Sarı, kırmızı ve kırmızının tonları halinde açan çanta çiçeği üzerindeki beneklerle de farklı bir görüntü oluşturmaktadır. İnsanlar evlerinde ya da iş ortamlarında bu çiçeği süs olarak kullanabilmektedir. Aynı zamanda bir canlıyla ilgilenmek, onun belli emekler karşılığında çiçek açtığını görmek de insanları mutlu etmektedir. Bunun için çanta çiçeği bakımı hakkında bilgi sahibi olmak önemli ve dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

  • Doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymaz çanta çiçeği. Bu nedenle büyümesi için diğer ışıkla da kullanılabilir.
  • Çok fazla sıcak ve soğuk havaya maruz bırakılmamalıdır.
  • Topraktan alacağı mineralleri sağlamak için düzenli toprağı değiştirilmelidir.
  • Hava akımlarından kolayca ve oldukça etkilenen bu bitki korunmalıdır.
  • Saksı değişimi sıcak aylarda yapılmalıdır. Bunun için mayıs oldukça ideal bir aydır.
  • Kış aylarında aşırı soğuktan korunmalıdır ve çok sık sulanmamalıdır.
  • Yaz aylarında ise ihtiyaç duyulan şekilde sulanmalıdır.

Bu kurallara dikkat edildiği sürece bitki güzel, benekli çiçeklerinden rengarenk açacaktır. Çanta çiçeği bitkisi yaz aylarında çiçek açmaktadır. Kış aylarında ise çiçeklerini dökerek dinlenme sürecine girmektedir. Bu çiçek açması da her yıl düzenli olarak döneminde gerçekleşmektedir.

Görsel Kaynak: thegardenhelper.com

Hanım Çantası Bitkisi

Çanta çiçeği hanım çantası bitkisi olarak da bilinmektedir. Bu durum yapraklarının şeklinden kaynaklanır. Çanta çiçeği yaz mevsimi çiçeğidir bu nedenle bakımında bazı şeylere dikkat edilmelidir. Her dönemin çiçekleri vardır ve diğer dönemlerde yapraklarını döker, solmaya yaklaşır bir görüntü alırlar bu dönemlerde bakımlarına özen gösterilmelidir. Yine her çiçeğin sulanma özellikleri, açma şekilleri, renkleri farklılık gösterir. Bu durumda da dikkatli davranılmalıdır. Bu nedenle evlerimizde ya da iş yerlerimizde beslediğimiz çiçeklerin özelliklerini bilmemiz ve bu bilgilere göre hareket etmeliyiz. Dikkat edildiği takdirde çiçeğiniz uzun yıllar yaşayabilir ve çanta çiçeği her yaz düzenli olarak çiçek açar. Ayrıca hanım çantası ya da diğer bir değişle çanta çiçeği çoğaltılabilmektedir de. Aslında tüm bitkilerin çoğaltılma yöntemleri vardır. Genellikle kökten çoğaltma yöntemi uygulanır.

Yaz mevsiminde ya da sıcak aylarda bu çoğaltma yöntemi uygulanarak çiçeğin fazla dalları başka saksıya geçirilebilir. Böylece çiçeği çoğaltmış olabilir yeni çanta çiçeği yetiştirmiş olup arkadaşlarınıza ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Çanta çiçeğinin mekanlardan çok hoş bir görüntüsü vardır. Bu nedenle iyi bir hediye seçeneği olabilir. Fakat hediye edildiğinde bakım bilgilerini de vermeyi unutmayın!

Görsel Kaynak: flowerscanadagrowers.com

Çanta Çiçeği Hakkında Bilgi

Çanta çiçeği halk arasında yaprakları keseye benzediği için bu şekilde isimlendirilmiştir. Keseye benzeyen sarı ve kırmızı renkte karşımıza çıkan bu çiçeğin aynı zamanda üzerinde benekler vardır ve kullanıldığı mekanı süslemek için tercih edilmektedir. Çanta çiçeği de diğer tüm bitkiler gibi özel bakım isteyen bir çiçek türüdür. Aksi takdirde solabilmektedir. Bu nedenle çiçek bakımında bazı bilgilere sahip olunması gerekir.

Görsel Kaynak: staticflickr.com