Böğürtlen gülgiller ailesinin rubus cinsinden gelen bir bitkidir. Blackberry, yabani üzüm, kedi dutu, diken dutu, karamama, mormorik, diken çileği, rubus fruticosus gibi bir çok farklı isim ile bilinmektedir. Böğürtlen şeker, pektin, tanen, magnezyum, iyot, mangan, malik asit, laktik metil silisilat, A, C, E, K, P, PP vitaminleri bileşiminde bulunmaktadır. Hem meyvesi, hem yaprağı hem de kökünden faydalanılabilen böğürtlen bitkisi baharın gelmesi ile Nisan ve Mayıs aylarında meyve vermeye başlayarak yaz sonu Ağustos ayının sonuna kadar hasada devam etmektedir. Fizyolojik yapı olarak böğürtlen bitkisinin küre şeklinde olan bileşik meyveleri olgunlaşmadan önce beyaz ve yeşil renk olgunlaştığında ise önce açık kırmızı sonra ise koyu kırmızı ve bordo renk olmaktadır. Her mevsim yeşil renk olan yapraklarının kenar kısımları dikenli üst yüzeyi ise tüylü bir yapıya sahiptir. Güçlü bir yapıya sahip olan böğürtlen değişik iklim şartlarına uyum sağlayarak çalılıklar, yol kenarları, bahçe çitleri gibi bir çok farklı alanda yetişmektedir.

  • Böğürtlen bitkisinin bakımı budama, gübreleme, sulama yapılarak yapılmaktadır.
  • 10 cm civarında kalacak şekilde bırakılan bitkinin dikimi yapılmadan önce kök kısmının saçakları kısaltılmaktadır.
  • Yan kısımda olan sürgünlerin gelişebilmesi için üst sürgünler budanmaktadır.
  • Kuru toprağı sevmez ancak çokta ıslak olmamalıdır.
  • Düzenli olarak sulama ile verimi artırılabilir.

Böğürtlen Nasıl Çoğaltılır

Böğürtlenin bakım ve çoğaltma yöntemleri şu şekildedir. Zararlılar ve hastalık ile mücadele bitkinin verimi açısından en dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Uygun bir şekilde yapıldığı zaman bir dekar bahçeden 2-2.5 ton meyve hasadı alınabilmektedir. Böğürtlen bitkisi toprak ve iklime uygunluğu, verimi, dayanıklılığı ve kullanılacak alan açısından çeşit tercihi değişiklik göstermektedir. Birçok farklı çeşidi vardır. Bunlardan bazıları boysenberry, logan, apache, navaho, kiowa, dewberry, arapaho, olallie black, chester, thedor reimers, marion, black satin, Wilson frühe, thornfree, thornless evergreen, young, darrow, dirckson thornless, hull thornless şeklindedir.

Görsel Kaynak: wikimedia.org

Böğürtlen Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde bol miktarda C vitamini ve antosiyanin bulunan böğürtlen ağız yaralarına, diş eti ve bademcik iltihaplarına iyi gelmektedir. İçeriğinde bulunan folat sayesinde kalbi koruyarak, kalp-damar hastalığını önlemektedir. Sindirim sistemini destekleyerek bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bir çok kanser türünün oluşum ve gelişimini önlemektedir. Gözlere iyi gelmektedir. İçeriğinde bulunan vitamin, minarel, folik asit gibi maddeler sayesinde kadınlar için özellikle de gebe kadınlar için çok faydalı olmaktadır. Cildin tazelenmesini ve yenilenmesini sağlayan cilt dostu bir bitkidir. Beyin işlevlerini koruyarak desteklemektedir.

Böğürtlenin hem meyvesi hem de yapraklarından faydalanılabilmektedir. Direkt meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra sos, jöle, şekerleme, reçel, marmelat, şerbeti, çayı, suyu, şarabı gibi çeşitli kahvaltılık ve ek sıvı olarak tüketilebilecek çeşitleri bulunmaktadır. Böğürtlen meyveleri taze, dondurulmuş veya kurutulmuş olarak özellikle pasta endüstrisinde çok fazla tercih edilmektedir.

Görsel Kaynak: blogspot.com