Vapur dumanı çiçeğinin anayurdu, Güney Amerika ve Orta Amerika’dır. Mavi ve mor tonlarında iki renge sahip bir çiçektir. Çiçeğin genel görünümüne bakıldığında, birçok dala sahip top şeklinde başa sahiptir. Tohumlama şekli diğer bitkilerde olduğu gibi farklı seçeneklerde değildir. Sadece tohumla yetişebilen bir bitkidir.

 • Vapur dumanı çiçeğini yetiştirmek için toprağının gevşek olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Gevşek toprakta yetişmeyi seven Vapur dumanı çiçeği, mart ayında saksıya yerleştirildikten sonra, bolca sulanmalıdır.
 • Haziran ayında filizlenmeye başladığında, haftada 3 ile 4 kez sulanması gerekmektedir.
 • Vapur dumanı çiçeğinin toprağının biraz kireçli olmasında sakınca bulunmamaktadır.
 • Vapur dumanı çiçeği, bol ışık alan ve güneşli bölgeleri sevmektedir.
 • Toprağının gevşek olmasına dikkat ederseniz, vapur dumanı rahatlıkla büyüme gösterecektir.
 • Şubat aylarına doğru havaların soğuması çiçeğe zarar verebilmektedir. Böyle soğuk aylarda çiçeğinizi evde yetiştirebilirsiniz. Çünkü soğuğa karşı dayanıklı değillerdir.
 • Gelişme ve büyüme göstermeleri beklenmemeli. Her çiçek gibi yaz aylarının sıcaklığına dayanamayan çiçekleri susuz bırakmamak gerekmektedir.
  Vapur dumanı çiçeği iki günde bir sulama isteyen bir bitki olmasından dolayı, yaz sıcaklığında düzenli kontrol ederek, toprağının kurumamasına dikkat etmek gerekmektedir. Güneşi çok sevmesinden dolayı, güneşli ve sıcak yerlere koyarsanız, hemen büyüme gösterecektir. Genellikle, çoğu çiçek direk güneşe maruz kaldığında zarar görürken, Vapur dumanı çiçeği, hızlı şekilde büyümektedir.
 • Kuraklık Vapur dumanı çiçeğine zarar vermezken, tam tersine gelişme gösterebilir. Bütün çiçekler suyu sever. Vapur dumanı çiçeği de suyu sevse de su olmasa da yaşayabilir.
 • Çiçeğin toprağına bakılarak, kuru kalmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
  Sulama şekli, sabah erken saatlerde ve akşam vakitlerde yapılması doğru olacaktır.
 • Sıcakta yapılan sulamanın pek faydası olmayacaktır. Toprağın kurumasına ve suyun çoğunun buharlaşmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden sabah ve akşam saatlerinde sulama yapılırsa, toprak suyu yavaş alacağı için, daha verimli sulama gerçekleşmektedir.
 • Çiçeklerin çoğaltılması farklı yollarla yapılabilmektedir. Fakat Vapur dumanı çiçeği, sadece tohum ile yetiştirilebilmektedir. Bunun için, yaz aylarının sonlarına doğru tohumlar toplanır ve sonbaharda dikilmek üzere saklanır. Tohumlar toprağa düşerse, kendiliğinden tekrar çoğalabilmektedir. Evlerde pencere önlerine yakışan bir süs bitkisidir. Vapur dumanı çiçeği toprak seçmez, fakat toprağının gevşek olması önemlidir. Eğer budama yaparken, köklere yakın yerden budama yaparsanız, hemen çiçek açacaktır. Düzenli budama yapılması, çiçeğin daha sağlıklı yetişmesine neden olmaktadır.
Görsel Kaynak: hortipedia.com

Ayrıca, vapur dumanı çiçeğinin büyüme döneminde gübre kullanılması, çiçeğin daha verimli ve hızlı büyümesine neden olmaktadır. Mevsimlik ve saksıda yetişmeye uygun bir çiçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu özelliğinden dolayı, çiçeği çoğaltmak için yaz ayının sonlarına doğru tohumları toplayıp, sonbahar aylarında tohumlayarak, kolayca çoğaltabilirsiniz. Her çiçek koku yaymaz. Vapur dumanı çiçeği de kokusuz çiçek özelliğine sahiptir. İlk büyüme zamanlarında küçük toplar şeklinde görünse de, büyümesi tamamlandığında, gelin buketi büyüklüğüne ulaşır. Evlerde ve bahçelerde, bordür amaçlı kullanılarak, dekor oluştururlar. Genellikle bazı sıcaklarda çiçekler soldu diye çiçeklere daha fazla su vererek canlandırmak isteriz. Fakat bu durum yanlıştır. Vapur dumanı çiçeği soldu ise, budama yaparak, bir daha ki çiçeklenme zamanında daha canlı olarak çıkmaktadır.

Görsel Kaynak: benary.com

Vapur Dumanı Çiçeği Latincesi

Vapurdumanı çiçeği, bahçe ve evlerde yetiştirilebilen bir çiçektir. Bu özelliğinden dolayı, her mevsim yetiştirilme imkânına sahiptir. Latincede, Ageratum Houstonianum olarak adlandırılan Vapur dumanı çiçeği, güneş alan bahçe ve evlerde saksıda, kolaylıkla büyüme göstermektedirler. Papatyagillerden olan Vapurdumanı çiçeğinin 50 den fazla türü bulunmaktadır. Tür olarak, Ageratum Houstonianum bilinmektedir. Süs bitkisi olarak kullanılan bu çiçek fazla büyüme gösteremez. Büyüdüklerinde gelin buketi şeklinde bir görünüme ve büyüklüğe sahip olurlar.

Vapur dumanı çiçeği iki renge sahiptir. Mor ve mavi tonlarda bir çiçek olması, dekor amaçlı güzel ortamlar oluşturmanıza neden olmaktadır. Ilıman iklimi seven bir çiçektir. Türkiye ılıman bir bölge olmasından dolayı, Türkiye’de görebilmek mümkündür. Tüysüz ve kokusuz olması, bu özelliğinden dolayı, dekor amaçlı kullanılmasına neden olmaktadır. Özellikle park ve bahçelerde, bordür oluşturmak için kullanılmaktadır. Peyzaj bitkisi olarak kullanılan çiçek, güneşe ve sıcağa dayanıklı olmasından dolayı, tercih edilen çiçeklerdendir.

Görsel Kaynak: plants.ces.ncsu.edu

Vapur Dumanı Çiçeği Faydaları

Vapur dumanı çiçeği görünümü gereği, çiçek buketi havasında, süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Bahçeleri süslediği gibi evlerde de pencere önlerinde sıralandığında, evinize çok güzel bir görünüm vermektedir. Vapur dumanı çiçeği, diğer bitki ve çiçekler gibi şifalı bitki olarak kullanılmamaktadır. Sadece dekor amaçlı kullanılan bir süs bitkisidir.