Sukulent bitkisi, kaktüsgil familyasına ait bir bitki türüdür. Bu bitki farklı büyüklük ve renkte yapraklara sahiptir. Saksıda yetişebilen bir bitkidir. Tek tek saksıya dikilebildiği gibi, farklı renklerde bir arada da dikilebilmektedir. Kaktüse benzemesinin nedeni, kaktüs gibi içinde su barındırmasındandır. Sukulent, yapraklarında, saplarında ve gövdesinde su biriktirmektedir. Yaprakları yumuşak ve tüylü dokuya sahiptir. Bu sayede bitkinin içerisindeki su buharlaşmamaktadır. Sıcak iklim ülkelerine uyumlu bir bitki türü olmasından dolayı, soğuktan çok çabuk etkilenmektedirler. Su tutma özelliğinden dolayı sulama ihtiyacına gerek kalmamaktadır.

Çok sıcaklara dayanıklı bir bitkidir. Kökleri kısa olduklarından dolayı, kendi suyundan ihtiyacını karşılayarak, uzun süre sağlıklı ve yeşil kalabilmektedir. Eğer sulamayı bol yaparsanız, fazla sudan kaynaklı köklerinde ve yapraklarında çürümeye neden olabilirsiniz. Sukulent bitkisine sadece sıcak bir ortam yeterli olmaktadır. Saksı içerisinde çakıl taşları ve yapraklarla dekor yaparak kullanabilirsiniz. Sıcak ortamda rahatlıkla yetişebilen bir bitkidir. Direk güneşe maruz kalması, yaprakların sararmasına neden olabilmektedir.  Bahçe peyzajında veya saksıda rahatlıkla yetişebilmektedir. Farklı renkte yaprakları ile dekor amaçlı evleri süslemektedir. Bahçe peyzajında kullanırken, direk güneşe maruz bırakmamaya çalışmalısınız. Sıcak olan her ortamda yaşayabilmektedir. Evinizde saksıda yetiştirmek istiyorsanız, aydınlık ve sıcak bir ortam yeterli olacaktır. Yaz kış uzun süre evininizde yetiştirebilirsiniz.

Kaynak: studybreaks.com

Sukulent Yetiştirme Nasıl Yapılır

Sukulent yetiştirmek ve bakımını yapmak çok kolaydır. Yetiştirilecek ortamın sıcak olması ve güneş gören yerde yetiştirilmesi gerekmektedir. Bahçe veya saksılarda yetişebilmektedir. Fakat soğuğa karşı hassas bir bitkidir. Bu yüzden dikkat edilmesi gerekmektedir. Kış şartlarında 20 30 gün de bir sulanması tavsiye edilir. Çünkü bitki içerisinde barındırdığı sudan, su ihtiyacını karşılayabilmektedir. Kısa süreli yapılan sulama sonucu bitkinin çürümesine neden olursunuz. Ev ortamında çok fazla bakım istemeyen bir bitkidir. Yuvarlak akvaryum balık kavanozlarına konarak, çakıl taşı ve bitkilerle süsleyerek, uzun süre yeşil ve canlı kalabilmektedir.

Kaynak: s-media-cache-ak0.pinimg.com

Sukulent Çiçek Açar Mı?

Sukulent bitkisi çiçek açmaktadır. Fakat farklı türleri olduğundan dolayı, türüne göre değişmektedir. Belli boy ve uzunluğa geldiğinde açanları olduğu gibi, çok kısa sürede açabilenleri de vardır. Uzadıkları sap kısmından çiçek açmaktadırlar. İçlerinde sus tutma özelliği ile bilenen çiçek türleri olduğundan dolayı, çok fazla çiçek açan bitki türü olarak görülmez.

Sukulent Nasıl Çoğaltılır?

Sukulent bitkisini çoğaltmanın farklı yolları bulunmaktadır. Tohumla çoğaltılabildiği gibi yaprakları ile de çoğaltılabilmektedir. Ayrıca köklerini ayırarak da bu bitkiler çoğaltılabilmektedir. Çoğaltma işleminde mevsimler önemli bir unsurdur. Eğer tohumlama ile çoğaltmak isteniyorsa, kış mevsimi bittikten sonra tohumlanması, en uygun zamanlardır. Eğer köklerinden ayırarak bitki çoğaltılacaksa, ilkbahar aylarının başında, bitki sağlıklı olmak koşuluyla çoğaltma işlemi yapılmalıdır. Özellikle bitkinin çoğaltılmasında, fungusit kullanımı çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Fungusit bir çeşit mantar önleyicidir. Fungusit ilaçlar, Sukulent bitkisinin köklerinden ayrılarak çoğaltılması işleminde, köklerinde mantar ve spor oluşumunu engellemektedir. Tohumlama yapılırken de bitkinin suyunda mantar oluşumu, bitkiye zarar verebilir. Bunu engellemek için fungusit kullanımı önerilmektedir. Sukulenti çoğaltmak istiyorsanız, öncelikle bitkinizin sağlıklı olup olmadığına bakmalısınız. Daha sonra mantar oluşumunu engellemek için kullanılan ilaçlarla önlem alınarak, rahat bir şekilde bitkinizi çoğaltabilmeniz mümkündür.