir çiçek değildir. Yol kenarlarında, tarlalarda, bahçelerde, saksıda büyüyüp çiçek açar. Her yerde büyüyebilir diyebiliriz. Sıcak iklim çiçeğidir, çok fazla su istemez. Toprağı kurudukça haftada bir sulanabilir. Eğer çok fazla gelişmesini istiyorsanız yılda bir kez azotlu gübre verebilirsiniz. Bunun haricinde özel hiçbir bakım yapmanız gerekmez. Güneş görmesi ve sulanması yeterli olacaktır.

Boru Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

Boru çiçeğinin bakımı gibi çoğaltılması da oldukça kolaydır. Sonbaharda boru çiçeğinden alınan tohumların serpilmesi ile çoğaltılabilir. Tohumlar toprağa serpilip kapatıldığında kısa sürede yeşerir ve aynı yıl çiçek verir. Boru çiçeği bir de çelikleme yöntemi ile çoğaltılabilir. Boru çiçeğinin 2 cm kalınlığında ve 20 cm uzunluğunda bir dalından çeliklemeyi alıp alt yapraklarını temizleyin. 5 cm kadar toprağın altında kalacak şekilde batırın. Düzenli suladığınızda kısa sürede tutacak ve çiçek vermeye başlayacaktır. Boru çiçeği mayıs ayı ile eylül ayları arasında sürekli içek veren bitkidir.

Boru Çiçeğinin Anlamı

Boru çiçeğinin kelime anlamı tatula çan çiçeğidir. İngilizce anlamı Trumpet Fluwer ‘dir. Almanca Kugel Blume, Winde anlamlarına gelir. Fransızca Brugmensia Suave, Stramoine, Metel, Grand Liseron  anlamlarına gelmektedir. Boru çiçeğinin anlamı her dile göre değişse de dilimizde çan çiçeği diye anılmaktadır.

Görsel Kaynak: amazon.com

Boru Çiçeğinin Zararları

Boru çiçeğinin bilinen on çeşidi vardır. Bazı türleri çok zehirli iken bazı türleri ile çok şifalı olan bir bitkidir. Fazla kullanıldığında zehirli olduğundan tehlikeli bir bitkidir. Boru çiçeğinin zararları uyuşturucu madde içermesi nedeniyle insan sağlığını tehdit etmektedir. Boru çiçeği zehirli olması sebebiyle şifa için kullanılacağı zaman da çok bilinçli ve hekim tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir. Boru çiçeğinin zararlarının yanı sıra insan sağlığı için birçok faydası da vardır.

Boru çiçeğinin faydaları

  • Boru çiçeği astım hastalığına iyi gelir.
  • Kas ağrılarını iyileştirici etkisi vardır.
  • Solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.
  • Boru çiçeği bağırsaklara da oldukça faydalıdır. Bağırsak gazlarını giderici etkiye sahiptir.
  • Terlemeyi azaltır ve vücudu rahatlatır.
  • Mide ve tükürük salgısını azaltır.

Boru çiçeğinin yaprakları şifa için kurutularak çay olarak içilir. Ya da kuru yaprakları sarılarak içilir.

Görsel Kaynak: anniesannuals.com

Altın Kadeh Çiçeği Anlamı

Boru çiçeğine benzerliği ile anılan Altın kadeh çiçeği olarak bildiğimiz çiçeğin biyoloji adı calycanthus floridus olarak karşımıza çıkar. Şekil olarak çalıyı andıran ve sarı ila krem rengi karışımı bir renge sahip olan çiçeğin yapar kısımları ise yaz mevsiminde koyu yeşil tonlarında olup, sonbaharın gelmesi ile beraber altın sarısı bir renge bürünür ve koku olarak baharat aromalı bir kokuya sahiptir. Yetişim bölgesi olarak kuraklık ve verim açısından fakir topraklar da dahil olmak üzere hemen her yerde yetiştirilmesi mümkündür. Aynı andan hem don olaylarına hem de deniz kenarı bölgelerinin elverişsiz topraklarına, yüksek sıcaklığa dayanım gösterebilirler. Bitki bahar aylarının gelmesi ile çiçeklerini açmaya başlar ve bu çiçeklenme dönemi yaklaşık olarak kış aylarının başlamasına kadar devam eder. Altın kadeh çiçeği hoş bir kokulu bitkidir, dokunduğunuzda hem çevreye, hem de elinize hoş bir koku bırakır. Bu altın kadeh bitkisinin anlamı ise umut olarak karşımıza çıkmaktadır.

Görsel Kaynak: wikimedia.org