Arılar yapıları itibari ile çiçek seven hayvanlardır. Hemen her çiçekten polen almayı severler. Fakat bazı çiçekleri diğerlerine oranla daha çok severler. Arılar çiçekleri polenlerine ve çiçek tozlarına göre ayırt ederler. Bazı çiçeklerde çiçek tozu azdır, bazılarında daha fazladır bu nedene bağlı olarak ta arılar çiçekten çiçeğe fark görür. En çok polen hangi çiçekte var ise elbette tercihlerini o çiçekten yana kullanırlar.

 • Eğer bir meyve bahçeniz varsa ve bu bahçedeki meyve ya da sebzelerin verimli olmasını istiyorsanız bunun için bahçenize arıları çağırmanız gerekir. Bahçedeki meyve ve sebzelere konan arılar dölleme yaparak bitkilerinizin daha çok verim vermesini çiçek açmasını sağlayacaktır.Arıları çağırmak için ise bahçeye birkaç arının seveceği çiçekten ekmek ile mümkün olacaktır.
 • Arıların en sevdiği çiçekler ise;
  kasımpatı, aster çiçeği, saray patı çiçeği, keven isimli çiçek, süpürge otu, kekik, garden otu çiçeği, ıhlamur, yonca, korunga bitkisi, püren çiçeği, yıldız bitkisi çiçeği, mavi çiçek, bal arı çiçeği, küle çiçeği, tüm sarmaşık çiçeği çeşitleri. Arılar için vazgeçilmez çiçekler arasında yer alır. Bir çiftçi bahçesine arı çekmek istiyorsa bu bitkilerden mutlaka birkaç tanesini bahçesinde yetiştirmelidir. Arıların çiçekten çiçeğe dolaşarak bal yapması hiçte kolay değildir. Örneğin 900 arı 500 gram bal için  bir gün çalışır.

Arının En Çok Bal Aldığı Çiçekler

Arılar, birçok bitkiden bal alabilir. Ancak arıcılık yapan kişiler ya da arı ile uğraşmayı seven kişiler bazı özel çiçeklere yoğunlaşırlarsa arılar az enerji ile çok bal üretebilir. Arıların en çok bal aldığı bitkiler ise; dağ çileği: kıyı bölgelerde yaygındır ve kıyı bölgelerde arıcılık ile uğraşan kişiler için ideal bir bitkidir.

 • Çiğdem: kasım – aralık – şubat ve mart aylarında yüksek bölgelerde açar ve çiğdem çiçeğinin bal verme olasılığı çok yüksektir.
 • İtirge: ege ve akidenizde açan nadir bir bitkidir. Kışın açtığı için değerli bitkiler arasında yer alır.
 • Sütleğen: sütleğen çiçeğini koparıldığı an süt çıkarır ve bu çiçeği bal arıları çok sever.
 • Yeni dünya: kıyı kesimlerde yetişir. Kışın çiçek açması nedeni ile de polen verimi oldukça yüksek bir bitkidir.
 • Azan: ege de yetişen bir çalıdır. Bal arıları ve böcekler için polen oranı çok yüksektir.
Görsel Kaynak: cardiffstudentmedia.co.uk

Bal Veren Bitkiler

Bal veren bitkiler oldukça fazladır. Bal verimin yüksek olmasını isteyen kişiler arıları ile daha dağ yamaçlarında bulunan bitkilerden faydalanabilirler. Yabani çiçek ve aromalı bitkilerde bal verimi daha yüksektir. Bu nedenle arılar her zaman kokusu fazla olan bitkilerden bal alırlar.

 • Kırmızı Üç Gül Bitkisi; 1 dönüm tarlaya ekilmiş kırmızı üç gül bitkisinden ortalama olarak 15 kg. bal elde edilir.
 • Ayçiçeği; Ayçiçeği ülkemizde yaygın olarak yapılabilen bir sektördür. Ortalama olarak 1 dönüm ayçiçeği ekili alandan arılar 8kg bal alabilirler.
 • Korunga: Daha çok iç anadoluda hayvancılıkta yem bitkisi olarak kullanılan korunganın 10 dönümünden ortalama olarak 35kg kadar bal verimi sağlanabilir. Korunga çiçeğinden alınan bal özlerinden çıkan bal’ın kokusu ve aroması çok kaliteli olmaktadır.
 • Yonca: Yoncada iç ve doğu anadolu bölgesinde sıkça ekilen bir bitkidir. Yoncadan alınan bal özü de yüksek miktardadır. Ortalama 100 dönüm yonca dikili alandan 500kg kadar bal alınabilir.

Arıların Sevdiği Ağaçlar

Arılar genelde çiçekli ağaçları severler. Ihlamur ağacı, çalı, yeni dünya ağacı, kiraz ağacı, erik ağacı gibi arılar reçineli ağaçları da fazlaca severler. Örneğin; çam ağacı, kestane ağacı, meşe ağacı gibi arılar çiçeklenen ağaçları çok seveceği gibi yüksek kesimlerde bulunan ağaçlardan da bal almayı severler.

Görsel Kaynak: greekreporter.com