Her ne olursa olsun yetiştirdiğimiz ya da yetiştirmek istediğimiz saksı çiçeklerinin toprak seçimi büyük önem taşır. Bu yüzden saksı çiçekleri için kullanılan toprak eğer ki uygun değilse, bulunduğu yer istediği kadar çiçek yetiştirmek için uygun olsun gelişme göstermeyerek kısa sürede kururlar. Bu açıdan toprak seçimi çok önemlidir. Bu konuda herhangi bir çiçekçiden yetiştireceğiniz çiçek hakkında bir şeyler öğrenmek için yardım isteyebilir; ya da sitemizdeki bilgilerden faydalanarak toprak ve saksı çiçekleri hakkında yazılarımızdan araştırma yaparak yeterli derecede bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çiçek yetiştirmek için toprak konusunda bir şeyler araştırdınız ve evde çiçek toprağı nasıl yapılır? yaparak, öğrenmek istiyorsanız, hemen işe koyulmanız gerekecektir. Bu kapsamda değerlendirme yapan bilenlerin tavsiyelerini dikkatle uygulamak gerekebilir. Mesela; saksıda yetiştirmek istediğimiz bir çiçek varsa bahçeden alıp kullanmamalıyız. Hazır satılan topraklar ya da steril edilmiş hafif topraklar elde edersek uygulamaya geçebilirsiniz. Yani biraz bahçede beleyen çürümüş toprak, biraz iyi olan toprak, biraz da kum ilave edilen bu karışımı, saksınıza koyup çiçeklerinizi ekebilirsiniz.

Torflu Toprak

1.Humuslu toprak, kumlu toprak ya da toprakta asit seven bitkiler; kaktüs türü bitkilerdir. Bunu bilerek toprak alırsanız daha başarılı kaktüsler yetiştirebilirsiniz.

2.Saksı çiçekleri besin maddeleri tüketerek canlılığını korur ve büyümeye gelişmeye başlar. Bu amaçla ne çok fazla ne de çok az besin verilmelidir, mutlaka ayarını tutturmak gereklidir.  10-15 günde bir suda eriyen gübre de verilirse daha verimli yetişebilir.

3.Kalıcı çiçeklere ise yılda en az bir kez gübre verilmelidir. Çünkü saksısı değişmiyorsa bakımsız kaldığından zamanla ölebilir. Bu yüzden, mutlaka üstteki katman bir parmak kalınlığında alınır gübre ile karıştırılıp tekrar saksıya koyulursa daha güzel gelişim gösterdiği görülür.

Torflu Toprak Nasıl Yapılır?

Toprak çeşitleri açısından yeni yetiştirilecek bir çiçeğin, köklenme aşamasında kullanılan bir türdür. Bu tür topraklar uzun süre su altında kalan bataklık bitkileri olarak ta bilinen bitkilerin çürümesiyle oluşan bir toprak çeşididir. Toprağın nem ve havasını dengede tuttuğu için aynı zamanda haşere barındırmadığı için bitkilerin sağlıklı büyümelerini sağlar. Bu yüzden fazla besin değeri yoktur. Aynı zamanda, zayıf topraklardır. Asit yoğunluğu fazladır. Torflu toprak nasıl yapılır? Neden çiçeklerin köklenmesi için torflu toprak kullanılır? Gibi konularda yeterli bilgiye sahip olduğumuzda evimizde kolayca yapabileceğimiz basit yöntemlerle bu toprağı oluşturabiliriz.

  • En başta güneş almayan bir yer bularak burada çim, dökülen yapraklar ve dal biriktirmeliyiz.
  • Üzerlerine sönmüş kireç dökerek ya da azotlu gübre dökerek nemli kalmasını sağlayın.
  • Bu karışım zamanla sararacaktır daha sonra ise kahverengi renk alırsa torflu toprağınız oluşmuş demektir. Böylece elde ettiğiniz karışımı bitkileriniz hızlı ve sağlıklı büyümesi için kullanabilirsiniz.

Saksı Toprağı Havalandırma

Eğer saksı değişimi yapıp, saksı toprağı havalandırma işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, bitkilerin büyüme ve gelişme dönemleri en uygun zamandır. Yani mart ayında saksınızın altına bakıp kökleri dışarı çıkarken gördüyseniz işleme başlayabilirsiniz. Bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken, bitkinin köklerini ortaya çıkarmamak ve toprağı dağıtmamak en önemli noktalardır. Her ne kadar dikkatli olsanız da sarsılan bitki mutlaka zarar görecektir. Bu kapsamda saksıya tekrar alınan toprağın bir süre kendine gelmesi beklenmelidir. Bitkinin yapraklarının sararmaması gerekir. Bu yüzden serin bir ortamda, ışık alan ancak güneş almayan bir ortamda tutmanız bitkinin tekrar canlanmasına, eğer başarılı olduysak değişimi fark etmeden bitkinin gelişmesine sebep olabilirsiniz.

Saksı Toprağı Neden Beyazlar

Evimizde yetiştirdiğimiz bitkilerin belli bir süre sonra saksı üzerindeki toprağının beyazladığı sık görülen olaydır. Saksı toprağının beyazlaması kullanmış olduğunuz çeşme suyundaki aşırı kireç’ten kaynaklanmaktadır. Bu beyazlığın olmaması için dilenmiş yada içme suyu kullanmanız toprağın beyazlamasının önüne geçecektir.