Haşhaş bitkisi yaklaşık olarak 1 veya 2 metre uzunluğunda yetişen bir bitki türüdür. Beyaz ve mor çiçek açan meyvesi ise greyfurt büyüklüğünde olan bir bitkidir. Haşhaş soğuk iklimleri sevmeyen aksine sıcak ilkim kuşağının bitkisidir. Diğer birçok bitkinin ilk olarak nerede yetiştirildiği bilinmesine karşın, haşhaş bitkisinin ne zaman ilk yetiştirildiğine dair pek net bilgi olmamaktadır. Bilim insanlarının bazılarına göre haşhaş bitkisi Akdeniz, Mezopotamya ve Anadolu da yetiştirilmiş ve yayılmış olarak söylenmişse de bazı bilim insanlarına göre de haşhaşın ilk yetiştirilme yeri uzak doğu ve orta Asya olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle fikir ayrılıklarından kaynaklı durumlar söz konusudur. Ülkemiz özelinde olaya bakıldığında Hitit uygarlığının da bu bitkiyi yetiştirdiği görülmektedir. Haşhaş bitkisinin yetiştirilmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

  • Suyu bünyesinde fazlaca tutmayan topraklar seçilmelidir.
  • Ekimi yapılacak yerin rüzgara maruz kalan bir yer olmaması.
  • Haşeratlardan korunması için ilgili ilaçlama yapılması.
  • Toprağın derinine ekilmemesi gerekmektedir.
Görsel Kaynak: tavasziraatodasi.org.tr

Haşhaş Hangi Ayda Hasat Edilir

Bunların yanında bitki genellikle açık alanda üretilebilmektedir. Hem yazın hem de kışın yetişebilen bir bitkidir. Dolayısıyla haşhaş bitkisi çok dayanıklı olmasına rağmen aşırı soğuk alanlarda yetiştirilememektedir. Bitki ekildikten sonra büyüme aşamasına bırakılır. İlgili kontroller eşliğinde hasat zamanına gelinmiş olur. Yılda iki sefer ekim şeklinde yapılabilmektedir. Bu bitkinin sulanması ve gübrelenmesi ardından da çapa işlemleri oldukça dikkat edilmesi gereken hususların başındadır. Bu nedenle işini bilen insanların elinden geçmesi en doğrusu olacaktır. İlk olarak eylül ekim arası ikinci olarak ise şubat, mart ve nisan ayları olmak üzeredir. Haşhaş başlarında bulunan tohum kısmı tamamen kuruduğu zaman hasat zamanının gelmiş olduğu zamandır. Tam da bu aşamada hasat işlemleri başlar. Yani ekim ayı ve mart nisan aylarında ekildiği güne de bağlı olarak hasat işlemi yapılmaktadır. Bitkisi de hayvan yemi olarak kullanılmaktadır.

Görsel Kaynak: huffingtonpost.com

Haşhaş Yetiştirmek Yasak Mı?

Haşhaş bitkisi birçok alanda kullanılabilen bir bitki türüdür. Bu alanlara bakıldığında sağlık açısından kullanılması ilk sırada yer almaktadır. Devletler tam da bu noktada inisiyatif kullanıp kontrollü yetiştirme sağlamaktadır. Yani sadece belirtilen yerlerde ve belirtilen düzeyde yetiştirilir. Bunun nedeni ne bakıldığında bu bitkinin uyuşturucu yapımında ham madde olarak kullanılması baş nedendir. Devletlerde sosyal devlet gereği insan sağlığını korumak adına sadece belirli yerlerde yetiştirilmesine izin vermiştir. Bu da sadece sağlık sektörü içindir. Fakat bunun dışında yetiştirmelerde mevcuttur. Devlet bununla da birebir mücadele göstermektedir. Yöre halkı az miktarda da olsa kendilerine de yetiştirmektedirler. Bunun nedeni haşhaş bitkisinin yemeklerde de kullanılmasıdır. Yöresel birçok yemeğin içinde veya dışında bu bitkinin tohumları kullanılmaktadır. Bu durumu fırsat bilip iyi niyeti kötüye kullanan birçok insan vardır. Devlet bunlarla mücadele etmeye devam etmektedir. En nihayetinde devlet bu sınırlamayı tamamen vatandaşlarının iyiliği için yapmaktadır. Çünkü uyuşturucu yapımında kullanılan bu bitki kötü niyetlilerin eline geçtiği taktirde daha kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Görsel Kaynak: dakika.org

Haşhaş Ekimine İzin Verilen İller Hangileridir?

Devletler ekiminin yasaklandığı bitki türlerinin sadece belirli yerlerde yetişmesine olanak sağlamıştır. Ülkemize baktığımızda da Haşhaş bitkisinin ekimi için izin verilen yerler vardır. Bu iller şunlardır; Başta Afyonkarahisar olmak üzere sırasıyla, Denizli, Konya, Uşak ve Burdur illerinde yetiştirilmektedir. Bunların dışında Artvin’in bir ilçesine bağlı köyde kendiliğinden de yetişmektedir. Birleşmiş milletler gözetiminde bu illere belirli bir hektarlık yetiştirme izni sunulmuştur. Bunun dışına çıkan üreticilere gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu yaptırımlara uymayanlara yetiştirme izni elinden alınıp bir daha verilmemektedir. Bu illerde yetiştirilen bitki bakıldığında birçok gereksinimi sağlamaktadır. Dolayısıyla devlette ekim alanının fazlalaştırılması gereğini duymamıştır. Zaman zaman kaçak ekili alanlar olsa da en etkili şekilde bertaraf edilmektedir. Çünkü gerek Birleşmiş Milletler gerekse de devletin belirlediği kurallar göz ardı edilmemelidir. Yaptırımı çok daha ağır olabilmektedir. Bunu bilen bilinçli yetiştirici her türlü zararına olabilecek bu duruma kalkışmamaktadır.